E Hënë, 12.11.2023, 11:07pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
PETICION I REPORTERS SANS FRONTIERES - LET INK FLOW, NOT BLOOD - LE TË RRJEDHË BOJA, JO GJAKU

E Premte, 01.09.2015, 11:35am (GMT+1)


Voal-online.ch - PARIS - Reporter Sans Frontieres (Reporterët Pa Kufij) kanë ndërmarrë në shkallë botërore peticionin "Let ink flow, not blood - Le të rrjedhë boja, jo gjaku. Me këtë rast organizata botërore për nxitjen dhe mbrojtjen e lirisë së informimit ka lëshuar edhe këtë deklaratë:

Masakra ndaj gazetarëve të Charlie Hebdo përbën aktin më të rëndë kundër lirisë sonë. Kjo orë e errët në historinë e medias botërore ka kulmuar natyrën ekstreme të dhunës së cilës gazetarët i nënshtrohen kur ata kritikojnë apo thjesht përmendin religjionin - një akt i cilësuar shpesh nga fondamentalistët si 'blasfemi'.

Ne bëjmë thirrje për një fushatë të gjerë kundër të gjithë grabitqarëve të lirisë së shtypit të cilët përdorin arsye religjiore për të kryer akte të tmerrëshme kundër gazetarëve dhe kundër karikaturistëve. Kur grupet radikale hapën zjarr me armë automatike brenda organizatave në Francë, në Irak apo në Pakistan, janë të drejat e publikut ato që janë vënë në shenjestër.

Esktremistët ndihen të trimëruar kur disa qeveri ndjekin politika drakoniane. Kur një krijues uebsajti është ndëshkuar me një mijë kamixhikime në Arabinë Saudite pse 'ka fyer islamin', kur një gazetar afgan për pka i shpëtoi dënimit me vdekje për 'blasfemi' apo kur vendet e ndryshme bënë fushatë për një ndalim ndërkombëtar të 'përfoljes së religjionit', liritë tona janë në rrezik.

Prandaj, që boja të rrjedhë në vend të gjakut, ne iu bëjmë thirrje politikanëve përfaqësuesve të shoqërisë civile dhe liderëve fetarë me një shqetësim për lirinë, që t'iu rezistojnë të gjithë atyre që duan t'i kufuzojnë liritë tona më themelore.

Ja linku për të nënshkruar peticionin:


http://fr.rsf.org/petitions/charlie/petition.php?lang=en

The massacre of Charlie Hebdo's journalists constitutes the gravest of attacks on our freedoms. This dark hour in the history of the world's media has highlighted the extreme nature of the violence to which journalists are exposed when they dare to criticize or just question religion an action often branded as "blasphemy" by fundamentalists.

We appeal for a broad campaign against all the predators of press freedom who use religious grounds to perpetrate horrific acts against journalists and cartoonists. When radical groups open fire with automatic weapons inside news organizations in France, Iraq or Pakistan, it is the public's rights that are being targeted.
Extremists feel encouraged when certain government pursue draconian policies. When a website creator is sentenced to a thousand lashes in Saudi Arabia for "insulting Islam," when an Afghan journalist narrowly avoids a death sentence for "blasphemy" or when countries campaign for an international ban on "defamation of religion," our freedoms are in danger.

So that ink should flow instead of blood, we call on politicians, civil society representatives and religious leaders with a concern for freedom to resist all those who would limit our most fundamental rights.

Here the link to subscribe:

http://fr.rsf.org/petitions/charlie/petition.php?lang=en
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MARSHIM PAQËSOR NË SHKODËR - BASHKËJETESA FETARE NDËRTON TË ARDHMEN (01.08.2015)
KOSOVË - SOLIDARIZIM ME VIKTIMAT E SULMIT NË PARIS Gazetarët në Kosovë mbajtën tubim në shenjë nderimi për viktimat e sulmit në Paris. Sulmin e dënoi edhe Bashkësia Islame e Kosovës (01.08.2015)
Deutsche Welle - S'KA KOMPROMIS ME TERRORIZMIN! (01.08.2015)
FRANCA NË ZI KOMBËTARE - PËR HERË TË FUNDIT FRANCA KA MBAJTUR ZI KOMBËTARE PËR 11 SHTATORIN 2001 (01.08.2015)
SHTATË TË ARRESTUAR NË FRANCË PAS SULMIT TË SË MËRKURËS (01.08.2015)
NE JEMI TË GJITHË CHARLIE ! - RRETH 100 MIJË FRANCEZË PROTESTOJNË KUNDËR TERRORIZMIT (01.08.2015)
IDENTIFIKOHEN TRE AUTORËT E SULMIT NDAJ 'CHARLIE HEBDO', DY PREJ TYRE FRANKOALGJERIANË (01.07.2015)
Zëri i Amerikës, NISHANI - SHQIPTARËT DO TA FITOJNË LUFTËN KUNDËR KRIMIT TË ORGANIZUAR (Intervistë) (01.07.2015)
JE SUIS CHARLIE - PARRULLA E SOLIDARITETIT NDAJ GAZETËS CHARLIE HEBDO MBUSH RRJETET SOCIALE DHE RRUGËT NË PARIS,BRUKSEL,LONDËR (01.07.2015)
HOXHAJ - NDIKIMI RUS NË BALLKAN SHUMË HERË MË I FUQISHËM SE 10 VJET MË PARË (01.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]