E Martë, 10.03.2023, 05:55am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MUNDIMET E JEZU KRISHTIT E VAJI I ZOJËS SË BEKUEME
Nga NDUE BYTYÇI

E Djelë, 04.05.2015, 05:22pm
O ju priften, pse po rrini,
Shka po bani, ju meshtarë !
Të piskatni n’ t’ idhta ankime,
Se i drejti shkon i lidhun
BUZËQESHJA NË LUM
Nga SEJDI BERISHA

E Djelë, 04.05.2015, 05:13pm
Pesë lumenj
Sot shkruajnë elegji
Për shtretërit e tyre
E unë sonte
NUSJA NGA KOSOVA
Nga DRITËRO AGOLLI

E Enjte, 03.26.2015, 10:31am
Kam dashur t'i gjeja dhe nipit tim të vogël një nuse
Andej nga Kosova në fshatrat e thella,
Po kjo ka qenë një ëndërr pas zjarrit me flakë të kuqe
Si valë e flamurit tek shpella
DASHURI
Nga THANI NAQO

E Martë, 03.24.2015, 07:58am
Rrëmbeva dikur puthjen e parë,
Pa e pyetur më "do, apo jo."
Më ndolli si vajzë, e ndolla si djalë,
Dhe ende s'ka thënë as "po", as "jo"

NOVRUZI KY SULLTAN
Nga NOVRUZ SHEHU

E Hënë, 03.23.2015, 11:19am
Sot Novruzi, ky Sulltan i terefuqishem
kaloi oqeanet, kontinentet, malet e qiejt
Me shputat e tij prej limfe, drite, ajri
na zbuloi si dikur Adamin
ZEMRA ÇAPKËNE  E MARRË
Nga VASIL TABAKU

E Hënë, 03.23.2015, 11:15am
Nën pushtetin e dhimbjes
Zemra
Merr krah
Dhe ndërton
P R I Z R E N I
Poezi promemoriale nga RRUSTEM GECI

E Premte, 03.20.2015, 10:06am
A do të jemi në kohë historike
mbi Prizren ende ka ré të zeza
rënia e himnit s´mund të ndodhë
flaka e këngëve vetëm po shtohet


SA I DUA FEMRAT
Nga SINAN KËRPAÇ
I
E Premte, 03.20.2015, 10:02am
Unë femrat i dua shumë, shumë fare,
për këtë mund t'ju shërbej si abetare.
U ngjitem si pemëve për fletëve,
dhe asnjëherë s'i dua sa vargjet e poetëve


GJETHI NË THALHAM*
Nga SEJDI BERISHA

E Enjte, 03.19.2015, 03:35pm
Në lisin
Me kurorë të vjetër shekullore
Ngelur kishte vetëm një gjeth
Sa era e furtuna


KAU E ZEUSI
Nga THANI NAQO

E Djelë, 03.15.2015, 09:28am
Qafën futur në zgjedhë,
Baltën çan me gjunjë.
Brirët era i mpreh,
Djersën e bën shkumbë


NË DITËN E VERËS
Nga SABIT GECAJ

E Shtunë, 03.14.2015, 03:48pm
Do të fluturoj
Po më the do ta zë qiellin
Me ty përbrenda me ty në shpirt
Ti je e madhe drita


NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!
Nga NAMIK SELMANI

E Mërkurë, 03.11.2015, 10:15am
SA I DUA FEMRAT
Nga SINAN KËRPAÇ

E Premte, 03.20.2015, 10:02am
Unë femrat i dua shumë, shumë fare,
për këtë mund t'ju shërbej si abetare.
U ngjitem si pemëve për fletëve,
dhe asnjëherë s'i dua sa vargjet e poetëve

GJETHI NË THALHAM*
Nga SEJDI BERISHA

E Enjte, 03.19.2015, 03:35pm
Në lisin
Me kurorë të vjetër shekullore
Ngelur kishte vetëm një gjeth
Sa era e furtuna
KAU E ZEUSI
Nga THANI NAQO

E Djelë, 03.15.2015, 09:28am
Qafën futur në zgjedhë,
Baltën çan me gjunjë.
Brirët era i mpreh,
Djersën e bën shkumbë
  » NË DITËN E VERËSNga SABIT GECAJ
  » NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!Nga NAMIK SELMANI
  » LETËR MENDELEJEVITNga THANI NAQO
  » HESHTJE E PËRGJUMURNga TAHIR BEZHANI
  » DASHURI ME SHIKIM TË PARËPoezi nga WISLAWA SZYMBORSKA
  » JEMI NJË KOMBNga SYLË BAJRAMI
  » KUR MOS TË TË DUA MË…Nga DRITA LUSHI
  » NJË SHKREPËSENga DRITËRO AGOLLI
  » AROME FEMIJENga LUMO KOLLESHI
  » MARSI IM(Që nga 1958-a)Nga FETI ZENELI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2023  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]