E Hënë, 12.11.2023, 01:01pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SINDROMI I ÇALLMXHINJVE TE DERZHAVNI IMAMËT!
Nga ISUF BAJRAMI

E Martë, 01.29.2013, 08:49am (GMT+1)Kohëve të fundit, sindromi i Çallmxhinjve të derzhavni imamëve të Sanxhakut, po hetohet edhe te disa pjestarë të Bashkësisë Islame të Bujanocit gjatë protesteve të fundit në rajonin e Preshevës.

Kjo dukuri ka zënë fill, që nga bashkëngjitja e Këshillave të Naim Tërnavës, nga Lugina e Preshevës në Meshihatin e derzhavni imamit-Zurkoliqit të Sanxhakut. E gjithë kjo u bë me lejen e Tërnavës, me qëllim që Zurkoliqi t'i prezantojë interesat e derzhavni imamëve të Luginës administrativisht në Serbi.Që nga ajo kohë, kanë filluar elementet e idologjisë dhe kulturës sllavo-boshnjake të depërtojnë në kulturën dhe traditën e "shqiptarëve" të Luginës së Preshevës.

Për opinionin, janë të njohura incidentet e Sanxhakut, në vitin 2007, të nxitura nga Muamer Zurkoliqi, i cili në ekstremitet e ka politizuar fenë, duke mos e kursyer as në proceset zgjedhore lokale, parlamentare e presidenciale në Serbi.

Këto elemente fetare të fokusuara në proceset zgjedhore me flamuj, simbole, çallma, duke mos përjashtuar edhe derzhavni imamët e Luginës së Preshevës, për të garuar në një shtet jo demokratik sllavo-ortodoks (besim i politizuar). Absurd i llojit të vetë!

Disa derzhavni imamë të Luginës, ishin pjesëmarrës në këto procese zgjedhore jo vetëm për ta mbështetur Zukurliqin në zgjedhjet presidenciale në Serbin e shum masakrave në Kroaci,Bosne e Kosovë, por edhe të aktiviteteve në Luginë.Qoftë për zgjedhjen e Këshillit Nacional që në fakt është anti-nacional, qoftë në protesta, qoftë në homazhe me qirinj të ndezur, që nuk është në traditën e besimit islam.

Ndikimi i Çallmave të derzhavni imamit të Sanxhakut në Luginë, krijoi një përçarje të madhe mes imamëve në këtë rajon e që gjente përkrahjen edhe të Riza Halimit- telallit të Beogradit, profiteri më i madh i kësaj katastrofe.

Paraqitja e sindromit të politikës së derzhavni imamit të Sanxhakut dhe politikës së laramanëve në Luginë, mori hov në protestat e organizuara pas burgosjeve të ish ushtarëve të UÇPMB-së, një ditë para zgjedhjeve të majit të vitit 2012, të motivuara nga telalli i Beogradit Riza Halimit dhe partnerët e tij politikë.

E gjithë kjo u bë sipas marrëveshjes së derzhavni imamit Zukurliqit me Halimin. Derzhavni imamët e Luginës ta ndihmojnë Zukurliqin në zgjedhjet presidenciale serbe, ndërsa ata të derzhavni imamit të Sanxhakut Riza Halimin në zgjedhjet parlamentare serbe(sigurimi i votave).

Këto veprime të politikës së derzhavni imamit Zurkoliq te derzhavni imamët e Luginës, janë reflektuar negativisht te Qeveria e Beogradit. Kur dihet se politika e qytetarëve të Sanxhakut ka dallim me politikën e derzhavni imamëve të Beogradit , sikur nata me ditën, ngase Sanxhaku Serbinë e njeh si shtet të dhunshëm njejt si edhe qytetarët nga Lugina!

Sa për ilustrim kemi protestën kushtuar heqjes së Lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë, në të cilën protestë më shumë kishte derzhavni-hoxhallarë me çallëm nga Bujanoci, të cilët pa turp fotografohen para qirinjve të ndezur te pllaka përkujtimore, praktikë kjo e cila shkon ndesh me predikimet islame, por qëllimi ishte dukja e derzhavni imamëve çallamxhinjë, pas ides që Lapidari të zhvendoset në xhami, për t`ia vërtetu fjalët patronit të tyre kryeministrit serbë Ivica Daçiq i cili ato ditë i barazoj dëshmorët e UÇPMB-së me Al Kaidan.

Një dukuri, gjithshtu, negative është vërejtë në Bujanoc me braktisjen e derzhavni imamëve nga Mevludi, në shenjë "solidarizimi" me rastin e heqjes së Lapidarit nga xhandarmëria serbe.

Çfarë ironie, të gjithë e dinë se gjatë kohës luftarake të UÇPMB-së, Ragmi Destani e la imamllëkun e xhamisë së Lluçanit për të ikur si "refugjat" në Gjilan.

Përkundër ftesës së xhematit, që të vijë me rastin e rënies heroike të luftëtarit të lirisë Artan Abazit, në luftimet me paramilitarët serbë në Zonën e Lluçanit.Kur duhej për ta përgatitur ceremonin e kufomës së këtij dëshmori, ai nuk erdhi. Po ashtu, nuk erdhi as kur e ftuan ushtarët e UÇPMB-së për ta falë ditën e Bajramit në Lluçan, dhe për këtë në atë ditë, nga minarja e xhamisë është ndëgjuar këngë dhe muzik shqip.

Tani paraqitja e këtyre derzhavni imamëve me çallmë në protesta, duke derdh lot krokodilli para qirinjve të ndezur, është një demagogji e llojit të vetë, si dhe është politikë e sindromit të derzhavni imamit Zurkoliq i cili e përdorë çallmin si mjet për të realizu qëllimet personale duke u fsheh politikën serbomadhe pas uniformës fetare.


ISUF BAJRAMI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RIDALJA GJEOPOLITIKE E RUSISË NË MESDHENga SHABAN MURATI (01.28.2013)
LUFTA E E PRITSHME BRENDA PARTISË DEMOKRATIKE: JOZEFINA TOPALLI VS LULZIM BASHANga REDAN BUSHATI (01.28.2013)
DOKTRINA HILLARY?Nga DAVID ROHDE, Reuters (01.27.2013)
HILLARI KLINTON PËRPLASET ME SENATORËTNga FRANK SHKRELI (01.24.2013)
THYEJI TË GJITHA RREGULLATNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (01.24.2013)
21 JANARI,PRESIDENTI OBAMA,LINKOLNI,MARTIN LUTHER KING JR.,RUGOVA, LIRIA, SHQIPTARËT E SERBËT -Nga ELIDA BUÇPAPAJ (01.22.2013)
Ç'JANË KËTA AMBASADORË ME SHTETËSI TË HUAJNga SHABAN MURATI (01.22.2013)
NË NDER TË PROFESOR ERNEST KOLIQITNga FRANK SHKRELI (01.21.2013)
PROFITERËT E RUGOVËS JANË ANTIRUGOVIANËNga ELIDA BUÇPAPAJ (01.21.2013)
PërmendoreIBRAHIM RUGOVA, VËLLAI YNË, BABAI I KOMBIT TONËShkruar më 22 janar 2006Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.21.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]