E Shtunë, 09.30.2023, 07:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
BISEDË E HERSHME ME BUZON
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Hënë, 02.02.2015, 03:59pm
Kokëqethur me gërshërë,
tullac, shkallë – shkallë,
i brishtë, si syth i pabërë,
rrëshqita në hall
FATKEQËSITË
Nga PABLO NERUDA

E Hënë, 02.02.2015, 03:35pm
Kur arrita në Kurautin
hi binte si shi
nga vullneti i vullkaneve
MJEGULLI I DASHURISË
Nga DRITËRO AGOLLI

E Shtunë, 01.31.2015, 07:39pm
kur ikja larg drejt teje vija
kur vija afër ikja larg
për dreq më trembte largësia
dhe afërsija bëhej çark
PËRTEJ TË PUTHURËS
Nga SINAN KËRPAÇI

E Enjte, 01.29.2015, 04:29pm
Harroje që jemi bashkë kur të puth,
kur të puth e s`jam dhe zog!
Unë e kam trupin në pemë e jemi tok
në një fllad që na përkund,


KA - DA - RE
- Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 01.28.2015, 04:17pm
Identik, …vet origjinalin,
(Vështirë t’i gjindet “kopje”),
Emrin e madh Kadare,
Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje


MALLI PËR VENDLINDJEN
Nga AHMET KOLGJINI

E Martë, 01.27.2015, 09:55am
Foshnje më rrëmbyen nga gjini yt
Të fundit pashë Gjalliçën kapuç -bardhë
Pastaj gjithçka nëpër mistër u zhyt…
Oh, malli po më djeg, se due me ardhë


ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRI
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Martë, 01.27.2015, 09:09am
Si më gjete miku im i thinjur
Të më zgjoje mallin në mërgim?
Dorën qafës ma rrethove hidhur
E më ngule sytë si një vegimME SHITË GAZETA!
-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Djelë, 01.25.2015, 05:21pm
-…Pash Zotin, a kini ndonjë lajm
prej atij djali? -A po ju çon letra?
-Po, kjo fjala…,-Gazetar!
A do me thanë:-Me shitë gazeta
KA - DA - RE
- Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 01.28.2015, 04:17pm
Identik, …vet origjinalin,
(Vështirë t’i gjindet “kopje”),
Emrin e madh Kadare,
Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje
MALLI PËR VENDLINDJEN
Nga AHMET KOLGJINI

E Martë, 01.27.2015, 09:55am
Foshnje më rrëmbyen nga gjini yt
Të fundit pashë Gjalliçën kapuç -bardhë
Pastaj gjithçka nëpër mistër u zhyt…
Oh, malli po më djeg, se due me ardhë
ELEGJI PËR POETIN FERHAT ÇAKËRRI
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Martë, 01.27.2015, 09:09am
Si më gjete miku im i thinjur
Të më zgjoje mallin në mërgim?
Dorën qafës ma rrethove hidhur
E më ngule sytë si një vegim
ME SHITË GAZETA!
-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Djelë, 01.25.2015, 05:21pm
-…Pash Zotin, a kini ndonjë lajm
prej atij djali? -A po ju çon letra?
-Po, kjo fjala…,-Gazetar!
A do me thanë:-Me shitë gazeta
LUTJE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Mërkurë, 01.21.2015, 04:31pm
Në vendin e gjigantit, poetit baba - Uitman
një teke raki rrushi pa zinxhir në qafë
kushton në qelq vetëm pesë dollarë
ZANGRA
Nga JACQUES BREL

E Martë, 01.20.2015, 12:39pm
Më quajnë Zangra dhe jam leitnant
Në fortesën e Belonzio, që dominon fushën
Nga ku armiku do vijë, e do bëhem hero
  » 'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ
  » VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN
  » KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ
  » DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI
  » TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI
  » KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI
  » NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA
  » SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO
  » BABAI SHTRIU KRAHUNNga SINAN KËRPAÇI
  » KONTRAST JETENga TAHIR BEZHANI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]