E Enjte, 05.28.2020, 07:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
IRANI E KONFIRMON DEZERTIMIN E GAZETARIT NË ZVICËR

E Martë, 03.31.2015, 09:44am (GMT+1)


Amir Hossein Motaqi


Qeveria e Iranit e ka konfirmuar që një gazetar iranian ka dezertuar derisa mbulonte negociatat në Zvicër që po mbahen në mes të Teheranit dhe fuqive botërore rreth programit bërthamor të republikës islamike.

Në një komunikatë të publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve në Iran, ministria e jashtme e Iranit ka thënë se gazetari ka dezertuar javën e kaluar dhe më pas është pezulluar nga puna e tija në agjencinë gjysmë zyrtare të lajmeve, ISCA.

Redaktori i kësaj agjencie, Amir Hossein Motaqi, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se ai ka vendosur të kërkojë azil në Zvicër, pasi është penguar në punë nga zyrtarët iranian.

“Zyrtarët nga ministria e jashtme kërkonin që ne të mbulonim lajmet që ata dëshironin, lajme që nuk ishin të vërteta, apo të mos mbulojmë lajme që ata nuk i donin të publikuara”, ka thënë Motaqi për Radion Evropa e Lirë gjatë një bisede telefonike nga Luzana.

Motaqi ka bërë fushatë për Hassan Rohanin gjatë raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura në vitin 2013.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
HEROLINDA AVDYLI-REXHEPI: ZËRI YNË TË DËGJOHET NË PARLAMENTIN E ZVICRËS (03.29.2015)
RIFILLOJNË BISEDIMET PËR DEPOZITAT GREKE NË BANKAT ZVICERANE (03.28.2015)
XHAKA SHËNON SUPERGOL, SHAQIRI SHKËLQEN, BEHRAMI LUFTARAK, ZVICRA FITON BINDSHËM (03.28.2015)
EMRAT SHQIPTARË NË POLITIKËN ZVICERANEHerolinda Rexhepi ia mësyn Parlamentit të Zvicrës me CVP-në (03.26.2015)
Zhurnal, BLERIM BUNJAKU - NUK DO TË LEJOJ TË KEQPËRDORET EMRI 'SHQIPTAR' NË ZVICËRBunjaku - Ka ardhur koha që ne shqiptarët e Zvicrës t'i japim fund veprimtarisë me lopatë dhe të merremi me politikë (03.26.2015)
SHOQATA E STUDENTËVE SHQIPTARË NË UNIVERSITETIN E SENT GALENIT AKADEMI PËR FAN NOLIN (03.23.2015)
GJASHTË SHQIPTARË ME KOMBËTAREN ZVICERANE NË NDESHJET KUNDËR ESTONISË DHE SHBA (03.20.2015)
ËSHTË NDARË NGA JETA AKTORI ZVICERAN BUDDY ELIAS - KUSHËRI I ANNA FRANKUT (03.20.2015)
EKLIPSI ZVICERAN I DIELLIT FILLON TË SHFAQET NË TIÇINO (03.20.2015)
KOMBËTARJA E KOSOVËS NUK LEJOHET MË TË ORGANIZOJË NDESHJE NË TERRITORIN ZVICERAN (03.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]