E Hënë, 12.11.2023, 10:33pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
MAQEDONI - NDASITË ETNIKE, EVIDENTE EDHE 13 VJET PAS MARRËVESHJES SË OHRIT

E Mërkurë, 08.13.2014, 08:15pm (GMT+1)

Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit me rastin e 13-vjetorit të nënshkrimit të dokumentit paqësor, ka organizuar një tribunë, në të cilën kundrejt pjesëmarrjes së ministrave të BDI-së, ekspertëve dhe nënshkruesve të këtij dokumenti, si dhe diplomatë, kanë munguar aktorët kryesorë, kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, ish-përfaqësues politik i UÇK-së. 

Zëvendëskryeministri Musa Xhaferi gjatë hapjes së tribunës me titull "Dekada e dytë e Marrëveshjes së Ohrit, si obligim dhe përgjegjësi në rrugën drejt integrimit", ka theksuar nevojën e transparencës gjatë implementimit praktik të saj. 

"Këtu gjithmonë jemi përballur me dallime metodologjike, nga njëra anë mund ta trajtojmë Marrëveshjen e Ohrit përmes parametrave të saj kuantitativ dhe të shohim sa për qind e përfaqësimit të barabartë është arritur. Sa është përmbushur gjatë reformave në gjyqësor, në organet e sigurisë, Prokurori, si dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme, por duhet ta kemi të qartë se sa këto reforma paraqesin vetëm mjet për arritjen e qëllimit dhe jo vetë qëllimin". 

"Fotografinë e vërtetë gjatë implementimit të Marrëveshjes së Ohrit mund ta fitojmë vetëm nëse bëjmë analizën cilësore të parametrave të saj dhe sa  është ajo e suksesshme në ndërtimin e besimit në ato institucione, sidomos në institucionet e sigurisë dhe ato të jurisprudencës", thotë Xhaferi.  

Ndërkaq, Vllado Popovski, një nga hartuesit e Marrëveshjes së Ohrit ka theksuar se kjo marrëveshje paqësore në asnjë mënyrë nuk duhet shikuar si listë detyrash të parëndësishme, meqë qartë është e përcaktuar dinamika e realizimit duke përfshirë përgjegjësinë e të gjitha etniteteve. 

"Marrëveshja e Ohrit nuk është listë e detyrave, me të cilën përfundon rëndësia e saj. Ajo ka një dinamikë, ka një proporcion me praninë e të gjitha bashkësive etnike, edhe pse nuk ka rezultate të barabarta në sfera të caktuara", vlerëson Popovski.

Ndërkaq, ambasadori i SHBA-së në Shkup, Poll Volers, ka theksuar se edhe pas 13 vjetësh nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, janë ende evidente ndasitë mes maqedonasve e shqiptarëve.

"Edhe pas këtyre vjetësh, ekzistojnë këto ndasi, ndërsa ftoj partitë politike të punojnë në tejkalimin e këtyre dallimeve. Më duhet të theksoj se në asnjë mënyrë nuk duhet të injorohen ndasitë, të cilat ekzistojnë mes etniteteve meqë ata paraqesin rrezik për të ardhmen e vendit", është shprehur Volers. 

Nga ana tjetër, Tritan Shehu, ka theksuar se shteti shqiptar konsideron se Marrëveshja e Ohrit mbetet shtylla kryesore në bazë të së cilës duhet të ndërtohet shteti demokratik .

"Shqipërisë, rajonit, Evropës, i duhet një Maqedoni stabile për t`u integruar në strukturat euro-atlantike. Kjo është një nevojë për të gjithë, por në fund të fundit është një domosdoshmëri për këtë vend", është shprehur politikani nga Shqipëria, Tritan Shehu. 

Ndërkohë, sipas ish-kryeministrit Vllado Buçkovski, Marrëveshja e Ohrit me vetë faktin se bojkotohet nga kryeministri Nikolla Gruevski duket qartë se ku qëndron problemi se pse ky dokument nuk ka dhënë rezultatet e duhura.

 "Maqedonia ballafaqohet me shoqëri të ndarë, atë maqedonase e shqiptare. Nga njëra anë, ky dokument në vazhdimësi trajtohet nga ana e shqiptarëve si "˜shpirt i mirë' ajo që kemi në filmat vizatimorë "˜Casper' - dhe nga ana tjetër, pala maqedonase merr rolin e përzënies së shpirtrave të këqij që nënkupton brendinë e këtij dokumenti", ka deklaruar ish-kryeministri i Maqedonisë, Buçkovski.

Ndryshe, Marrëveshja e Ohrit i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni pas bisedimeve disa mujore të filluara në Shkup për t`u nënshkruar në Ohër më  13 gusht të vitit 2001, me ndërmjetësimin e përfaqësuesve ndërkombëtarë të BE-së dhe SHBA-së, Fransoa Leotar dhe Xhejms Perdju, si garantues të këtij dokumenti kornizë. 


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NDASI ETNIKE - EVIDENTE EDHE 13 VJET PAS (08.13.2014)
KOSOVË - PRITET VENDIMI I GJYKATËS PËR 40 TË ARRESTUARIT PËR TERRORIZËM (08.13.2014)
NDIKIMI I KRIZËS POLITIKE TË KOSOVËS NË PROCESET E SERBISË (08.13.2014)
KOSOVË - PRITEN SË PAKU EDHE 20 ARRESTIME (08.13.2014)
GJERMANIA NUK LËSHON PE - KOSOVA DO TË JETË NË OKB (08.13.2014)
ISHUJT SOLOMONE E NJOHIN KOSOVËN (08.13.2014)
OLIVER IVANOVIC DHE KATËR TË TJERË AKUZOHEN PËR KRIME LUFTE DHE VRASJE (08.12.2014)
SHQIPËRIA NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË RINISË (08.12.2014)
JAHJAGA - INTEGRIMET, RRUGA E VETME E KOSOVËS (08.12.2014)
KOSOVË, TË DYSHUARIT PËR TERRORIZËM - PARA GJYKATËS (08.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]