E Martë, 10.03.2023, 04:39am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
MËRGIMTARËT QË JETOJNË NË TURQI ANKOHEN PËR PROCEDURAT E MARRJES SË SHTETËSISË SË KOSOVËS

E Hënë, 03.30.2015, 06:08am (GMT+1)


Shqiptarët që jetojnë në Turqi po ankohen për procedurat e marrjes së shtetësisë së Kosovës, duke i vlerësuar të paarsyeshme refuzimet që po u bëhen nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB).

Vedud Ramadani, nga Gjilani, konsideron se refuzimi i shtetësisë për nipin e tij K.Sh., i lindur në Izmir, është bërë në mënyrë të padrejtë nga përfaqësuesit e Divizionit për shtetësi, shkruan sot Koha Ditore.

Ai kishte aplikuar që të merrte shtetësinë me natyralizim në qershor të vitit që shkoi, dhe tek në mars të këtij viti e kishte kuptuar që kërkesa e tij ishte refuzuar.

"Nipi im ka babanë shqiptar të Kosovës, i cili i ka dokumentet dhe shtetësinë e Kosovës. Ai që nga 2014-a ka tentuar të marrë shtetësinë dhe është refuzuar në mënyrë të paarsyeshme, duke u thirrur në nenin 16 të Ligjit për shtetësi. Por nipi edhe atë nen e ka respektuar përmes dokumenteve të dorëzuara. Përndryshe, ai kishte ndërmend të kthehej në Kosovë dhe të çelte ndonjë punë ku do të mund të punësonte shumë njerëz",
ka thënë ai.

Ramadani e ka konsideruar të paarsyeshëm edhe faktin që për një vendim të tillë nuk është informuar nipi i tij. Pasi kanë kaluar nëntë muaj prej kur është deponuar kërkesa, ka thënë se është interesuar në MPB lidhur me vendimin ku edhe ka marrë vesh se vendimi është refuzues.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPËRIA TJETËR E NJË ARTISTI SHQIPTARNga ISMAIL KADARE (03.26.2015)
'SHOTA' E ZVICRËS SHKËLQEU NË FESTIVALIN E EMIGRANTËVE NË LUKSEMBURG (03.21.2015)
PESË SHQIPTARË TË PARTISË SË GJELBËR NË ZGJEDHJET E GJENEVËS (03.19.2015)
MBRËMJE KULTURORE NË LONDËR KUSHTUAR 7 MARSIT - DITËS SË MËSUESITFotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (03.19.2015)
NGA BJESHKËT NË BRONKS - UDHËTIMI ILEGAL I SHQIPTARËVE DREJT AMERIKËS Trafikantët përdorin dokumentet false për të dërguar shqiptarët e varfër dhe të shumtë në numër drejt SHBA, përmes Amerikës Qendrore dhe Meksikës (03.18.2015)
JETONI JETËN TUAJ, AJO ËSHTË E JUAJA, ÇMONIE VETËN, DUAJENI ATE DHE MBI TË GJITHA “MENDONI POZITIVISHT SE JA VLEN”… -thotë Xhylfere Spahiu adhuruese dhe predikuese e mendimit pozitivNga SOKOL DEMAKU (03.15.2015)
BIRI IM, LARGOHU!Nga NDRIÇIM MEHMETI (03.13.2015)
DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS U SHËNUA EDHE NË OSNABRÃœCK TË GJERMANISËFotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (03.12.2015)
EMIN SYLA KËNDON ME LANA DEL REYN NËPËR RRUGËT E NEW YORKUT (03.11.2015)
ARKITEKTURA - FRYMËZIM I FOTOGRAFIT ILIR RIZAJ (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2023  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]