E Shtunë, 09.30.2023, 06:47am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
HIJET QË TEATRONIN
Nga ASLLAN DIBRANI

E Hënë, 04.06.2015, 08:51am (GMT+1)


Brodha në Kosovën anembanë
Pashe burra qe vdiqën për vatan
varrezat u përpëliteshin nga stuhitë
anemonë Kosovës pashë fytyrat qe i njihja
kishte shumë që kisha dëgjuar për ta
edhe qe si njihja pashë shumë
aty pushonin së bashku dhe kuvendonin
me kish marr malli ti përqafoj
edhe në sytë e shtrigave të djallëzuara
që rrinë pran varreve
dhe për se vdekuri i urrejnë
të çmallem me ta që nga fusha e betejës
ikën në amshim shekujve lanë gjurmët e lirisë
njerëz me shpatë dhe pushkë teatrorin
nën hijen e historisë pran syve të mi
me penë në dorë më doli Naimi ,Çajupi ,Fishta, etj
në betejat frontale këta vdiqën
për komb ,liri e atdhe
erdha ti shoh dhe tu përulëm
eca i heshtur ndër varre,
një vend bosh gjeta
për tu vënë kurorë lulesh mbi lapidar
për balle tyre mbolla lule pranverën
ndeza më pas disa qirinj
një vaskë ujë vendosa në sheshin e varreve
kur të vdes aty dua të me varrosni
ndezë qirinjtë na i leni
kur të me kërkoni aty do të me gjeni
amanet po ju lë vëllezër motra kudo që të jeni
këmbë armiku këtu mbi këtë dhe mos të leni...


Kosovë 2014

ASLLAN DIBRANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GËZIMI I FITORESNga NAMIK SELMANI (04.05.2015)
MUNDIMET E JEZU KRISHTIT E VAJI I ZOJËS SË BEKUEMENga NDUE BYTYÇI (04.05.2015)
BUZËQESHJA NË LUMNga SEJDI BERISHA (04.05.2015)
NUSJA NGA KOSOVANga DRITËRO AGOLLI (03.26.2015)
DASHURINga THANI NAQO (03.24.2015)
NOVRUZI KY SULLTANNga NOVRUZ SHEHU (03.23.2015)
ZEMRA ÇAPKËNE  E MARRËNga VASIL TABAKU (03.23.2015)
P R I Z R E N IPoezi promemoriale nga RRUSTEM GECI (03.20.2015)
SA I DUA FEMRATNga SINAN KËRPAÇ (03.20.2015)
GJETHI NË THALHAM*Nga SEJDI BERISHA (03.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]