VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

E KRITIKOJ TOPALLIN, PO JAM PROGEGE, PROSHKODËR, PROSHQIPËRI E PRODEMOKRACI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


E Enjte, 10.20.2011, 11:06am (GMT1)

 

Replikat e shkëmbyera mes presidentit të republikës dhe kryetares së parlamentit e përmbytën shtypin e Tiranës, duke acaruar klimën midis krerëve të dy institucioneve. Do desha të reagoja më parë, por thashë pa të pres pak, sa të qetësohen ujërat, se mos më damkosin si antiPD, antiShkodër, antigegë, antiFishtë, antidemokraci, antiintegrim apo antiJozefinë. Sepse i tillë ishte instrumentalizimi që kishte gjeneruar një fushatë antiTopi që të merrte me vete. Në fakt unë e dua Shkodrën, jam e martuar me gegë dhe jam nënë gegësh, jam demokrate, jam prointegrimeve të Shqipërisë, jam shqiptare, jam patriote, jam gazetare dhe nuk kam frikë nga e vërteta dhe për më tepër jam një njeri i lirë, pa hipoteka dhe i kontribuoj vendit tim pa synuar që të vjel privilegje, poste, çka mendoj se në demokraci privilegjet rrjedhin prej meritokracisë.

Në fakt, unë kam shkruar shumë në favor të Jozefina Topallit, e kam marrë në mbrojtje pa fund, dhe meqë scripta manent, kjo mund të vërtetohet lehtas. Për gjatë viteve që Skënderi ishte kryeredaktor i Bota Sot dhe unë editorialiste, qendra e djathtë ishte qendra e vemendjes, pra Jozefina Topalli ishte përherë e pranishme. Por meqë gazeta Bota Sot ishte e pavarur dhe për këtë as nuk financohej nga partitë dhe as nuk merrte falenderime, kur në fakt shtypi aktual i Tiranës ishte dhe është totalisht partiak.

E kam marrë në mbrojtje Jozefina Topallin veçanërisht kur Ilir Meta e sulmoi atë fizikisht në Parlament, bëra detyrën time, dhe kështu do të veproja edhe sot, por kjo s'do të thotë se simpatitë politike të miat të shkojnë deri aty sa të më indoktrinojnë trurin dhe të gjykoj si të jem një lejfene e tranzicionit. Pra demokracia më jep të drejtë, t'i jap të drejtë kujt e meriton. Sa për presidentin Topi, kam pritur që më 21 janar të kishte një reagim tjetër, që më 8 maj të mos votonte për Edi Ramën dhe që të mos e kishte dërguar as këshilltarin dhe as kurorën e tij me rastin e largimit nga kjo botë të diktatorit të fundit komunist, por e kush nuk gabon në Shqipëri?

Gjithsesi Bamir Topi deri para pesë vjetësh ishte numri dy i PD-së, pra vinte direkt pas Berishës, ishte kryetari i grupit parlamentar të PD-së dhe PD bëri gjithçka që ai të zgjidhej President i vendit. Më kujtohet vera e vitit 2007, sa e nxehtë ishte, për faktin se rrezikohej që vendi të futej në krizë nëse kandidatura e Bamir Topit, e zgjedhur si më e mira nga PD dhe direkt nga Berisha, të mos merrte votat. Dhe më kujtohet se Fatos Nanon, Neritan Cekën dhe atë grup të deputetëve të majtë që e votoi, PD i shpalli heronj.

Ndërsa sot situata është me kokë poshtë, për shkak të luftës klanore në rradhët e kryesisë së PD-së, diçka e njohur dhe e shpallur, si "grupi i Jozefinës", "Grupi i Bamir Topit", "Grupi i Ridvan Bodes". Vetë deputetët e PD-së në mënyrë konfidenciale t'i tregojnë të gjitha dhe jo vetëm ne gazetarëve por çdokujt, pra nuk ka sekrete. Problemi është se kjo luftë brenda llojit dëmton jo vetëm qendrën e djathtë dhe shkakton erozion, por e dëmton edhe nivelin e demokracisë si brenda partisë më të madhe në vend, ashtu edhe në rrang vendi, sepse meqë e majta vjen me hipoteka nga e shkuara, qendra e djathtë, si antikomuniste, detyrimisht shihet si një parti që është e lidhur më shumë me fatet e kombit dhe interesat kombëtare. Në fakt lufta midis llojit e largon vëmendjen nga prioritetet dhe kthen si prioritet interesat e ngushta të klaneve dhe, në fund të fundit, demokracia shqiptare nuk është pronë e emrave të përveçëm, por është pronë e popullit shqiptar. Prandaj vendosa të shkruaj.

