E Shtunë, 09.30.2023, 07:19am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
ISA BOLETINI RIVARROSET NË DITËN E LIDHJES SË PRIZRENIT

E Hënë, 05.11.2015, 07:26am (GMT+1)

   
Dita kur është mbajtur Lidhja Shqiptare e Prizrenit është caktuar si datë kur do të rivarrosen eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini, më shumë se një shekull pasi është vrarë.

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, që udhëheq Këshillin organizativ për ceremoninë e rivarrimit, tha për Top Channel se shumica e detajeve të ceremonisë tashmë janë përgatitur, e gjithçka pritet të finalizohet javën e ardhshme.

"Në një prej takimeve tona, si Këshill organizativ kemi vendosur, që rivarrimi i eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini të ndërlidhet me Lidhjen e Prizrenit. Konkretisht kemi përcaktuar si ditë, kur do të mbahet ceremonia qendrore apo përfundimtare në Mitrovicë, të jetë pikërisht 10 Qershori, dita e Lidhjes së Prizrenit", tha Haki Demolli, ministër i Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Demolli ka treguar se eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini, do të nisin rrugëtimin nga shtëpia e pavarësisë në Vlorë, në vendin e Lidhjes Shqiptare në Prizren.

"Prej Prizrenit, pastaj do të dërgohen në Isniq, në vendlindjen e heroit kombëtar. Në datën 9 Qershor, qytetarët tanë do të kenë mundësi të bëjnë homazhe para eshtrave të heroit në Prekaz, kurse pasditen e së njëjtës ditë do të jenë në Prishtinë. Po më 9 Qershor është planifikuar, që funerali me eshtrat e tij të dërgohet në Mitrovicë, ku edhe do të qëndrojnë gjatë natës. Kurse në datën 10 parashikohen homazhe në Qendrën Kulturore të Mitrovicës. Manifestimi qendror do të mbahet në stadiumin e Trepçës, në Mitrovicë", tha më tej Haki Demolli.

Ministri i Forcës së Sigurisë tha se, për nder të heroit Isa Boletini, aktivitete do të ketë edhe në Shqipëri, të cilat ende nuk janë finalizuar.

"Një pjesë e aktiviteteve tona do të mbahet edhe në Republikën e Shqipërisë. Konkretisht, për aktivitetet që do të zhvillohen atje ka marrë përgjegjësinë ambasadori ynë, Ramiz Lladrovci, i cili do të na njoftojë ndërkohë në takimet e radhës, mbi ecurinë e aktiviteteve që do të mbahen në Shqipëri", tha Haki Demolli, ministër i Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Për nder të heroit Isa Boletini, edhe Instituti i Historisë në Prishtinë, më 5 Qershor do të organizojë një konferencë shkencore njëditore. Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit, Isa Boletini është caktuar disa kohë më parë, por për arsye të ndryshme është shtyrë vazhdimisht.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LETËR E HAPUR KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË LULZIM BASHANga SULEJMAN GJANA, Kryetar i PLL (05.11.2015)
E FORTË - SABRI DHE SAMI HAMITI HUMBIN NË DEGËN 4 TË PRISHTINËS (05.10.2015)
TERRORISTËT NUK MUNDEN TA ÇRRËNJOSIN ASPIRATËN PËR LIRINga AUREL DASARETI, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) (05.10.2015)
FORCAVE TË TËRBUARA SLLAVOMAQEDOASE KA ARDHUR KOHA T'IU NDALET TURRIKoment nga SKËNDER MULLIQI (05.10.2015)
LILIANA ÇAVOLLI - NJË GJYSMË SHEKULLI ME KËNGËT E SAJ (Dossier)Ka ndërruar jetë sot në mëngjes këngëtarja e njohur shqiptare Liliana Çavolli (05.09.2015)
JAHJAGA SHPREH NGUSHËLLIME PËR KËNGËTAREN LILJANA ÇAVOLLI (05.09.2015)
PROFESOR GJON SINISHTANga FRITZ RADOVANI (05.09.2015)
TMERRI I VËRTETË DHE RRËFIMI TRISHTUES I FAMILJES AJDINI NGA KUMANOVA (05.09.2015)
KRYEFAJTORI: PLANI I MADH I STALINIT PËR TË FILLUAR LUFTËN E DYTË BOTËROREPërgatiti: SAIMIR LOLJA (05.09.2015)
GDANSK - EVROPA KUJTOI DITËN E FITORES MBI NAZIZMIN (05.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]