VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 01.12.2011, 09:51am (GMT1)


Sikur të mos t'i kenë mjaftuar ato që ka hequr , pushtimin mizor, genocidin, spastrimin etnik, tranzicionin tejet të vështirë, tani Kosova është duke u përballur me një sfidë të re, e ndodhur midis dy zjarreve: nga njëra anë një raporti brutal, si ai i Dick Marty-it i cili synon të nxijë imazhin e Kosovës përpara Perëndimit dhe nga ana tjetër nga një proces zgjedhor si ai i 12 Dhjetorit, i kritikuar për të meta dhe parregullësi sidomos nga forcat politike brenda Kosovës. Si rezultat i ankimimeve,  më 9 Janar do të përsëriten votimet plotësisht në tri zona si në Skenderaj, Deçan e Drenas, dhe pjesërisht në Malishevë e Lipjan, nën mbikqyrjen e 500 vëzhguesve të akredituar nga KQZ-ja dhe nën reflektorët e sytë e botës mbarë.  Se si do të shkojë procesi zgjedhor i 9 janarit do të varet e ardhmja e Kosovës, interesi i së cilës është të formojë një orë e më parë institucionet legjitime dalë nga vota e sovranit, çka është themeli i shtetit demokratik.

Partitë politike të Kosovës që marrin pjesë në këto zgjedhje nuk janë në luftë me njëra-tjetrën, por konkurojnë në garën e vlerave dhe të programeve politike, pasi shteti i ri i Kosovës ka nevojë për demokracinë më tepër se për bukë, ujë e dritë, pasi  demokracia i është ushqimi i tij jetik që do t'i sigurojë të ardhmen.

Kosova më 9 Janar ka nevojë për një proces të ndershëm dhe të lirë, free and fair, i cili duhet të dallohet për një pjesëmarrje masive, për të zvogëluar sa më shumë abstensionizmin, i cili dëmton votën e lirë dhe vullnetin e sovranit.

Kosova më 9 Janar ka nevojë për një pjesmarrje të plotë të partive politike që morën pjesë më 12 Dhjetor, të cilat duhet të kenë ushtruar ndikimin e tyre tek elektorati dhe simpatizantët, që procesi të jetë shembullor, si pasqyrim i vlerave që karakterzoinë popullin shqiptar të Kosovës.

Kosova më 9 Janar ka nevojë për një rezultat zgjedhor të njohur dhe të pa kontestuar nga palët humbëse, si domosdoshmëri e shprehjes të pjekjes të klasës politike e cila nuk udhëhiqet nga interesat e çastit apo të etja për pushtet, por nga interesat jetike të Kosovës, e cila ka nevojë për një klasë politike të përgjegjëshme që merr përgjegjësinë për t'u përfshirë e përfaqësuar votën e sovranit në institucionet legjitime të Kosovës, si shprehje e sovranitetit dhe integritetit të shtetit.

Kosova më 9 janar ka nevojë për një proces zgjedhor model, i cili do të respektojë dhe do t'i bindet votës së qytetarit të tij për t'i treguar Botës dhe Perëndimit, se Kosova është jo vetëm në zemër por edhe pjesë integrale e Europës.

Kosova më 9 janar ka nevojë për një proces zgjedhor që i përmbush në mënyrë të shkëlqyer standartet e demokracisë, duke i hapur udhë ndërtimit të institucioneve demokratike, të cilat i pret një punë e madhe.

Kosova më 9 Janar ka nevojë për një proces zgjedhor shembullor  i cili duke pasqyruar në mënyrë civile vullnetin e sovranit, do t'i sigurojë Kosovës  stabilitet duke shërbyer si garanci për konsolidimin e shtetit shtetit ligjor, si kusht themelor për integrimin e Kosovës në NATO dhe BE.

Kosova nuk ka nevojë për politikanë qaramanë, të cilët mbyten ne një filaxhan kafeje, Kosova ka nevojë për një klasë politike të përgjegjëshme, patriote, trime dhe me vizion, e cila njeh rezultatin, pranon humbjen, shtrëngon duart me fituesin dhe është e gatëshme të përmbushë çdo detyrim, qoftë si pjesë e maxhorancës apo duke ekzekutuar rolin madhor të opozitës në të mirë të interesit të Kosovës, e cila vjen e para.

(Ky opinion u botua tek Bota Sot më 7 janar)

NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUCPAPAJ

HASHIM THAÇI MANDATIN E DYTË IA DEDIKON ISA MUSTAFËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

Reagim ndaj "Le Matin"
BERISHA, RAMA NDAJNË TË NJËJTIN QENDRIM ME THAÇIN NDAJ MARTY-IT, NDËRSA ME ZVICRËN DUAN TË KENË RAPORTE TË SHKËLQYERA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

NË VEND TË KARTOLINËS PËR 2011 -
INTERESAT KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE NË REZONANCË TË PLOTË ME IDEALET E PERËNDIMIT
NGA Elida BUÇPAPAJ

PDK-AAK-AKR OSE PDK-AAK-VV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


40 MIJË VOTAT E UKË RUGOVËS SFIDË KLANIT JUGOSLLAV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHËN DICK MARTY ALIAS QOFTËLARGU
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

DICK MARTY NJË DEMAGOG QË TENSIONON RAJONIN DHE DEMONIZON NJË KOMB
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE 

ELIDA BUÇPAPAJ


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.