VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

TË HËNËN FILLON GJYQI KUNDËR D TSARNAEV

E Enjte, 01.01.2015, 08:45pm (GMT1)Një gjykatës federal në Shtetet e Bashkuara vendosi që procesi i gjykimit për të dyshuarin e vendosjes së bombës gjatë Maratonës së Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev, do të fillojë ditën e hënë, duke refuzuar kështu kërkesën e palës mbrojtëse për një ndryshim të vendit dhe për shtyrje të fillimit të gjyqit deri në muajin shtator.

Avokatët e Tsarnaevit mbështetën argumentin se publiciteti i lartë për çështjen do të pengonte zhvillimin e një procesi të drejtë gjyqësor.

Tsarnaev përballet me akuza për vrasjen e tre personave dhe plagosjen e më shumë se 260 të tjerëve gjatë maratonës më 15 prill 2013, nga shpërthimi i bombave të prodhuara prej tij.

Ai ka deklaruar se është i pafajshëm.

Vëllai i tij, Tamerlan Tsarnaev, i dyshuari i dytë në këtë çështje, u vra gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë.
www.voal-online.ch


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.