VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

MIRËNJOHJE AMERIKËS!

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Premte, 02.17.2012, 08:41am (GMT1)

Është pranuar me të drejtë se viti 2012 nuk do të kishte kuptim të kremtohej si vit jubilar i 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë nëse tashmë Kosova nuk do të kishte fituar pavarësinë. 17 shkurti i vitit 2008, pra, është një plotës i 28 Nëntorit 1912, kur Shqipëria shpallej e pavarur në të gjithë territorin e saj prej rreth 120 mijë kilometrash katrore. Nocioni politik Shqipëri do të zhdukej plotësisht nga harta nëse nuk do të ishte Udrou Uillson, presidenti i 28 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që do ta merrte në mbrojtje këtë ekzistencë. Ashtu si nuk do të ekzistonte Kosova më nëse Bill Klinton, presidenti i 42 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk do ta merrte në mbrojtje Kosovën duke përzënë makinerinë e përbindshme gjakatare serbomadhe të Sllobodan Millosheviçit, duke e çliruar Kosovën një herë e përgjithmonë. Do të ishte Xhorxh W. Bush, Presidenti i 43 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ai që do të kurorëzonte pavarësinë e Republikës së Kosovës, ashtu siç e kishte projektuar themeluesi i saj, Presidenti Ibrahim Rugova.

Falë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me emër të Zotit të Madh, me këtë 17 Shkurt, tashmë festë e Kosovës dhe e të gjithë shqiptarëve, ne e kemi më të plotë edhe realizimin e idealit të 28 Nëntorit 1912, e kemi edhe më konkret realizimin tonë kombëtar. Në miqësi, aleancë dhe partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Republika e Shqipërisë është prej rreth tri vjetësh anëtare e Organizatës së Paktit të Atlantikut Verior (NATO). Në miqësi, aleancë dhe partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe Republika e Kosovës do të jetë anëtare e NATOS. Në miqësi, aleancë dhe partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës do të jenë edhe anëtare të Bashkimit Evropian, kombi shqiptar dhe atdheu ynë do të jenë gjithnjë e më shumë një faktor i përbashkët, një realitet i bashkuar, një ideal i realizuar sipas projektit të atij 28 Nëntori 2012, kur lartohej flamuri ynë kombëtar, flamuri më i vjetër i të gjitha kombeve të botës, flamuri më domethënës i të gjitha kombeve të botës.

Falë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me emër të Zotit të Madh, ne shqiptarët do t'ia kthejmë lavdinë, përparimin, mirëqenien atdheut tonë në të gjithë hapësirën e tij në Republikën e Shqipërisë, në Republikën e Kosovës, në Maqedoni, në Malin e Zi, në Preshevë, në Medvegje, në Bujanoc, në Çamëri. Në miqësi, aleancë dhe partneritet gjithnjë më të ngushtë, gjithnjë e më të fortë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ne shqiptarët do t'ia rikthejmë vetes plotësisht statusin e njërit prej kombeve themeluese të qytetërimit evropian dhe të qytetërimit perëndimor në tërësi, do t'ia kthejmë Evropës dhe Perëndimit kujtesën e Ilirisë së Bardhylit, Teutës, Gentit, Batos e të tjerëve. Në miqësi dhe aleancë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nën flamurin kuq me shqiponjën e zezë dykrenore të Gjergj Kastriotit Skënderbeut ne shqiptarët do të njihemi si kombi që u flijuam në themelet e Evropës moderne dhe të Perëndimit modern. Në miqësi, aleancë dhe partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjaku i luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjaku i dëshmorëve dhe heronjve të panumërt i derdhur për lirinë e Kosovës dhe për lirinë kombëtare në përgjithësi gjatë shekujve do të shpërblehet me përparim, lartësimin dhe madhërimin e kombit tonë.

Prandaj çdo ditë që agon dhe ngryset, ne shqiptarët t'ua shprehim mirënjohjen tonë Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të jemi gjithnjë e gjithmonë përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Falë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me emër të Zotit, vizionet tona kombëtare do të jenë vizione të qytetërimit modern evropian dhe perëndimor. Falë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me emër të Zotit, për hir të qytetërimit evropian dhe perëndimor, për hir të qëndrueshmërisë, paqes, përparimit, ne do të kemi realizimin e ribashkimit të Shqipërisë.

©

DOBIA KRYESORE E KATASTROFAVE NATYRORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DY FJALË PARA PROTESTËS SË PRITSHME TË VETËVENDOSJES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


NJË VIT HARRAKAT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAVELI QË E PATËM, HAVELI QË NUK E PATËM

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINOPSIS STINORIT TË SIVJETËM TË ZJARREVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PRESIDENTI BILL KLINTON ËSHTË NJERIU QË MORI VENDIMIN EPOKAL PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS

Ribotohet me rastin e 65 vjetorit të lindjes së presidentit të 42-të të SHBA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ZËVENDËSKRYEMINISTËR PËR GJUHËN SHQIPE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DISA IDE PËR ORGANIZIMIN E DIASPORËS SHQIPTARE NË ZVICËR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET MIRËSEARDHËN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

INSTRUMENTI I VETËM ËSHTË PUNA

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

©

 

SKËNDER BUÇPAPAJ


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.