VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

Përmendore
IBRAHIM RUGOVA, VËLLAI YNË, BABAI I KOMBIT TONË
Shkruar më 22 janar 2006
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Hënë, 01.21.2013, 08:43am (GMT1)

 

Nuk ka media, pra nuk ka gazetë, radio, televizion, agjenci lajmesh, botime on line që të mos e kenë pasqyruar, që në sekondat e para të daljes së lajmit të kobshëm dhe tragjik, gjerësisht dhe pareshtur largimin e Presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova nga jeta tokësore. Nuk ka figurë politike perëndimore që nuk është shprehur dhe po shprehet për humbjen që ka shkaktuar kjo humbje tragjike për Kosovën, Evropën dhe njerëzimin.

Ky pasqyrim mediatik është vetëm maja e ajsbergut e hapësirës që do të ketë figura e Presidentit Ibrahim Rugova në mediat, në botimet e shtypura dhe elektronike, në Internet, në manifestimet e ndryshme nga institucionet shqiptare, evropiane dhe botërore. Dhe do ta kuptojmë se ai njeri që përfshihej në atë pamje të imtë dhe delikate kishte një madhështi dhe një fuqi që shpaloset si faqet e maleve të vargmaleve, si rrjedhat e thella të oqeaneve në pafundësinë e tyre.

Spikat në shqiptimet e deritashme vlerësimet shprehëse të Sekretares Amerikane të Shtetit Kondolica Rais, e cila thekson tek figura e Presidentit Ibrahim Rugova njeriun e unitetit, të bashkëpunimit, të harmonisë, të paqes, të trashëgimisë së sigurtë që ia ka lënë Kosovës për ta realizuar qëllimin e vet. Zyrtarisht, siç e kemi dëgjuar edhe të shtunën, por edhe më parë, sistematikisht, nga goja e Filip Goldbergut, Presidentin Ibrahim Rugova Shtetet e Bashkuara të Amerikës e konsiderojnë mikun e vet të vjetër dhe të ngushtë.

Bill Klinton, duke shprehur dhimbjen personale për humbjen tragjike thotë se është takuar shumë herë në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Ibrahim Rugova dhe se ruan mbresat më të mira nga bashkëpunimi që ka pasur gjatë kohës që ishte President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Fakti që Presidenti Ibrahim Rugova është takuar shumë herë me Bill Klintonin në Shtëpinë e Bardhë dhe ka bashkëpunuar ngushtë gjatë gjithë atyre viteve na e dëshifron enigmën e gjithëfuqisë që ia jepte Presidentit Ibrahim Rugova këmbëngulja e tij a pashoqe që buronte në kauzën e drejtë të cilën e përfaqësoi.

Kështu e zbërthejmë edhe enigmën sesi Kosova doli nga fshehtësia hermetike ku e kishte katandisur fati i saj i rreth njëqind viteve të fundit, për t'u shfaqur dalëngadalë me relievet e saj të vërteta, me realitetin e saj të vërtetë si komb shqiptar dhe tokë shqiptare, gjithmonë ilire dhe dardane në zemër të Evropës. Nëse Evropa dhe bota kishin heshtur gati njëqind vjet përballë kasaphanave sistematike që kishte bërë Serbia kundër Kosovës, kur do të vinte fundi i shekullit dhe i mijëvjeçarit, ato nuk do të heshtnin më dhe do të ndërmerrnin 24 Marsin 1999 kundër serbomëdhenjve. Meritën absolute që Kosova u shndërrua në një llampë të ndritshme në hartë dhe nuk mbetej më një pikë e errët, e ka pikërisht Presidenti Ibrahim Rugova, vizionariteti i tij, filozofia e tij.

