E Enjte, 08.06.2020, 10:47pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
TURIZMI ZVICERAN KA PËRPARËSI VETËM CILËSINË

E Shtunë, 03.14.2015, 03:33pm (GMT+1)


Voal - Sektori turistik zviceran duhet të përqëndrojë vëmendjen e tij vetëm tek cilësia dhe tek novacionit. Sidomos pas heqjes dorë nga pragu minimal i shkëmbimit të frangut me euron. "Kjo është e vetmja mënyrë e praktikueshme," ka thënë drejtori i Turizmit Zviceran Jürg Schmid në një intervistë për dy të përditshme romande sot.  

Duke pasur parasysh nivelin e çmimeve helvetike nuk "mund të synojmë turizmin masiv", por të kërkojmë të "tërheqim vizitorë me cilësi". Schmid nuk mund të parashikojë një ulje të çmimeve, nisur nga fakti se ky sektor, në 4 vitet ka njohur një shtrim të shpenzimeve me rreth 40%.

Prandaj drejtori shikon një ngadalësim të sektorit me një klientelë kontinentale në rënie në 5-8 vitet e ardhshme. Optimizmi vjen nga zgjerimi i fuqishëm i tregjeve aziatike dhe amerikane, i cili do të vijë në rritje në vitet e ardhshme, duke pasur në krye Kinën. Schmid thekson se Turizmi Zviceran duhet të forcojë marktingun e tij dhe për këtë i kërkon Konfederatës 270 milionë franga investime për periudhën 2016-2019 (Këshilli Federal propozon vetëm 220)./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VIZITË ZYRTARE E PRESIDENTES SË KOSOVËS NË BERNË (03.13.2015)
KUSH JETON NË WINTERTHUR TË VOTOJË PËR BLERIM BUNJAKUN, KANDIDAT NË PARLAMENTIN E KANTONIT TË ZYRIHUT (03.11.2015)
ABONEMENTET AKTUALE NUK DO TË PËRDOREN MË - DO TË ZËVENDËSOHEN ME 'SWISS PASS' (03.10.2015)
74,5% E VOTUESVE KUNDËR INICIATIVËS FAMILJARE TË CVP-së (03.10.2015)
ZYRIH - JETON GJINAJ DHE NJË RUS ARRESTOHEN PËR VRASJEN E BOKSIERIT MALAZEZ NË ZVICËR (03.09.2015)
12 MIJË NË BERNË PËR BARAZI GJINORE TË PAGAVE - NË MANIFESTIM U PËRFSHI EDHE SSM - SINDIKATA ZVICERANE E MEDIAVE (03.09.2015)
PALEXPO 2015 - FORD E BEFASON GJENEVËN ME MODELIN E RI KUQ E ZI (03.09.2015)
HERVÉ FALCIANI - KALORËSI I ERRËSIRËS (03.09.2015)
AVIONI ME ENERGJI DIELLORE 'SOLAR IMPULSE' NIS UDHËTIMIN RROTULL BOTËS (03.09.2015)
JASHTË RREZIKUT DY USHTARËT ZVICERANË TË PLAGOSUR NË MALI (03.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]