E Mërkurë, 07.15.2020, 02:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
TURIZMI ZVICERAN KUNDËR FRANGUT TË FORTË - GATI FUSHATA QË NXIT UDHËTIMET PËR NË ZVICËR

E Hënë, 02.23.2015, 11:54am (GMT+1)


Voal - ZYRIH - Një fushatë prej 3,9 milionë frangash për të mbështetur turizmin helvetik. Ky është plani kundërvënës ndaj ndikimeve të frangut të fortë që po merret nga Turizimi Zviceran, Schwizer Turismus.

Nisma, ku merr pjesë edhe Johann Schneider-Ammann, iu drejtohet kryesisht mysafirëve vendës, por ka synim edhe vendet e Evropës së Veriut, më pak të ndjeshëm ndaj çmimeve. Turistët pasanikë të Vendeve Balltike, Ballkanit dhe Turqisë gjithashtu janë synime me përparësi.

Viti i shkuar gjithsesi ishte pozitiv për hotelet ziverane, të cilat kanë pasur shtim me 0,9% të numrit të prenotimeve, duke prekur shifrën 40 milionüë prenotime. Nga trembëdhjetë rajonet turistike, tetë kanë pasur rritje. Përjashtuar Tiçinoja dhe Graubyndeni ku prenotimet kanë pasur rënie përkatësisht me 3,8 e 2,1%./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BAZEL - MBRËMË ISHTE NATA E FENERËVE, MORGESTRAICHU TRADICIONAL PËRMBYLLI KARNEVALET (02.23.2015)
ZVICËR - NDËRRIM SHEFASH MES SHQIPTARËSH NË FILIALIN E MIGROSIT (02.22.2015)
ASGJË E DYSHIMTË NË AIRBUSIN E BLLOKUAR DJE NË ZYRIHNuk ishte lejuar të merrte fluturimin për në New Delhi (02.21.2015)
FRANGU I FORTË SHQETËSON POLITIKËNGrupe të ndryshme parlamentare kanë vendosur të kërkojnë debat urgjent për këtë temë (02.21.2015)
ADOLF MUSCHG NDEROHET ME ÇMIMIN E MADH TË LETËRSISË ZVICERANE 2015Çmimi i jepet si mirënjohje ndaj karrierës krijuese (02.20.2015)
Espresso - LISTA FALCANI SHËRBEN SI PROVË PËR DREJTËSINË (02.20.2015)
LUFTA KUNDËR EKSTREMIZMIT - NJË SFIDË EDHE PËR ZVICRËN (02.20.2015)
NË LOZANË KRYEQYTETIN OLIMPIK E BURGDORF2013Reportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (02.20.2015)
HSBC - HETIM KRIMINAL PËR PASTRIM PARASH (02.18.2015)
HSBC KËRKON FALJE - MESAZHI U PUBLIKUA NË SHTYPIN BRITANIK (02.15.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]