E Martë, 02.25.2020, 11:35am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
Comments
 
» NJË BOTIM I RI KUSHTUAR BALLKANIT PERËNDIMORVëllimi i parë i botimit "Western Balkans Polici Review 2010"Nga FRANK SHKRELI

Studjuesit amerikan duhet te thellohen ne historine e Ballkanit
paul.tedeschini@yahoo.it Paul Tedeschini10.17.2010, 01:49pm

Shkrim shume interesant per nji liber studimor shume interesant.

Ne kete studim nder te tjera thuhet:

"...Kosova perballet me te njejtat probleme si ato te vendeve te tjera post-komuniste..." tue nenkuptue ketu se kjo vlene edhe per Shqipnine.

Un jam i mendimit se studjuesit amerikan duhet te thedhohen ma shume ne njohjen e historise se Ballkanit ne menyre qe te mund te nxjerrin konkluzione ma reale per situaten e sotme.

Kush analizon Ballkanin e sotem nuk mund te mosperfille faktin, qe ai ka qene i pushtuem per disa shekuj rresht nga aziatiket turq-osmanllij.

Kush analizon trojet shqiptare nuk mund te mosperfille faktin qe keto troje kane qene te pushtueme per pese shekuj rresht nga aziatiket turq-osmanllij, te cilet kan lane shume ma teper gjurma dhe kan arrite te bajne nder shqiptar transformime ma shume se ne vendet e tjera ballkanike.

Per kete arsye un nuk jam dakort qe per popullsine shqiptare ne pergjithesei te bahet pohimi se:

"...Kosova (dhe Shqipnia) perballet me te njejtat probleme si ato te vendeve te tjera post-komuniste..." 


 
Add Your Comment:

Your Name:
Your Email:
Title:
Comment:
 Security Number
 


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]