Agjencitë kryesore perëndimore të lajmeve e nxjerrin në tituj faktin se në vendin e tij Presidentin Ibrahim Rugova e konsiderojnë Babain e Kombit. Presidenti Ibrahim Rugova i doli zot Kosovës, pra i doli zot kombit, në një kohë kur fqinjtë tanë, miqtë dhe aleatët e fqinjve tanë, të mësuar të na merrnin nëpër këmbë si të donin e sa të donin, po i fërkonin duart për të mbaruar punë me ne njëherë e përgjithmonë, duke e zgjidhur çështjen tonë njëherë e mirë nëpërmjet zhdukjes sonë të plotë fizike, pra nëpërmjet shfarosjes sonë si qenie natyrore. Nga ky tundim çnjerëzor, siç e pamë ne dhe bota, armiqtë e Kosovës dhe të kombit tonë, nuk hoqën dorë as në mbarim të shekullit dhe të mijëvjeçarit të kaluar, duke bërë një seri masakrash tipike serbomëdha në vitet 1998-1999, duke përzënë me dhunë një milion shqiptarë të Kosovës për në Shqipëri e Maqedoni, duke i përzënë me dhunë një milion të tjerë nëpër malet e Kosovës, duke rrafshuar qytete, fshatra, monumente historike e kulturore shqiptare të Kosovës, duke e shndërruar Kosovën në një grumbul varrezash masive, pra duke bërë genocid të qenies fizike kombëtare dhe të kujtesës kombëtare. Të njëjtin fat me Kosovën do ta pësonin edhe Shqipëria, krejt hapësira shqiptare dhe shqiptarët kudo që ishin nëse serbomëdhenjtë nuk do të ndaleshin nga Amerika në krye të NATO-s.

Mediat gjermane e kanë dhënë lajmin për Presidentin Ibrahim Rugova duke e ilustruar me një fotografi të Presidentit me kancelarin Gerhard Shrëder, një fotografi shumë vëllazërore. Në të njëjtat valë ato kanë nxjerrë në pah dhimbjen e veçantë që ka shprehur kancelarja Angela Merkel për Presidentin Ibrahim Rugova. Në disa media të tilla reagimi i kancelares Angela Merkel është përkthyer se lajmi "më ka tronditur pa masë", në të tjera është përkthyer se lajmi befasues më "ka shtangur". Nënteksti është i qartë. Presidenti Ibrahim Rugova e ka forcuar deri në përkryerje vëllezërinë e kombit shqiptar me kombin gjerman, veçanërisht vëllezërinë e Gjermanisë me Kosovën.

 

 

 

 

©

POPULLI E DI KË KA CUB KË HERO
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Shtunë, 01.12.2013, 09:57am


HOSSANA, BARJABA!
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Hënë, 01.07.2013, 10:00am

SHKRUAR MË 21 DHJETOR 2012, NË DITËN E PARË TË EGOS GLOBALE
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Premte, 12.21.2012, 11:35am
A DO TË JETË PD NJË OPOZITË BLLOKUESE?
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 12.12.2012, 11:54am


Ribotim përkujtimor
XHEMAJL MUSTAFA DHE KOSOVA
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FUNDNËNTORI 2012, TIRANA E DAFINAVE DHE E GJEMBAVE Nga SKËNDER BUÒªPAPAJ
E Djelë, 11.18.2012, 02:34pm
ISH TË BURGOSUR POLITIKË TË POPULLIT TË BURGOSUR POLITIK
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPËRISË ORA E PRONËS I KA NGECUR NË VITIN 1946
Ese nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Martë, 09.18.2012, 02:03pm
Ese BASHKIM GJYRIQI, NJË LARGIM I HESHTUR QË NUK E MORËN KRONIKAT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Premte, 08.24.2012, 07:48am

NDËRVETINga SKËNDER BUÇPAPAJ

Pesëvjetori i vizitës së Presidenti amerikan në Shqipëri XHORXH W BUSHI NË TURIN EUROPIAN HISTORIK TË KOSOVËS

Veta e parë LETËR ZOTIT PËR BARDHYL AJETIN!

 Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (shkruar më 4 qershor 2005)

SHQIPËRIA POSTKOMUNISTE DREJT PRESIDENTIT TË GJASHTË

Nga SKËNDER BUÒªPAPAJ

MIRËNJOHJE AMERIKËS!

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOBIA KRYESORE E KATASTROFAVE NATYRORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DY FJALË PARA PROTESTËS SË PRITSHME TË VETËVENDOSJES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


NJË VIT HARRAKAT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAVELI QË E PATËM, HAVELI QË NUK E PATËM

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINOPSIS STINORIT TË SIVJETËM TË ZJARREVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PRESIDENTI BILL KLINTON ËSHTË NJERIU QË MORI VENDIMIN EPOKAL PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS

Ribotohet me rastin e 65 vjetorit të lindjes së presidentit të 42-të të SHBA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZËVENDËSKRYEMINISTËR PËR GJUHËN SHQIPE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DISA IDE PËR ORGANIZIMIN E DIASPORËS SHQIPTARE NË ZVICËR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET MIRËSEARDHËN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

INSTRUMENTI I VETËM ËSHTË PUNA

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

©

 

 

SKËNDER BUÇPAPAJ


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.