E Shtunë, 09.23.2023, 08:57am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
E Mërkurë, 01.04.2012, 12:00pm (GMT+1)

04.01.2012 - Deri në muajin qershor të vitit të ardhshëm Shtetet e Bashkuara nuk planifikojnë të ndryshojnë numrin e trupave të tyre të angazhuara në misionin e NATO-s në Kosovë, thanë përfaqësues të trupave amerikane në vend.

Zëdhënësja e njësitit amerikan në KFOR, Xhoi Stap, i tha Radios Evropa e Lirë se vendimi eventual për tërheqjen e trupave amerikane mund të merret në çdo kohë, por se deri kah mesi i vitit të ardhshëm trupat amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Kosovë.

"Vendimet mund të merren në çdo kohë, por trupat tona planifikohet të qëndrojnë këtu deri të paktën në qershorin e vitit 2013", u shpreh ajo.

Mësohet se aktualisht në kuadër të KFOR-it janë të angazhuar 745 trupa amerikane me bazë në Kampin Bondsteel në afërsi të Ferizajt. (rel)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ROMNEI FITON NË AJOUA (01.04.2012)
SOLIDARITETI - VIRTUT I POPULLIT TË KOSOVËS (01.03.2012)
PROCESET E MËDHA: MBROJTJA E DËSHMITARËVE SFIDON DREJTËSINË (01.03.2012)
ALBERT ROHAN: SERBIA T'I NORMALIZOJË RAPORTET ME KOSOVËN (01.03.2012)
LAMTUMIRË DHE MIRË SE VJEN  LUAN KRASNIQI! (01.02.2012)
LIBERALIZIMI I VIZAVE: PA IDE PËR PËRFUNDIMIN E PROCESIT (01.02.2012)
RAPORTET NDËRETNIKE NË MAQEDONI KARAKTERIZOHEN GJITHNJË E MË SHUMË NGA TENSIONET DHE INCIDENTET (01.01.2012)
QEVERIA I SHPËRFILL, ATA DUAN TË ARDHME (01.01.2012)
SERBIA EDHE GJATË 2012 NËN "KTHETRAT" E KOSOVËS (12.31.2011)
VERIU - INSTRUMENT I BEOGRADIT (12.31.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]