E Hënë, 12.11.2023, 01:55pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
GUVERNATORI I TEKSASIT PADITET PËR ABUZIM PUSHTETI

E Djelë, 08.17.2014, 07:26am (GMT+1)Ndaj guvernatorit të Teksas-it, Rick Perry është ngritur padi për abuzim me pushtetin. Zoti Perry akuzohet se ka kërcënuar t'i verë veton financimit të një zyre qeveritare që merret me çështjet e korrupsionit. Zyra është në varësinë e prokurores së Teksasit dhe sipas akuzës, guvernatori ishte përpjekur që prokurorja të jepte dorëheqjen.   

Vitin e kaluar, guvernatori Rick Perry deklaroi se do t'i vinte veton një fondi prej 7.5 milionë dollarësh për financimin e zyrës për integritetin publik në varësinë e prokurores së distriktit Travis, Rosemary Lehmberg, nëse prokurorja nuk jepte dorëheqjen. Lehmberg ishte arrestuar sepse ishte duke e ngarë makinën nën influencën e alkoholit. Zonja Lehmberg është demokrate me ndikim, ndërsa zoti Perry është republikan.

Më vonë, zoti Perry e vuri në jetë kërcënimin, duke thënë se nuk e mbështeste dot një financim për zyrën në fjalë, në një kohë kur prokurorja që mbikqyrte këtë zyrë kishte humbur besimin e publikut.

Një gjykatë e posaçme e kryeqytetit të Teksasit, Austin, ngriti akuza ndaj zoti Perry për abuzim me pushtetin. Perry është guvernator i Texasit prej 14 vjetësh, më shumë se çdo guvernator tjetër në historinë e këtij shteti.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
OKB, E FEJUARA E AKTORIT CLOONEY - ANËTARE E KOMISIONIT PËR GAZË (08.11.2014)
ERDOGAN - FITUES I ZGJEDHJEVE PRESIDENCIALE NË TURQI (08.11.2014)
9 GUSHTI - 40 VJETORI I UOTERGEJTIT (08.09.2014)
SISTANI BËN PRESION MALIKIT PËR DORËHEQJE (08.08.2014)
SNOWDENIT TRI VJET LEJEQËNDRIMI NË RUSI (08.08.2014)
BOWE BERGDAHL MERRET NË PYETJE NGA HETUESIT AMERIKANË (08.07.2014)
RUSIA E LARGON BASHKËSHORTEN AMERIKANE TË AKTIVISTIT OPOZITAR (08.06.2014)
PROCESI KUNDËR NAVALNIT SHTYHET PËR 19 GUSHT (08.05.2014)
ERDOGAN - KRITIKA TË ASHPRA NË ADRESË TË IZRAELIT (08.04.2014)
SENATI MIRATON JOHN TEFFT PËR AMBASADOR NË RUSI (08.02.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]