Po e nis kronologjikisht si zuri fill kjo histori, si një panair kotësie. Pikërisht ditën që presidenti i Republikës të Shqipërisë, simboli i unitetit të kombit dhe Komandanti i Forcave të Armatosura shkon në Shkodër, më 15 tetor, në një ceremoni zyrtare për të nderuar lart punën dhe kontributin e personaliteteve të shquara shkodrane në fushën e artit dhe të sportit, duke i dekoruar me Urdhrin "Mjeshtër i Madh" z. Ded Bregu, z. Petrit Osmani, znj. Liljana Kalleshi, z. Osman Mula, z. Sabah Bizi, z. Paulin Ndoja, z. Zef Gjoni dhe z. Luan Borova (Pas vdekjes) - të më falni nëse kam harruar dikë - ndërkohë duke shprehur në maksimum vlerësimin për Shkodër locen dhe figurat e saj të ndritura, por edhe duke marrë prej Shkodrës dhe shkodranëve mirënjohje për nderin që iu kishte bërë. Sepse Shkodra është zemra e demokracisë shqiptare, Shkodra më e vuajtura, më e duruara, më e bukura dhe më mira.

Pikërisht, ndërsa Topi i kishte shkuar në shtëpi Topallit, në Shkodër, sipas kodit të nderit të shqiptarëve, ku miku respektohet, por edhe armiku kur të vjen në shtëpi respektohet njëlloj, Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë Zonja Jozefina Topalli, e akuzon "Ramën dhe Topin si celulë antieuropianiste", akuzë e fortë, e hidhur.

Kësaj here Ed Rama u tregua xhentëllmen, i hapi rrugën Jozefinës duke iu përgjigjur me një "sikur" dhe duke thënë "unë jam ashtu si thotë zonja Topalli, nëse Zonja Topalli është Merilin Monroe". Pra përderi sa zonja Topalli nuk është Monroe, unë nuk kam si të jem ai që ajo më akuzon. Zonja Topalli në fakt e priti me indiferencë reagimin e Ramës, sepse krahasimi me Merilin Monroen në fakt nuk të ngjall reaksion negativ. Nga ana e tij, Presidenti i Republikës reagoi duke i bërë Zonjës Topalli një kërkesë që kjo e fundit ta flasë korrekt gjuhën shqipe, pra jo me dialekt por gjuhën letrare.

Kaq mjaftoi dhe reaksioni ishte rrufe, një fushatë sulmesh e denigrimesh ku u shkua deri aty sa figurat të cilat presidenti Topi dy ditë më parë i kishte nderuar në Shkodër me nderet më të larta e akuzonin për tradhti duke recituar vargjet e Fishtës, Mjedës e Fadil Krajës. O Zot i Madh. Ishte për të zënë kokën me duar. Nga ana e vet, Jozefina e akuzoi Topin Haxhi Qamil, antigegë e çfarë derivon prej kësaj, ndërsa shtypi rozë i Tiranës zjente dhe bubullonte, deri aty sa një pasardhës i Haxhi Qamilit sot e akuzon dhe kërcënon Topallin me kanun. Përsëri o Zot i Madh, për të zënë kokën me të dyja duart, dhe situata degjeneroi deri aty sa batutat midis palëve iu paraqitën opinionit publik nga një dorë opinionistësh si luftë dhe kontradikta midis katolikëve dhe myslimanëve.

Dhe këtu arriti kulmi. Prandaj mendova që t'i shkruaj këto rradhë, që të marrë fund kjo farsë e borgjezëve të rinj, të cilëve pushteti u ka zënë sytë dhe për hir të interesave vetjake janë gati t'i venë flakën deri bashkekzistencës paqësore tradicionale që ekziston mes myslimanëve, katolikëve dhe ortodoksëve shqiptarë. Opinioni shqiptar nuk indoktrinohet nga fushatat instrumentalizuese. As Shkodra, aq më pak, e para, e cila nuk indoktronohej nga diktatura duke u tallur me të me ato anekdotat aq të kripura.

Pra ajo që dua të them është se qendra e djathtë është në syrin e ciklonit për shkak të luftës midis klaneve, të cilat, në vend që të kenë sjellje të përgjegjëshme, harrojnë gjithçka, harrojnë ata që i përkrahën, harrojnë ata që i votuan, harrojnë ata që merituan të shpërbleheshin, si ndodh kudo në vendet demokratike, ku funksionon meritokracia dhe jo klanet apo kastat. Sepse duke qenë 6 vjet në pushtet dhe duke krijuar "armiq" brenda llojit, atëherë kjo është një goditje që i jepet jo vetëm PD-së, por edhe qendrës së djathtë, çka nuk duhet të tolerohet.

