E Hënë, 12.09.2019, 12:32am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Dario Kolonja fitoi kupën e botës në turin suedez të skive
E Hënë, 03.23.2009, 02:59pm (GMT+1)

Voal-online - Duke përmbushur një ëndërr të kahmotshme, duke fituar kupën botërore në ski në turneun suedez të Falunit, përballë një rivali si norvegjezi superyll Petter Northug, skiatori zviceran 23 vjeçar Dario Cologna, do të ishte zvicerani i parë që fitonte në garën e vrapimit me ski. Ai shkruan kështu një faqe të mirëfilltë në historinë e sportit të vendit të tij. Pre 20 vitesh, me fitoren e Andy Grünenfelder, në stinorin 1983/1984 dhe të Evi Krazler në stinorin 1984/1985 nuk kishte më zviceran që të arrinte në vende të rëndësishme të klasifikimit në këtë garë. Natyrisht, ky është një sukses frymëzues për vetë skiatorin, por edhe për kolegët e tjerë në sportin e skive dhe sportet e tjera dimërore.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SonntagsZeitung: Ministrat zviceranë shuplakë ndaj ministrit gjerman të Financave (03.22.2009)
Federer pësoi humbjen e pestë nga Murrei (03.22.2009)
Ismail Kadare bisedë filozofike në kanalin e parë zviceran (03.21.2009)
Nga muaji prill Zvicra ndërpret azilin për kosovarët (03.20.2009)
Roxher Federeri në verë do të bëhet për herë të parë baba (03.13.2009)
Bashkimi i Intelektualëve Shqiptarë të Zvicrës: Xehtarëve të Trepçës në 20 vjetorin e grevave të tyre historike (03.02.2009)
Zvicra i thotë po zgjerimit të qarkullimit të lirë me BE-në (02.08.2009)
Zvicër: Referendum për zgjerimin me Bullgarinë dhe Rumaninë të qarkullimit të lirë të personave (02.08.2009)
PAUL KLEE, PIKTORI GJENIAL BERNEZ I HARMONISË MUZIKORE TË NGJYRAVE (12.19.2008)
ZVICRA E PUSHTUAR NGA BORA (12.18.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]