E Hënë, 12.09.2019, 12:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
La Repubblica: Zvicra dhe Italia i verfikojnë kufijtë alpinë
E Martë, 03.24.2009, 03:00pm (GMT+1)

Vija kufitare e përcaktuar më 1861 do të verifikohet mbi bazën e lëvizjes së akujve në majmale. Parlamentet do të autorizojnë një komision të përbashkët për ta ripërcaktuar vijën kufitare.

 

Për mijëvjeçarë të tërë natyra ia ka imponuar ligjin e saj njeriut. Pastaj njeriu ka filluar ta ndryshojë natyrën, t’ia imponojë asaj që arsyetimet e tij të kontribuojnë për ta ndryshuar botën. Duke zhvendosur shtretërit e lumenjve, duke zhbiruar malet, duke lëvizur e ndërtuar ishuj të tërë. Gjithsesi, natyra hakmerret dhe ia imponon njeriut të ndryshojë shumë gjëra. Edhe kufijtë midis shteteve. Por përderisa ndryshimi i kufijve kërkon ndryshimin e traktateve, tani natyra ndryshon ligjet e shteteve, ato të votuara nga parlamentet.

Italia e Zvizra përgatiten të ndryshojnë kufijtë e tyre, sepse ngrohja klimatik është duke i shkrirë akullnajat. E në kuotë të lartë, nëse ndryshojnë profilet e akujve, ndryshojnë vijat që ndajnë një shtet prej një tjetri. Të gjithë e dinë se akullnajat tërhiqen, tkurren: por alarmi duhet të jetë serioz aq sa ekspertët e dy vendeve fqinje t’iu kërkojnë qeverive të ndryshojnë traktatet që fiksojnë kufijtë. Kjo do të thotë që komisioni teknik i përzier i  Institutit Gjeografik Ushtarak të Firences dhe Swisstopo, agjencia topografike federale e Bernës, kanë pranuar se tkurrja e akullnajave është e tillë që kufijtë ligjorë nuk përkojnë më me realitetin. E për këtë parlamento italian, me propozimin e ministrit të Jashtëm Franco Frattini, përgatitet të  autorizojë komisionin e përzier të bëjë punët e tij të rektifikimit (ndreqjes). “Dikur kufijtë përcaktoheshin me armë, tani me ekspertë,” thotë relatori i projektorit të ligjit Franco Narducci, deputet i Partisë Demokratike. Kryeteknik i italianëve është gjenerali Carlo Colella, komandant i IGM të Firences. “Në Vitet Shtatëdhjetë unë ndryshova një tjetër kufi midis Italisë e Zvicrës, atë në Brogeda,” thotë oficeri, “por ishte një ndryshim i kërkuar nga njeriu, për të ndërtuar autostradën Como-Lugano qe zhvendosur rrjedha e një përroi”. Tani janë akullnajat ato që imponojnë ndryshimet: “Mbi Plateau Rosà të Monte Cervino, mbi Monte Rosa, mbi Pizzo Bernina akulli ka rënë shumë.” Nëse kufiri është mbi ujëndarësn e akullnajës, kur akullnaja e zbret ujëndarësen mbi terren ajo zhvendoset edhe për dhjetëra metra. “Me Zvicrën kufijtë nuk ishin ndryshuar kurrë, praktikisht janë ata të njohur nga kushtetuta italiane e vitit 1861,” thotë gjenerali Colella: “Tani duket gjithçka në lëvizje, gjithçka mund të jetë ndryshe.” Voal-online.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Dario Kolonja fitoi kupën e botës në turin suedez të skive (03.23.2009)
SonntagsZeitung: Ministrat zviceranë shuplakë ndaj ministrit gjerman të Financave (03.22.2009)
Federer pësoi humbjen e pestë nga Murrei (03.22.2009)
Ismail Kadare bisedë filozofike në kanalin e parë zviceran (03.21.2009)
Nga muaji prill Zvicra ndërpret azilin për kosovarët (03.20.2009)
Roxher Federeri në verë do të bëhet për herë të parë baba (03.13.2009)
Bashkimi i Intelektualëve Shqiptarë të Zvicrës: Xehtarëve të Trepçës në 20 vjetorin e grevave të tyre historike (03.02.2009)
Zvicra i thotë po zgjerimit të qarkullimit të lirë me BE-në (02.08.2009)
Zvicër: Referendum për zgjerimin me Bullgarinë dhe Rumaninë të qarkullimit të lirë të personave (02.08.2009)
PAUL KLEE, PIKTORI GJENIAL BERNEZ I HARMONISË MUZIKORE TË NGJYRAVE (12.19.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]