E Shtunë, 09.30.2023, 06:43am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LOTËT E ÇAMIT
poezi nga libri "Heroika"
Nga RRUSTEM GECI

E Premte, 12.19.2014, 12:59pm
Shqiptarët e mërguar në botë
me vuajtje e bëmë këtë jetë
i këputur, i degëdisur, i huaj
mërgimi çdo ditë më vret


POETI
Nga SULEJMAN MATO

E Enjte, 12.18.2014, 09:41am
Me pamje filozofike vëren njerëzimin si lëviz,
drejt meskiniteteve të jetës, karrierës, postit,
Ai olimpik, sikur zbret nga lartësitë,
i menduar qendron midis jetës dhe vdekjes


LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 12.17.2014, 11:45am
…Nëse doni ta kuptoni
Se çdo të thotë shprehja
“Per fe e per Atdhe”,


SA JAM KËTU
Nga PABLO NERUDA

E Mërkurë, 12.17.2014, 10:39am
Sa jam këtu.
Këtu jemi.
Të bindurit, të egërit,
kapelebërësit që jetën shkuan


VENDI KU KEMI TË DREJTË
Nga YEHUDA AMICHAI

E Martë, 12.16.2014, 01:47pm
Në vendin ku kemi pjesë
Lulet nuk do të çelin kurrë
Në stinën e tyre

POETI
Nga SULEJMAN MATO

E Enjte, 12.18.2014, 09:41am
Me pamje filozofike vëren njerëzimin si lëviz,
drejt meskiniteteve të jetës, karrierës, postit,
Ai olimpik, sikur zbret nga lartësitë,
i menduar qendron midis jetës dhe vdekjes
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 12.17.2014, 11:45am
…Nëse doni ta kuptoni
Se çdo të thotë shprehja
“Per fe e per Atdhe”,
SA JAM KËTU
Nga PABLO NERUDA

E Mërkurë, 12.17.2014, 10:39am
Sa jam këtu.
Këtu jemi.
Të bindurit, të egërit,
kapelebërësit që jetën shkuan
VENDI KU KEMI TË DREJTË
Nga YEHUDA AMICHAI

E Martë, 12.16.2014, 01:47pm
Në vendin ku kemi pjesë
Lulet nuk do të çelin kurrë
Në stinën e tyre
SE PASURI ATDHEU S'JEP
Nga SULEJMAN MATO

E Shtunë, 12.13.2014, 10:04am
Nëse kërkon të ikësh, ik,
s’të mbajnë dot dy pleq të shuar.
Kjo tokë e varfër me ty ish,
pa ty dhjetëfish më e shkretuar
LETËR ZOTIT
Nga PËRPARIM HYSI

E Enjte, 12.11.2014, 04:35pm
Zot, të lutem, a do më dëgjosh?
Zgjidh një palësyze me shkallën e lartë të dioptrisë,
Se vetëm kështu mund të shikosh
Gjithë ç'i kanë ndodhur Shqipërisë
O UJK QË NA HA TË GJITHËVE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Enjte, 12.11.2014, 09:54am
Me qimet e ndritshme si argjend
sillesh somnambul nëpër gjumin tim
gojëhapur me plot dhëmbë ujku

DITA E VERËS
Nga MARY OLIVER

E Mërkurë, 12.10.2014, 10:53pm
Kush e krijoi botën?
Kush e krijoi mjellmën dhe ariun e zi?
Kush e krijoi karkalecin?
Këtë karkalec dua të them
KU MBETI NDERI E DASHURIA
Nga AGIM GASHI

E Mërkurë, 12.10.2014, 03:30pm
Na ka ardhë një botë mizore
Humbi nderi dhe dashuria,
Nuk mendon prindi për fmijë
As për prind dashuri ska fmija
  » LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI
  » DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA
  » ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI
  » PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI
  » KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI
  » PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI
  » PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI
  » TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ
  » LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO
  » BABAI NËN BARRËN E MOSHËS KUJTONTE NGJYRËN KUQ E ZINga ASLLAN DIBRANI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]