VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

ED RAMA, ALEATI MË LUAJAL I SALI BERISHËS

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


E Hënë, 12.05.2011, 09:48am (GMT1)

"Rama më mbështeti që të rrëzoja Nanon", është shprehur dje Berisha nga Durrësi. "Gënjeshtër" ishte reagimi i Ramës nga Maqedonia, ndërsa vazhdon turin për promovimin e kujtimeve të tij, "aq sa Berisha më ka mbështetur të shkruaj "Kurbanin". Nuk po hyj të shtjelloj replikat, por çdo vëzhgues serioz do të arrinte në përfundimin se ajo që thotë Berisha është e vërtetë kur ka parasysh se me humbjen e zgjedhjeve të 2005, Ed Rama u tregua i pamëshirshëm me Fatos Nanon duke ia mbyllur derën dhe sot e mot. Edhe për librin e tij memoaristik, pa Berishën, Rama nuk do ta kishte shkruar Kurbanin, pra këtë sukses të Kurbanit ai do të duhet t'ia dedikojë, përse jo, liderit të shumicës.

Këto shkëmbime replikash midis dy njëshave të politikës shqiptare janë bërë ndërsa Asambleja e PS sapo ka mbyllur hesapet me emrat e kryesisë dhe sekretariatit të partisë më të madhe opozitare, e cila ka për objektiv fitoren e zgjedhjeve të 2013 ! Kështu të paktën sipas deklarimeve dhe pretendimeve të kryetarit të saj!

Në këtë zhvillim shumë të rëndësishëm për PS, së pari, ajo që u vu re ishte dështimi elektronik, çka duket e paimagjinueshme, kur mendon shkallën e logjistikës dhe nivelit intelektual të PS, e kështu të vjen menjëherë të thuash "e si është e mundur ".Pra justifikimi i liderit të partisë për probleme aparaturash nuk është i besueshëm !

Së dyti, nga ata që mbetën, që u përfshinë apo u përjashtuan, del se Ed Rama nuk është marrë me nivelin e përfaqësimit të atyre që vendosi të rrinë, të dalin në krye apo t'i largojë, por me veprime të kulluara pastruese të zërave që e kanë kritikuar Edi Ramën për mënyrën e tij të lidërshipit sidomos prej zgjedhjeve të 2009, gabime të cilat Ed Rama i ka pranuar parimisht, por që, siç rezulton nga veprimet më të fundit, del se nuk ka nxjerrë mësime.

T'i japësh kurorën e dafinave Gramoz Ruçit dhe të përjashtosh Kastriot Islamin e And Harasanin, dy prej fytyrave nga ato të moderuara të PS, të cilat nuk e pranuan bojkotin, grevat dhe djegien e gomave të makinave, më duket një veprim autodestruktiv i Ed Ramës, i cili nuk merr parasysh pasojat.

Edi Rama bën mirë që vazhdon të thotë se nuk do ta afrojë Ilir Metën, sepse, po ta afronte, e gjithë lufta e tij në emër të pastërtisë së figurave dhe kundër korrupsionit do t'i rikthehej rishtaz kundër tij.

Siç rezulton, nga kritikët ka mbetur Malaj, Blushi, Rexhep Mejdani, ndërkohë që kanë mbetur fytyra tepër të vjetra si Sabit Brokaj, Servet Pëllumbi, ka mbetur jashtë edhe fytyra e bukur e Luiza Xhuvanit, apo teknicienë të suksesshëm si Niko Peleshi apo Maqo Lakrori, ndërsa ndaj Fatos Nanos, bamirësit të tij të vërtetë, i cili dha dorëheqjen posa i humbi zgjedhjet 2005, ku Edi Rama ishte shefi i shtabit zgjedhor, lideri i PS vazhdon të tregohet mosmirënjohës dhe me grusht të hekurt.

Pra, po ta gjykosh nga veprimet më të fundit, do të konstatosh se janë veprime pragmatiste ku morali është ëndërr në beze, se janë larje hesapesh diçka që ndodh rëndom në politikën shqiptare, ku secila palë largon ata të cilët i sheh si rrezik personal apo të klaneve, një reminishencë tipike nga periudha staliniste.

Por problemi është se Ed Rama, me këto veprime autodestruktive që i bën të sigurojë fitoren Berishës dhe humbjen e tij të sigurt më 2013, a është, pra, në të vërtetë një "kolonë e pestë" e Sali Berishës, ku e shajnë njëri-tjetrin veç në publik, ndërsa privatisht shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin?!