©

 

GEORGE CLOONEY LE TË BËHET SERB, POR KONSTANDINI I MADH ËSHTË DHE DO TË MBETET ILIR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

IKJET E ISH DIKTATORËVE NUK SHKAKTOJNË BOSHLLËK

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

JA PSE DO TË REKOMANDOJA QË RILINDJA DEMOKRATIKE TA BOTONTE TË PLOTË INTERVISTËN E AMBASADORIT ARVIZU

TEK NEWS24 - THIRRJE KUNDËR RENDIT KUSHTETUES PRONARË TË PUSHKATUAR VAZHDOJNË ME PRONA TË KONFISKUARA - PIKËPYETJE SISTEMIT ZGJEDHOR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

HESHTJA SHQIPTARE NDAJ SJELLJEVE JODIPLOMATIKE TË DIPLOMATËVE RUSË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

 

KULTI I AMERIKËS DHE KULTI I KOSOVËS

Shkrim i Elida Buçpapajt botuar më 31 dhjetor 2001 - ribotohet pa asnjë ndryshim

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

LETËR E HAPUR EDI RAMËS: LIDERI I OPOZITËS OSE FILLIM TË RI TË NJEMENDTË OSE LARGIM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

UNË JAM DISHEPULL E NËNË TEREZËS, E TE JESH DISHEPULL I NËNË TEREZËS, DO TË THOTË TË JESH DISHEPULL I DASHURISË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

BASHA E DEBUNKERIZON BASHKINË, PRITET REAGIMI I ED RAMËS!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEKI DERVISHI PROFESIONIST I JASHTËZAKONSHËM DHE GAZETAR I KLASIT TË PARË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Katër vjet pas vizitës së Presidentit Bush në Tiranë-

EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KUR VJEN QERSHORI - VRITET BARDHYL AJETI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BALADË E NËNAVE TË KOSOVËS QË PRESIN FËMIJËT E ZHDUKUR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEK RUDINA XHUNGA GJUETI SHTRIGASH DHE ANTIAMERIKANIZËM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

VAZHDON VASALITETI I MEDIAVE TË TIRANËS NDAJ ISH DIKTATORIT RAMIZ ALIA

E mënjanojnë pak, e pastaj për amoralitetin e tyre e rikthejnë si meteor...

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Përgjigje ndaj disa pretendimeve solitare

EMRI I KOSOVËS ËSHTË I LIDHUR PAZGJIDHSHMËRISHT ME NATO-n

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Dilemë që duhet të zgjidhet urgjentisht

OPOZITA NË KOSOVË PA LIDER?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

MË NË FUND!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

20 SHKURTI DUHET TË HYJË NË KUJTESËN E KOMBIT

Këtë ditë e kujton vetëm PD, ndërsa Shqipëria nuk i ka dënuar ende krimet e komunizmit

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SI T'I LEXOJË KLASA POLITIKE KËSHILLAT E TOMAS KANTRIMENIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

SHBA E BE TË NDALIN PRECEDENTIN KONFLIKTUAL TË ED RAMËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ANALIZË E 21 JANARIT - POLITIKA SHQIPTARE TË MBROJË INSTITUCIONET LEGJITIME DHE TË PASTROHET NGA FLAKËVËNËSIT E SHTETIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

5 VJET PA IBRAHIM RUGOVËN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DELL KA TË DREJTË - NJË AVOKATURË DJALLI NUK I HYN NË PUNË ASKUJT
Nga Elida BUÇPAPAJ

JO ZGJEDHJE TË REJA, POR INSTITUCIONE LEGJITIME, ME DUAR TË PASTRA DHE PA SHIK
Nga Elida BUÇPAPAJ

NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUCPAPAJ

HASHIM THAÇI MANDATIN E DYTË IA DEDIKON ISA MUSTAFËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

Reagim ndaj "Le Matin"
BERISHA, RAMA NDAJNË TË NJËJTIN QENDRIM ME THAÇIN NDAJ MARTY-IT, NDËRSA ME ZVICRËN DUAN TË KENË RAPORTE TË SHKËLQYERA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

NË VEND TË KARTOLINËS PËR 2011 -
INTERESAT KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE NË REZONANCË TË PLOTË ME IDEALET E PERËNDIMIT
NGA Elida BUÇPAPAJ

PDK-AAK-AKR OSE PDK-AAK-VV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


40 MIJË VOTAT E UKË RUGOVËS SFIDË KLANIT JUGOSLLAV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHËN DICK MARTY ALIAS QOFTËLARGU
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

DICK MARTY NJË DEMAGOG QË TENSIONON RAJONIN DHE DEMONIZON NJË KOMB
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ÇFARË KA FRANKO FRATINI ME SHQIPTARËT E KOSOVËS ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

ELIDA BUÇPAPAJ


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.