E Shtunë, 09.30.2023, 07:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PËR NJË SYTH QË LASTARON
Nga ARTUR VREKAJ

E Premte, 02.20.2015, 09:14am
Çel një syth në vakt të vaktit,
një syth pjergulle, vetëm një;
Nga kalem i eshkur dimrit,
nën dëborë pa frymë, pa zë


SONTE...
Nga SEJDI BERISHA

E Enjte, 02.19.2015, 05:09pm
Mund të më gjeni
Sipër ëndrrave
Në rrugën që i ngjanë
Vetëm vetvetes sime


LEXOJE LOTIN TIM
(rrëfime gurbetçarësh shtigjeve të jetës)
Nga TAHIR BEZHANI

E Enjte, 02.19.2015, 04:52pm
Asnjë fjalë nuk e them
Më dridhen buzët në vajë
Malli më shtërngon fort
Det kujtimesh më vërngëllojnë


MOS MA KUJTO
Nga DRITËRO AGOLLI

E Enjte, 02.19.2015, 04:35pm
E shkuara ka çaste dhe orë të hidhura, mos ma kujto
për shembull, më pe me duar të lidhura, mos ma kujto!

Për shembull më pe në rrugë të pirë, mos ma kujto,


HESHTJE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Martë, 02.17.2015, 05:07pm
Adhuroj "heshtjen" që flet në heshtje
fjalë të mençura, të ëmbla
si shushurimë pylli
dhe urrej në heshtje
SONTE...
Nga SEJDI BERISHA

E Enjte, 02.19.2015, 05:09pm
Mund të më gjeni
Sipër ëndrrave
Në rrugën që i ngjanë
Vetëm vetvetes sime
LEXOJE LOTIN TIM
(rrëfime gurbetçarësh shtigjeve të jetës)
Nga TAHIR BEZHANI

E Enjte, 02.19.2015, 04:52pm
Asnjë fjalë nuk e them
Më dridhen buzët në vajë
Malli më shtërngon fort
Det kujtimesh më vërngëllojnë
MOS MA KUJTO
Nga DRITËRO AGOLLI

E Enjte, 02.19.2015, 04:35pm
E shkuara ka çaste dhe orë të hidhura, mos ma kujto
për shembull, më pe me duar të lidhura, mos ma kujto!

Për shembull më pe në rrugë të pirë, mos ma kujto,
HESHTJE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Martë, 02.17.2015, 05:07pm
Adhuroj "heshtjen" që flet në heshtje
fjalë të mençura, të ëmbla
si shushurimë pylli
dhe urrej në heshtje
LUTJA E NËNËS
Nga AGIM GASHI

E Martë, 02.17.2015, 04:34pm
Pranë oxhakut ul´ me nusen
Lutet, lutet e shkreta nënë,
Eja o bir´ i nënës, eja,
Sa shumë keq na ke lënë
KTHIMI I LULEBORËS
Nga RRUSTEM GECI

E Martë, 02.17.2015, 04:16pm
Në disa pjesë të Ilirisë së djeshme
të sotmës i mungojnë disa krahina
Molla e Kuqe ende është plagë
Në Çamëri këngët po bashkohen
DHIMBJE DHE MALL
(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)
Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN

E Martë, 02.17.2015, 04:12pm
Sot bulevardi i rinisë sime tiranase
me rruget e tua Prishtinë u shkri e u bë një.
E tronditur në mes pranverës së dubluar,
shpirti mall e lot mbi faqe për ty derdhte
ËNDËRR E NGUJUAR
Nga THANI NAQO

E Shtunë, 02.14.2015, 08:48am
Pse kaq vonë u shfaqe ti?
Sa mirë të ish më e gjatë nata!
Paçka se sfondin bardh’ e zi,
Me ngjyra ta vesh kohë nuk pata
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM
(Në frymën popullore)
Nga AGIM GASHI

E Enjte, 02.12.2015, 08:04am
Iku burri, e la gruen,
Gjashtë muaj pas martesës
Dhe ajo punon e vuen
I qëndron grue e besës
  » HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ
  » SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI
  » MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ
  » SUPERFUQIANga SINAN KËRPAÇI
  » PËR ATDHEUNNga SABIT GECAJ
  » ENIGMA E TË SHQETËSUARVENga PABLO NERUDA
  » LE T'I DALI FLAKA E TYMINga MUSTAFË RUGOVA
  » KOKËFORTËT JANË TË MADHËRISHËMNga SULEJMAN MATO
  » PASURI PËR T`U NDARËNga SINAN KËRPAÇI
  » MIRËMENGJES ATDHE!Nga AGIM GASHI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]