E Djelë, 12.10.2023, 08:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
Zëri i Amerikës - KOSOVA I ANKOHET BRUKSELIT
Qeveria e Kosovës i kërkoi Bashkimit Evropian të ndërhyjë për të penguar emërimet e bartësve të strukturave paralele serbe nga Beogradi në komunat e Kosovës


E Martë, 01.06.2015, 04:32pm (GMT+1)


Qeveria e Kosovës i kërkoi Bashkimit Evropian të ndërhyjë për të penguar emërimet e bartësve të strukturave paralele serbe nga Beogradi në komunat e Kosovës.

Qeveria e Kosovës akuzoi Beogradin për shkelje të marrëveshjeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve dhe për këtë është ankuar edhe në Bruksel. Akuzat pasuan vendimin e qeverisë së Serbisë për të emëruar kryetarin aktual të komunës së Shtërpcës, edhe në pozitën e kryetarit të komunës paralele serbe në atë qytezë në jug të Kosovës.

Po ashtu qeveria serbe ka vendosur që në krye të strukturave të saj komunale më veriun e Kosovës të emërojë disa prej udhëheqësve të zgjedhur në votimet për pushtetin lokal të Kosovës.  

Qeveria e Kosovës i kërkoi Bashkimit Evropian, që të ndërmarrë të gjitha masat për të ndalur Serbinë që të ndërhyjë me struktura paralele në Kosovë, duke theksuar se ajo po vazhdon të shkelë marrëveshjen e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve.

Qeveria e Kosovës konsideron se këto veprime të Serbisë janë thellësisht destruktive dhe të cilat kanë për qëllim përmbysjen e arritjeve të shumta nga procesi i bisedimeve si dhe cenojnë paqen dhe qëndrueshmërinë në rajon.

Ndërhyrjet e paligjshme të Serbisë në Kosovë përherë kanë qenë veprime negative dhe  kanë krijuar tensione e destabilizim. Këto veprime nuk janë në përputhje me frymën e Bashkimit Evropian për fqinjësi të mirë dhe qëndrueshmëri rajonale, përkundrazi janë akte dëshpërimi kur tentohet të pengohet legjitimiteti demokratik dhe puna e kryetarëve komunal të zgjedhur në mënyrë të rregullt në bazë të Kushtetues dhe ligjeve të Kosovës, thuhet në reagimin e qeverisë së Kosovës.

Serbia ishte pajtuar të shuajë strukturat e saj në veriun e Kosovës në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, të cilat pritet të vazhdojnë më 9 shkurt në Bruksel.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës por është përfshirë në një proces të normalizimit të marrëdhënieve, që është kusht për përparimin e saj drejt integrimeve evropiane.

Ndonëse Bashkimi Evropian nuk ka kërkuar njohjen e Kosovës nga Serbia, kusht për integrimin e saj mbetet një marrëveshje gjithpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve.

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç është shprehur i bindur se njohja do të jetë kushti përfundimtar dhe se Serbia duhet të jetë ë përgatitur për një situatë të tillë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
I THONË SE ËSHTË SHTET I DËSHTUAR MAFIOZ - KOUCHNER E MBRON KOSOVËN (01.06.2015)
KOSOVË - UJËVARA E MIRUSHËS NGRIN, KTHEHET NË NJË PISTË AKULLI (01.06.2015)
KONFRONTIMI ME SHKAQET E TATËPJETËS SË KOSOVËSNga SHIRLEY CLOYES DIOGUARDI (01.05.2015)
VIDEO TE URGJENCA - DY ARRESTIME TË TJERAPolicia njoftoi sot se janë vënë në pranga dy të rinj, shokë të vajzës 17 vjecare e cila është ngacmuar seksualisht ndërsa ishte pa ndjenja në Urgjencën e Qendrës spitalor në Tiranë. Në kërkim dh (01.05.2015)
PRISHTINA E BEOGRADI E RINISIN DIALLOGUN ME TEMA TË NXEHTA (01.05.2015)
PRITJET NË MERDARE DERI NË TRI ORË, NË DHEUN E BARDHË DERI 2 ORË (01.05.2015)
QARKULLIM I VËSHTIRËSUAR NËPËR RRUGËT E KOSOVËS (01.05.2015)
LETONIA KËRKON NORMALIZIMIN E GJITHANSHËM TË MARRËDHËNIEVE KOSOVË-SERBI (01.05.2015)
TREGU SHQIPTAR E SHPËRBLEN SERBINË ME 1 MILIARD EURO NË VITBiznesmenët e lidhur me politikën dhe qeverinë importojnë mallra të dyshimta nga Serbia (01.05.2015)
VAN NUK E VOTON GJYKATËN SPECIALE“Vetëvendosja”, AAK-ja dhe “Nisma për Kosovën” do të votojnë kundër themelimit të kësaj Gjykate (01.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]