E Martë, 09.22.2020, 05:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
AVIONI ME ENERGJI DIELLORE 'SOLAR IMPULSE' NIS UDHËTIMIN RROTULL BOTËS

E Hënë, 03.09.2015, 08:40am (GMT+1)Avioni 'Solar Impulse' është nisur sot nga Abu Dhabi në përpjekjen e parë për të qarkulluar rreth botës duke përdorur vetëm energji diellore.

Aeroplani pritet të arrijë cakun e parë, Muskatin e Omanit, pas 10 orë fluturimi.

Disa pjesë të udhëtimit, siç janë fluturimet mbi Oqeanet Paqësor dhe atë Atlantik, do të zgjasin deri në pesë apo gjashtë ditë.

Themeluesit e impulseve diellore në këtë aeroplan dhe pilotët e tij, Bertrand Piccard dhe Andre Borschberg, kanë thënë se ata shpresojnë të inkurajojnë zëvendësimin e “teknologjive të vjetra ndotëse me teknologji të pastër dhe efikase”.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JASHTË RREZIKUT DY USHTARËT ZVICERANË TË PLAGOSUR NË MALI (03.08.2015)
PALEXPO GJENEVË - CILAT JANË RISITË E SALLONIT TË 85-të NDËRKOMBËTAR TË AUTOMOBILËVE (03.05.2015)
PALEXPO GJENEVË - HAPET SALLONI I 85-të NDËRKOMBËTAR I AUTOMOBILËVE (03.05.2015)
NË GJENEVË TAKOHEN KERRY DHE LAVROVKerry pas takimit shprehu besimin se biseda e zhvilluar mes tyre mund të ndikojë në përmirësimin e situatës së armëpushimit në Ukrainë (03.02.2015)
DUBAI - FEDERER E MUND GJOKOVIQIN (02.28.2015)
GJERGJAJ FITON - I AFROHET EDHE MË SHUMË DUELIT ME KLITSCHKON (02.28.2015)
NË ZVICËR QIRATË E BANESAVE SHKOJNË DREJT RËNIESUlja e taksës së hipotekave ndikon në rënien e qirave duke filluar nga stina e verës (02.27.2015)
PARTNERITET PËR TË NDIHMUAR INTEGRIMIN E TË RINJVE ZVICERANË NË TREGUN E PUNËS (02.25.2015)
ARNOLD GJERGJAJ NË RRUGËN E WLADIMIR KLITSCHKOS - IA SOLLI ZVICRËS TITULLIN KAMPION PAS 100 VITESH (02.25.2015)
ZVICËR - MË 2014 RRITJA NATYRORE E POPULLSISË E KALOI KUOTËN 20 000 (02.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]