E Shtunë, 07.11.2020, 01:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PRESIDENTJA SOMMARUGA - ZVICRA ËSHTË SHUMË E PËRKUSHTUAR PËR STABILITETIN, SHTETIN E SË DREJTËS, EKONOMINË E TREGUT NË KOSOVË
Presidentja e Konfederatës Sommaruga priti sot presidenten e Republikës së Kosovës Jahjaga
E Hënë, 03.16.2015, 08:07pm (GMT+1)Voal - BERNË - Zyra e shtypit e Presidentes zvicerane, në një njoftim të saj, bën të ditur se sot, Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga priti presidenten e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga në kuadrin e një vizite zyrtare pune:

"Të dyja Presidentet diskutuan për zhvillimet në Kosovë dhe për bashkëpunimin dypalësh, duke trajtuar mes të tjerash çështje të lidhura me emigracionin ilegal dhe bashkëpunimin në fushën e policisë. Stabiliteti i brendshëm e rajonal, ringjallja ekonomike dhe forcimi i shtetit të së drejtës në Ballkanin Perëndimor, në mënyrë të veçantë në Republikën e Kosovës, janë përparësi për politikën e jashtme zvicerane.

Presidentet biseduan për zhvillimet e fundit politike dhe ekonomike në Kosovë. Simonetta Sommaruga u shpreh e preokupuar për shtimin e sërishëm të kërkesave për azil nga qytetarët kosovarë në vende të ndryshme evropiane. Edhe pse e prek Zvicrën vetëm pjesërisht,  kjo dukuri është veçanërisht e dëmshme, sepse Kosova ka nevojë për qytetarët e saj në moshë të re dhe të kualifikuar për të promovuar reformat dhe rritjen ekonomike të vendit. Kontrolli i emigracionit të parregullt me prejardhje nga Kosova rimerr ndërkaq një rëndësi themelore për afrimin e mëtejshëm me Bashkimin Evropian. Zvicra do të vazhdojë t'i përkushtohet partneritetit në rrafshin e emigracionit me Kosovën. Sipas Sommarugës, ky shkëmbim i rregullt ka mundësuar realizimin e projekteve me vlerë në aspektin e azilit dhe të emigracionit, si për shembull në fushën e integrimit të pakicave. Ndërkohë bashkëpunimin për riatdhesimin mund të jetë më i fortë.

Forcimi i bashkëpunimit mes policive


Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga ka vënë në pah rëndësinë e një bashkëpunimi përherë e më intensive mes forcave të policisë të të dy vendeve dhe e ka informuar presidenten Atifete Jahjaga për miratimin kohët e fundit ngal Parlamenti Zviceran të një marrëveshjeje dypalëshe për bashkëpunimin e policive. Ky instrument duhet të mundësojë që të luftohet më frytshëm kundër kriminalitetit të organizuar, kundër trafikimit të qenieve njerëzore, kundër trafikimit të emigrantëve e kundër terrorizmit, për shembull nëpërmjet hetimeve të përbashkëta  dhe shkëmbimit të informacionit dhe personelit. Të dyja presidentet ndërkohë janë ndalur edhe në temën e luftës kundër udhëtimeve me synime xhihadiste.

Zvicra mikpret një prej diasporave më të mëdha me prejardhje nga kosova. Rreth 170 000 veta me prejardhje kosovare jetojnë në fakt në vendin tonë. Tre presidentë të Konfederatës kanë shkuar në Kosovë: Ueli Maurer më 2013, Didier Burkhalter e Simonetta Sommaruga më 2014, çka dëshmon marrëdhëniet e thella mes dy vendeve.

Zvicra është shumë e përkushtuar në Kosovë, theksoi zonja Sommaruga. Ajo e mbështet atë në kuadrin e tranzicionit drejt demokracisë dhe ekonomisë sociale të tregut. Në këtë drejtim kanë rëndësi edhe fuqizimi i administratave lokale, përmirësimi i shërbimeve mjekësore dhe përfshirjes së popullsisë fshatare në sistemin e instalimit të ujit të pijshëm. Nga viti 1999 Zvicra merr pjesë edhe me një kontigjent 200 ushtarakësh në Forcën Shumëkombëshe të Ruajtjes së Paqes në Kosovë (KFOR). Parlamenti e ka zgjatur këtë pjesëmarrje deri më 2017."

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
(UPDATED) PRESIDENTJA E ZVICRËS SIMONETTA SOMMARUGA DHE PRESIDENTJA E KOSOVËS ATIFETE JAHJAGA BISEDUAN PËR SHTIMIN E INVESTIMEVE ZVICERANE DHE PËR GJENDJEN NË KOSOVË (03.16.2015)
BLERIM BUNJAKU IU BËN THIRRJE SHQIPTARËVE - VOTONI, VOTA JUAJ VLEN3700 qytetarë të komunitetit shqiptar në Winterthur kanë të drejtë vote (03.16.2015)
ZYRIHU DHE GJENEVA NDËR QYTETET MË TË SHTRENJTA NË BOTË (03.15.2015)
'DIE BACHELORETTE' I BËN OFERTË EDHE DORINA PODRIMJES (03.14.2015)
TURIZMI ZVICERAN KA PËRPARËSI VETËM CILËSINË (03.14.2015)
VIZITË ZYRTARE E PRESIDENTES SË KOSOVËS NË BERNË (03.13.2015)
KUSH JETON NË WINTERTHUR TË VOTOJË PËR BLERIM BUNJAKUN, KANDIDAT NË PARLAMENTIN E KANTONIT TË ZYRIHUT (03.11.2015)
ABONEMENTET AKTUALE NUK DO TË PËRDOREN MË - DO TË ZËVENDËSOHEN ME 'SWISS PASS' (03.10.2015)
74,5% E VOTUESVE KUNDËR INICIATIVËS FAMILJARE TË CVP-së (03.10.2015)
ZYRIH - JETON GJINAJ DHE NJË RUS ARRESTOHEN PËR VRASJEN E BOKSIERIT MALAZEZ NË ZVICËR (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]