E Hënë, 08.03.2020, 10:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZYRIHU DHE GJENEVA NDËR QYTETET MË TË SHTRENJTA NË BOTË

E Djelë, 03.15.2015, 04:06pm (GMT+1)


Një shtet-ishull, pak më i vogël se New Yorku dhe Hong Kongu, mbetet qyteti më i shtrenjtë në botë për të dytin vit radhazi, sipas raportit vjetor për koston e jetës në botë nga Njësia për Inteligjencë Ekonomike.

Singapori mbetet padyshim qyteti më i shtrenjtë në botë dhe mban pozitën e parë, i ndjekur nga Parisi, Oslo, Zyrihu e Sidnei.

Ky raport bazohet në 133 qytete dhe është i përgatitur në atë mënyrë që të ofrojë krahasimet qytet-për-qytet me New Yorkun, i vendosur si bazë për studimin, transmeton Koha.net.

Sipas raportit, Singapori ka çmime shumë më të shtrenjta se New Yorku në veshmbathje (afërsisht 50% më shtrenjtë se në New York), gjëra ushqimore (afërsisht 11% më shtrenjtë se në New York), veturat dhe transporti (afërsisht tri herë më shtrenjtë krahasuar me New Yorkun).

Azia, sipas studimit, përveç se mban qytetin më të shtrenjtë në botë, ka edhe qytetet më të përballueshme për nga çmimet, duke përfshirë Karachin dhe Bengaluru, Mumbain, Chennain, New Delhin dhe Teheranin.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'DIE BACHELORETTE' I BËN OFERTË EDHE DORINA PODRIMJES (03.14.2015)
TURIZMI ZVICERAN KA PËRPARËSI VETËM CILËSINË (03.14.2015)
VIZITË ZYRTARE E PRESIDENTES SË KOSOVËS NË BERNË (03.13.2015)
KUSH JETON NË WINTERTHUR TË VOTOJË PËR BLERIM BUNJAKUN, KANDIDAT NË PARLAMENTIN E KANTONIT TË ZYRIHUT (03.11.2015)
ABONEMENTET AKTUALE NUK DO TË PËRDOREN MË - DO TË ZËVENDËSOHEN ME 'SWISS PASS' (03.10.2015)
74,5% E VOTUESVE KUNDËR INICIATIVËS FAMILJARE TË CVP-së (03.10.2015)
ZYRIH - JETON GJINAJ DHE NJË RUS ARRESTOHEN PËR VRASJEN E BOKSIERIT MALAZEZ NË ZVICËR (03.09.2015)
12 MIJË NË BERNË PËR BARAZI GJINORE TË PAGAVE - NË MANIFESTIM U PËRFSHI EDHE SSM - SINDIKATA ZVICERANE E MEDIAVE (03.09.2015)
PALEXPO 2015 - FORD E BEFASON GJENEVËN ME MODELIN E RI KUQ E ZI (03.09.2015)
HERVÉ FALCIANI - KALORËSI I ERRËSIRËS (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]