Unë në parim jam me Ben Blushin, në intervistën që ai i dha Sokol Ballës tek Top Channel, se përderisa Ed Rama e ka braktisur bojkotin dhe politikën e rrugës, ai e pranon kursin politik të lideri të partisë së tij. Në fund të fundit, zgjedhje me çmim personal për Ed Ramën. Aq më tepër, për Ben Blushin i cili ka interes që Ed Rama të gabojë sa më tepër, ai ndërkohë shkruan romane dhe fiton publik, kur kihet parasysh se ai pas librave të suksesshëm, është një fytyrë që ka të drejtë të pretendojë kreun e PS pas humbjes të zgjedhjeve të 2013 të Ed Ramës!

Sepse Ed Rama po shkon i sigurt drejt humbjes së 2013. Jo se po mban larg Ilir Metën, por sepse po vazhdon e bën luftë brënda llojit, dhe të asaj pjese të cilën ai do të duhej ta kishte sa më pranë, pasi në fund të fundit ai ka pranuar se ka bërë gabime, të cilat atij ia kishin nxjerrë në pah zërat ndryshe të Kastriot Islamit, Andis Harasanit, Ben Blushit e me rradhë.

Mua në fakt më shqetëson fati i nivelit të përfaqësimit të politikës shqiptare, sepse sa më e dobët të jetë një opozitë, aq më e dobët është qeverisja dhe e kundërta sa më e përgjegjëshme dhe me integritet është një opozitë, ajo dikton rregullat e lojës dhe kërkon standarde edhe për maxhorancën, gjë që nuk po ndodh dhe as nuk pritet që të ndodhë me këto gabime të Ed Ramës, që kanë çmim për të por edhe për shoqërinë shqiptare.

Ed Rama po i humb shanset që ka. Ed Rama ka shans që ta reformojë vërtetë PS-në dhe të ketë ndikim edhe në reformimin e politikës në përgjithësi. Ed Rama ka shans që të ndikojë pozitivisht në luftën kundër korrupsionit dhe në integritetin e politikës në Shqipëri ; Edi Rama ka shans që ta distancojë PS nga e shkuara; Edi Rama ka shans që të afrojë njerëzit e inteligjencies pa marrë parasysh krahun politik, sepse ai pretendon që nesër të jetë shefi i qeverisë shqiptare; pra Ed Rama ka plot shanse, por nuk po i përdor, në fakt po i shpërdor në disfavor të tij, pra nëse flasim me zhargon, po vazhdon me autogole. Nuk e kuptoj përse.

Pra në fund, dua të them se, sado Ed Rama iu përgjegj Berishës përmes Twitter se nuk është e vërtetë se ai e ka mbështetur liderin e atëhershëm të opozitës që ky të rrëzonte Fatos Nanon, unë i them sot Ed Ramës se natyrisht ai këtë që gjë nuk e ka bërë në mënyrë eksplicite, por implicite, jo drejtëpërdrejtë por në mënyrë të tërthortë, ashtu si edhe me veprimet e tij më të fundit, lideri aktual i PS, po tregohet aleati më besnik, më luajal i liderit të atëhershëm të opozitës dhe liderit të sotshëm të mazhorancës për t'ia dhuruar Berishës rishtaz fitoren në tabaka më 2013.

Nuk është absurde, kjo që them është realiste. Politikanët, qofshin edhe të konsumuar, gjithnjë përfitojnë nga gabimet fatale të kundërshtarëve apo rivalëve të tyre. Aq më tepër kur Berisha hyn në fushatën e 2013, të paktën me Tunelin e Krrabës, duke e kthyer Elbasanin në një lagje të Tiranës dhe kur shqiptarët e kanë ndjerë mirë shijen e lirisë duke qarkulluar në Europën e kërcënuar nga krizat.

Dhe me humbjen e tretë, Ed Rama pastaj do të duhet të lajë duart një herë e mirë nga PS.

©

Duke shënuar sot përvjetorin e lindjes së themeluesit të shtetit të Kosovës

PA IBRAHIM RUGOVËN

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Ambasadori Naim Malaj keqpërdori funksionin e tij të lartë shtetëror

NJË ÇMIM I DIASPORËS PA DIASPORËN DHE I PËRVETËSUAR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

GAZETA MAPO CENSURË, AUTOCENSURË APO KONFORMIZËM   GJITHSESI KOMPROMETUESE PËR LIRINË E SHPREHJES!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E KRITIKOJ TOPALLIN, PO JAM PROGEGE, PROSHKODËR, PROSHQIPËRI E PRODEMOKRACI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

GEORGE CLOONEY LE TË BËHET SERB, POR KONSTANDINI I MADH ËSHTË DHE DO TË MBETET ILIR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

