E Premte, 10.30.2020, 12:27am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË GJENEVË TAKOHEN KERRY DHE LAVROV
Kerry pas takimit shprehu besimin se biseda e zhvilluar mes tyre mund të ndikojë në përmirësimin e situatës së armëpushimit në Ukrainë

E Hënë, 03.02.2015, 06:53pm (GMT+1)


Voal - GJENEVË - Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry ka takuar të hënën (sot) ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Gjenevë për të diskutuar rreth krizës në Donbass. Kreu i diplomacisë amerikane e ka ftuar Këshillin e të Drejtave të Njeriut të OKB-së të vëzhgojë realitetin ukrainas, duke kërkuar një ndërhyrje të Kombeve të Bashkuara, kudo që mund të ketë ushtrim dhune. Kerry, në mënyrë të veçantë. ka këmbëngulur për rëndësinë e respektimit tërësor të armëpushimit të arritur nga marëveshjet e Minskut, me qëllim që të shmangen pasojat ndaj gjithë ekonomisë ruse, tashmë në gjendje të rëndë. Homologu i tij ndërkaq ka denoncuar ata që duan të sabotojnë një zgjidhje paqësore të konfliktit, por duke i pranuar përparimet e dukshme të prodhuara nga marrëveshjet e Minskut dhe duk iu kërkuar autoriteteve të Kievit të eliminojnë “bllokimin real” të rajonit Donbass, në mënyrë që të lejojë rimëkëmbjen e shërbimeve themelore.

Në fund të bisedës kreu i diplomacisë amerikane ka shprehur besimin se diskutimet mes tyre mund të sjellin një përmirësim të situatës që i kënaq të gjitha palët dhe që operacioni lidhur me armëpushimin të konkretizohet në të gjitha zonat ditëve të ardhshme./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DUBAI - FEDERER E MUND GJOKOVIQIN (02.28.2015)
GJERGJAJ FITON - I AFROHET EDHE MË SHUMË DUELIT ME KLITSCHKON (02.28.2015)
NË ZVICËR QIRATË E BANESAVE SHKOJNË DREJT RËNIESUlja e taksës së hipotekave ndikon në rënien e qirave duke filluar nga stina e verës (02.27.2015)
PARTNERITET PËR TË NDIHMUAR INTEGRIMIN E TË RINJVE ZVICERANË NË TREGUN E PUNËS (02.25.2015)
ARNOLD GJERGJAJ NË RRUGËN E WLADIMIR KLITSCHKOS - IA SOLLI ZVICRËS TITULLIN KAMPION PAS 100 VITESH (02.25.2015)
ZVICËR - MË 2014 RRITJA NATYRORE E POPULLSISË E KALOI KUOTËN 20 000 (02.24.2015)
TURIZMI ZVICERAN KUNDËR FRANGUT TË FORTË - GATI FUSHATA QË NXIT UDHËTIMET PËR NË ZVICËR (02.23.2015)
BAZEL - MBRËMË ISHTE NATA E FENERËVE, MORGESTRAICHU TRADICIONAL PËRMBYLLI KARNEVALET (02.23.2015)
ZVICËR - NDËRRIM SHEFASH MES SHQIPTARËSH NË FILIALIN E MIGROSIT (02.22.2015)
ASGJË E DYSHIMTË NË AIRBUSIN E BLLOKUAR DJE NË ZYRIHNuk ishte lejuar të merrte fluturimin për në New Delhi (02.21.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]