E Shtunë, 09.30.2023, 08:03am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
XHIXHILÉ
Nga THANI NAQO

E Djelë, 03.01.2015, 04:48pm
Pa rënë muzgu ndezin zjarr,
Hëna tundet porsi dajre.
Ah, cigankat trupllastar
Përdredhin belin me tinguj gajde
MOS MA VRISNI ATË PAK LIRI
Nga AGIM GASHI

E Djelë, 03.01.2015, 04:36pm
Qofsh i lumtur o populli im
Ti që shqip edhe dashuron,
Rrekju punës me ja thënë këngës
Gjaku huq mos na shkon
ZEMRA E FEMRËS
Nga VASIL TABAKU

E Djelë, 03.01.2015, 12:34pm
…prej saj
Burojnë
Të gjitha dashuritë…
Prej zemrës së femrës

KUR MUNDJA SUPERFUQITË
Nga SINAN KËRPAÇI

E Djelë, 03.01.2015, 12:29pm
Nuk ishte një e fuqishme që e mundja unë,
ishin dy që i çoja në të sëmës,
dhe në çmendurinë time aspak i frikësuar
STANI NË BJESHKË TË KAKISË
Nga PAL NEÇAJ, NY, USA

E Djelë, 03.01.2015, 10:25am
Natën kur isha thellë në gjum,
ëndërra m'çoi në bjeshkë te stani,
dykrahët hapa ta përqafoj unë,
më ktheu kurrizin nga inati
PAMJE ME KOKRRIZË RËRE
Nga WISLAWA SZYMBORSKA

E Premte, 02.27.2015, 03:41pm
E quajmë kokrrizë rëre.
Por ajo nuk e quan veten as kokrrizë, as rërë.
Bën edhe pa emër
të përgjithshëm, të përveçëm
LUÇIA MARTINEZ
Nga FEDERICO GARCIA LORCA

E Premte, 02.27.2015, 03:36pm
Luçia Martinez.
Nazemadhe prej mëndafshi të kuq.

Kofshët e tua si mbrëmja
NËN NJË RE TË GRISUR
Nga SHKËLZEN ZALLI

E Premte, 02.27.2015, 03:09pm
Kthehesha nga vdekja kur në rrugë
m’u shfaqën,
Dy male të vogla që ndiqnin një përrua.
Përroi  ligështohej e fshihej nëpër gjethe
ME  LOTË  BURRI
Nga JAHO MARGJEKA

E Premte, 02.27.2015, 03:05pm
Zemrën ma bren trishtimi,
Me lotë burri qaj pa zë
Shpirtin ma ftoh mendimi
Se asgjë nuk zgjatka përgjithnjëLISI I PREMË ME VIJA JETE
Nga ZOG HYSENAJ

E Enjte, 02.26.2015, 03:18pm
Kur e shoh këtë lis të premë,
ja numroj rrathet me vija,
më sjell n'mend mua jetën teme,
jeta e njerit lis me vija


TROPOJE, VENDLINDJA IME
Nga BESART RAMIZI-TAFAJ

E Enjte, 02.26.2015, 08:50am
Tropoje, Vendlindja ime
Vargu im, malli im
Toka ime, gezimi im
Ëndrra ime, motivi im


NJË MENDIM VETËTIMTHI
Nga DRITËRO AGOLLI

E Mërkurë, 02.25.2015, 07:40pm
I humba të gjitha, po lypës s'u ktheva,
S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
Ç'u bënë vajzat më të bukura Drita, Maria dhe Eva?
Atyre dorën me gaz mund t'ua mbaja


VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIU
Nga VISAR ZHITI

E Mërkurë, 02.25.2015, 07:37pm
Vazhdimisht tradhtohet njeriu,
nuk e kam fjalën për ditën e tij që befas
bëhet mbrëmje,
as për mbrëmjen e flokëve të tijTMERR NË SALLËN E NGRËNIES
Nga FEDERICO GARCIA LORCA

E Mërkurë, 02.25.2015, 07:32pm
LISI I PREMË ME VIJA JETE
Nga ZOG HYSENAJ

E Enjte, 02.26.2015, 03:18pm
Kur e shoh këtë lis të premë,
ja numroj rrathet me vija,
më sjell n'mend mua jetën teme,
jeta e njerit lis me vija
  » TROPOJE, VENDLINDJA IMENga BESART RAMIZI-TAFAJ
  » NJË MENDIM VETËTIMTHINga DRITËRO AGOLLI
  » VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUNga VISAR ZHITI
  » TMERR NË SALLËN E NGRËNIESNga FEDERICO GARCIA LORCA
  » TEPËRIMNga WISLAWA SZYMBORSKA
  » ALBANINga RRUSTEM GECI
  » LOJA E FJALËVE NË FACEBOOKNga SINAN KËRPAÇI
  » TI VJEN...Nga SEJDI BERISHA
  » DASHI E QEVERITARINga AGIM GASHI
  » KOSARINga THANI NAQO 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]