E Hënë, 12.11.2023, 10:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
MARSHIM PAQËSOR NË SHKODËR - BASHKËJETESA FETARE NDËRTON TË ARDHMEN

E Enjte, 01.08.2015, 11:22pm (GMT+1)Disa qindra qytetarë të Shkodrës morën mbrëmë pjesë në një marrshim paqësor nëpër rrugët kryesore të qytetit me moton "Bashkëjetesa fetare ndërton të ardhmen". Në këtë marrshim, qytetarët e Shkodrës u thirrën nga Arqipeshkvia metropolitane e Shkodër-Pultit, Komisioni "Drejtësi dhe Paqe" dhe Komuniteti Sant'Egidio.

Marrshimi nisi nga Katedralia e qytetit për të vazhduar drejt shtatores së Nënë Terezës dhe përpara Xhamisë së Madhe Ebu Beker, në qendër të qyteti. Marrshuesit mbanin në duar pishtarë të ndezur dhe një banderolë ku shkruhej "Bashkëjetesa fetare ndërton të ardhmen".

Duke folur përpara qytetarëve te shumtë, e reja Xhoana Marashi tha se konfliket fetare në Siri si dhe ngjarja e fundit tragjike në Francë, dëshmojnë se sa e rendësishme është që të respektohen liritë fetare.

"Askush të mos e përdorë  fenë për veprime që bien në kundërshtim me dinjitetin e njeriut dhe të drejtat e tij themelore, në rrallë të parë me të drejtën e jetës dhe lirisë fetare. Kjo që ndodh në Shqipëri tregon përkundër se, bashkëjetesa paqësore dhe e frutshme mes njerëzve dhe bashkësive me përkatësi të ndryshme fetare, është e mundur dhe e zbatueshme konkretisht."

Ndërsa Arqipeshkvi i Shkodër-Pultit, imzot Engjëll Masafra u shpreh se paqja është e mundur dhe se të gjithë mund të bashkëpunojnë për të ndërtuar një botë në paqe dhe në harmoni mes besimeve të ndryshme fetare, gjë, që siç u shpreh ai, e dëshmon edhe Shqipëria.

"Vertetë paqja është e mundur dhe kjo paqe që kemi ne në Shqipëri ta gëzojë çdo popull, pavarësisht nga raca, nga gjuha dhe nga feja. Faleminderit dhe Zoti na ndihmoftë që çdo njeri të jetojë në paqe; në paqe me ndërgjegjen e vet, në paqe me Zotin dhe me njëri tjetrin."

Në marrshimin për paqen, që u zhvillua mbrëmë në qytetin e Shkodrës, morrën pjesë nje numër i madh të rinjsh, jo vetëm nga qyteti, por edhe nga fshatrat në afërsi të qytetit.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOSOVË - SOLIDARIZIM ME VIKTIMAT E SULMIT NË PARIS Gazetarët në Kosovë mbajtën tubim në shenjë nderimi për viktimat e sulmit në Paris. Sulmin e dënoi edhe Bashkësia Islame e Kosovës (01.08.2015)
Deutsche Welle - S'KA KOMPROMIS ME TERRORIZMIN! (01.08.2015)
FRANCA NË ZI KOMBËTARE - PËR HERË TË FUNDIT FRANCA KA MBAJTUR ZI KOMBËTARE PËR 11 SHTATORIN 2001 (01.08.2015)
SHTATË TË ARRESTUAR NË FRANCË PAS SULMIT TË SË MËRKURËS (01.08.2015)
NE JEMI TË GJITHË CHARLIE ! - RRETH 100 MIJË FRANCEZË PROTESTOJNË KUNDËR TERRORIZMIT (01.08.2015)
IDENTIFIKOHEN TRE AUTORËT E SULMIT NDAJ 'CHARLIE HEBDO', DY PREJ TYRE FRANKOALGJERIANË (01.07.2015)
Zëri i Amerikës, NISHANI - SHQIPTARËT DO TA FITOJNË LUFTËN KUNDËR KRIMIT TË ORGANIZUAR (Intervistë) (01.07.2015)
JE SUIS CHARLIE - PARRULLA E SOLIDARITETIT NDAJ GAZETËS CHARLIE HEBDO MBUSH RRJETET SOCIALE DHE RRUGËT NË PARIS,BRUKSEL,LONDËR (01.07.2015)
HOXHAJ - NDIKIMI RUS NË BALLKAN SHUMË HERË MË I FUQISHËM SE 10 VJET MË PARË (01.07.2015)
PËRPLASJA E BANDAVE NË SHQIPËRI (01.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]