E Shtunë, 09.23.2023, 08:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
BERISHA - TË NDALET MENJËHERË DHUNA E TERRORI SHTETËROR NË KUMANOVË

E Shtunë, 05.09.2015, 03:59pm (GMT+1)


Ish presidenti e ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka bërë thirrje që të ndalet ajo që e ka quajtur dhuna shtetërore në Kumanovë.

Ky është prononcimi i plotë i Berishës, në profilin e tij në Facebook:

Të dashur miq, në orët e para të mëngjesit, njësi të blinduara të policisë së Maqedonisë kanë vënë papritmas në shtetrrethim dhe sulmuar me armë automatike, mitroloza, granatahedhëse një lagje te Kumanovës që banohet krejtësisht nga shqiptarët. Ndërkohë që autoritetet maqedonase nuk japin të dhëna, mediat e ndryshme dhe dëshmitarë nga vendngjarja informojnë për vrasje të disa civilëve të pafajshëm, fëmijë 8 vjeç, gra, të moshuar dhe shumë të tjerë të plagosur, çka dëshmon për krime të shëmtuara shtetërore ndaj popullësisë civile shqiptare në këtë qytet.

Shkaqet e këtij sulmi policor të njësive të blinduara të policisë së Maqedonisë janë ende të paqarta. Natyrisht element delinkuent mund të ketë dhe në lagjen e sulmuar por asgjë nuk përligj dhe nuk justifikon kurrë terrorin vrasjet e njerëzve të pafajshëm.

Duke shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave, dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë terror shtetëror të egër të autoriteteve maqedonase dhe kërkoj ndërprerjen e menjëhershme të dhunës dhe terrorit në Kumanovë si dhe vendosjen para ligjit të gjithë autorët, organizatorët e krimeve të shëmtuara ndaj popullatës shqiptare civile te Kumanovës. Ju bëj thirrje qytetarëve të Kumanovës të ruajnë gjakftohtësinë, të shmangin çdo provokim, akt tjetër destabilizues për qytetin e tyre!
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RADIO EVROPA E LIRË - PËRPLASJE TË ARMATOSURA NË KUMANOVË (Tekst dhe fotogaleri) (05.09.2015)
SERBIA DËRGON FORCA SHTESË NË KUFI ME MAQEDONINË (05.09.2015)
REUTERS - EVAKUOHEN BANORËT NGA LAGJIA 'TODE MENDOLL' (05.09.2015)
ZËRI I AMERIKËS - PËRLESHJE TË ARMATOSURA NË KUMANOVËPolicia maqedonase ndërmori një aksion në një lagje të Kumanovës, në kërkim të personave të armatosur (05.09.2015)
KUMANOVË - NJËRI PREJ TË VRARËVE ËSHTË FADIL FEJZULLAI (05.09.2015)
SITUATË DRAMATIKE NË KUMANOVË - FLITET PËR 3 TË VRARË E 15 TË PLAGOSUR (Fotot) (05.09.2015)
LUGINA E PRESHEVËS - SHQIPTARËT E MAQEDONISË TA RUAJNË QETËSINË (05.09.2015)
BLLOKOHET AUTOSTRADA NË KUMANOVË, PARALIZOHET QARKULLIMI MAQEDONI-SERBI (05.09.2015)
VAZHDON AKSIONI POLICOR NË KUMANOVË - NUK JEPEN TË DHËNA ZYRTARE (05.09.2015)
NË KOSOVË VAZHDOJNË FESTIMET PËR DITËN E EVROPËS (05.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]