IKJET E ISH DIKTATORËVE NUK SHKAKTOJNË BOSHLLËK

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

JA PSE DO TË REKOMANDOJA QË RILINDJA DEMOKRATIKE TA BOTONTE TË PLOTË INTERVISTËN E AMBASADORIT ARVIZU

TEK NEWS24 - THIRRJE KUNDËR RENDIT KUSHTETUES PRONARË TË PUSHKATUAR VAZHDOJNË ME PRONA TË KONFISKUARA - PIKËPYETJE SISTEMIT ZGJEDHOR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

HESHTJA SHQIPTARE NDAJ SJELLJEVE JODIPLOMATIKE TË DIPLOMATËVE RUSË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

 

KULTI I AMERIKËS DHE KULTI I KOSOVËS

Shkrim i Elida Buçpapajt botuar më 31 dhjetor 2001 - ribotohet pa asnjë ndryshim

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

LETËR E HAPUR EDI RAMËS: LIDERI I OPOZITËS OSE FILLIM TË RI TË NJEMENDTË OSE LARGIM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

UNË JAM DISHEPULL E NËNË TEREZËS, E TE JESH DISHEPULL I NËNË TEREZËS, DO TË THOTË TË JESH DISHEPULL I DASHURISË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

BASHA E DEBUNKERIZON BASHKINË, PRITET REAGIMI I ED RAMËS!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEKI DERVISHI PROFESIONIST I JASHTËZAKONSHËM DHE GAZETAR I KLASIT TË PARË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Katër vjet pas vizitës së Presidentit Bush në Tiranë-

EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KUR VJEN QERSHORI - VRITET BARDHYL AJETI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BALADË E NËNAVE TË KOSOVËS QË PRESIN FËMIJËT E ZHDUKUR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEK RUDINA XHUNGA GJUETI SHTRIGASH DHE ANTIAMERIKANIZËM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

VAZHDON VASALITETI I MEDIAVE TË TIRANËS NDAJ ISH DIKTATORIT RAMIZ ALIA

E mënjanojnë pak, e pastaj për amoralitetin e tyre e rikthejnë si meteor...

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Përgjigje ndaj disa pretendimeve solitare

EMRI I KOSOVËS ËSHTË I LIDHUR PAZGJIDHSHMËRISHT ME NATO-n

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Dilemë që duhet të zgjidhet urgjentisht

OPOZITA NË KOSOVË PA LIDER?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

MË NË FUND!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

20 SHKURTI DUHET TË HYJË NË KUJTESËN E KOMBIT

Këtë ditë e kujton vetëm PD, ndërsa Shqipëria nuk i ka dënuar ende krimet e komunizmit

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SI T'I LEXOJË KLASA POLITIKE KËSHILLAT E TOMAS KANTRIMENIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

SHBA E BE TË NDALIN PRECEDENTIN KONFLIKTUAL TË ED RAMËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ANALIZË E 21 JANARIT - POLITIKA SHQIPTARE TË MBROJË INSTITUCIONET LEGJITIME DHE TË PASTROHET NGA FLAKËVËNËSIT E SHTETIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

5 VJET PA IBRAHIM RUGOVËN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DELL KA TË DREJTË - NJË AVOKATURË DJALLI NUK I HYN NË PUNË ASKUJT
Nga Elida BUÇPAPAJ

JO ZGJEDHJE TË REJA, POR INSTITUCIONE LEGJITIME, ME DUAR TË PASTRA DHE PA SHIK
Nga Elida BUÇPAPAJ

NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUCPAPAJ

HASHIM THAÇI MANDATIN E DYTË IA DEDIKON ISA MUSTAFËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

Reagim ndaj "Le Matin"
BERISHA, RAMA NDAJNË TË NJËJTIN QENDRIM ME THAÇIN NDAJ MARTY-IT, NDËRSA ME ZVICRËN DUAN TË KENË RAPORTE TË SHKËLQYERA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

NË VEND TË KARTOLINËS PËR 2011 -
INTERESAT KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE NË REZONANCË TË PLOTË ME IDEALET E PERËNDIMIT
NGA Elida BUÇPAPAJ

PDK-AAK-AKR OSE PDK-AAK-VV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


40 MIJË VOTAT E UKË RUGOVËS SFIDË KLANIT JUGOSLLAV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHËN DICK MARTY ALIAS QOFTËLARGU
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

DICK MARTY NJË DEMAGOG QË TENSIONON RAJONIN DHE DEMONIZON NJË KOMB
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ÇFARË KA FRANKO FRATINI ME SHQIPTARËT E KOSOVËS ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

ELIDA BUÇPAPAJ


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.