E Premte, 07.10.2020, 11:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
BAZEL - MBRËMË ISHTE NATA E FENERËVE, MORGESTRAICHU TRADICIONAL PËRMBYLLI KARNEVALET

E Hënë, 02.23.2015, 11:43am (GMT+1)


Voal - BAZEL - Të gjitha dritat e Bazelit janë fikur në mëngjesin e së hënës (sot) në orën 4.00 dhe mijëra e mijëra veta kanë vërshurar nëpër rrugët e qytetit për të marrë pjesë në Morgestraich-un tradicional.

Në temperaturën nën zero, me filikaça, tambur dhe me fenerë gjigantë ngjyra-ngjyra pjesëmarrësit kanë lëvizur nëpër qytetin e zhytur në terr.

Temat kryesore të këtij viti të afishuara në fenerët satrikë ishin dështimi i bashkimit të Bazelit Qytet me Bazelin Fshat, konlikti mes Zvicres dhe Francës për aeroportin Myluz, mania e sellfëve dhe politika ekspansioniste e Rusisë./ATS


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICËR - NDËRRIM SHEFASH MES SHQIPTARËSH NË FILIALIN E MIGROSIT (02.22.2015)
ASGJË E DYSHIMTË NË AIRBUSIN E BLLOKUAR DJE NË ZYRIHNuk ishte lejuar të merrte fluturimin për në New Delhi (02.21.2015)
FRANGU I FORTË SHQETËSON POLITIKËNGrupe të ndryshme parlamentare kanë vendosur të kërkojnë debat urgjent për këtë temë (02.21.2015)
ADOLF MUSCHG NDEROHET ME ÇMIMIN E MADH TË LETËRSISË ZVICERANE 2015Çmimi i jepet si mirënjohje ndaj karrierës krijuese (02.20.2015)
Espresso - LISTA FALCANI SHËRBEN SI PROVË PËR DREJTËSINË (02.20.2015)
LUFTA KUNDËR EKSTREMIZMIT - NJË SFIDË EDHE PËR ZVICRËN (02.20.2015)
NË LOZANË KRYEQYTETIN OLIMPIK E BURGDORF2013Reportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (02.20.2015)
HSBC - HETIM KRIMINAL PËR PASTRIM PARASH (02.18.2015)
HSBC KËRKON FALJE - MESAZHI U PUBLIKUA NË SHTYPIN BRITANIK (02.15.2015)
HERVÉ FALCIAN 'SNOWDEN I BANKAVE' - KY ËSHTË NJERIU QË FSHIHET PRAPA DOKUMENTAVE TË SWISSLEAKS (02.14.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]