VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

13 REPUBLIKANËT QË GAROJNË PËR NË SHTËPINË E BARDHË MË 2016

E Mërkurë, 01.07.2015, 07:55am (GMT1)
"Kjo është fusha më e hapur e garës presidenciale për zgjedhjet partiake Republikane që ne kemi parë ndonjëherë," tha një strateg GOP për revistën politike "The Hill" në Uashington.

WASHINGTON D.C.: Republikanët, në SHBA, thonë se lista e tyre e gjatë, me trembëdhjet "të fortit" e tyre, që janë duke menduar të nisin sfidën e garës brenda partisë së tyre në zgjedhjet paraprake, për zgjedhjet presidenciale 2016, është e madhe dhe entuziaste. Në mesin e më të mirëve republikan, simbas medias amerikane, jan disa të zgjedhur nga grupet më të ndryshme në historinë e kohëve të fundit, sumë prej tyre pa një pararojë të qartë.

"Kjo është fusha më e hapur e garës presidenciale për zgjedhjet partiake Republikane që ne kemi parë ndonjëherë," tha një strateg GOP për revistën politike "The Hill" në Uashington.Çka, do të thotë se kësaj radhe do të ketë një rrugë të vështirë nga të gjithë sfidantët, e cila parashikohet të dalë me një rezultat të ngushtë, në fitoren e tyre prej çdo njerit prej kandidatëve. "Fitorja, në fillimore kësaj rradhe thonë strategët republikan do të varet nga ajo "se si ata gjatë fushatës fondmbledhse gjatë këtij viti(2015) do luftojnë për të siguruar paratë, mediat, dhe natyrisht votuesit, e tyre republikan nëpër shtete. Ngaqë, çdo njerit prej tyre, do të i duhet një fitore e hershme, e cila duhet të fillojë që nga "shtëpia" shtetit të tyre, e cila ka rëndësi në fillim të kësaj beteje".

Revista politike një nga mediat më prestigjoze dhe referuese në SHBA "The Hill" ka biseduar me strategët e secilit grup lobist- duke pyetur ata për garën republikane, për të gjetur cilësit dhe disa nga karakteristikat, e secilit prej 13 kandidatëve Republikan që aktualisht renditen si më poshtë, dhe janë më të përfolurit deri tani.

Grupi i ashtuquajtur i " Tre më të fuqishmeve":
Këta 3 kandidatë, mometalisht konsiderohen si më të "fuqishmit", mbasi mendohet se do të jen brenda partisë me baza më të sigurta sidomos ato të donatorëve duke pasur potenciale të mira- për të kapërcyer "hendekun" konservatorë, që është pika më e fortë, deri tani për tu kapërcyer në radhët e republikanëve.

Senatori Rand Paul (Kenektikat)
Zoti Paul megjithëse, nuk ka ka qenë në nivelin e duhur disa muaj më parë, por që nga atëherë, mendohet se ai është bërë i fortë, sidomos në lidhjet e tij me mediat. Ai, është për atë që presidenti i ardhshëm i SHBA me veprimet ekzekutive për reformën e imigracionit, duhet të mos ndalet dhe të dijë se si të vendos.
Përveç kësaj Senatori Rand Paul thuhet se ka të trashëguar infrastrukturën e fushatës së babait të tij, kur ai në mënyrë "agresive" e pat ndërtuar atë duke filluar qysh në shtëpinë e tij nga Silicon Valley në Uashington.
Fushata e tij gjithashtu mund të apelojë tek votuesit e rinj të cilët kanë prirje demokratike në vitet e fundit. Ai ka shansin më të mirë, për të fituar zgjedhjet paraprake në Iowa, e cila do ta bënte atë të fuqishëm me një dalje të tij në krye të Republikanënve, dhe të padiskutueshëme për më pas.

Governatori Chris Christie i Nju Xhersit

Zoti Christie "Ka për të "ngulur" përsëri këmbëngulës dhe të kthimit të tij në një politikan republikan i "flaktë"" tha një strateg duke shtuar se "Republikanët e duan dhe kan besim tek Chris Christie."
Ai tashmë ka një veçori në fushatat Republikane, sidomos për mbledhjen e fondeve, duke filluar nga New Yorku dhe New Jersey, dhe ka shumë përkrahje nga suksesi i tij si kryetar i Shoqatës së Guvernatorëve Republikanë, duke e rritur përkrahjen e tij në shkallë kombëtare.
Por, simbas strategëve republikan pra tyre që përgatisin fushatat, thuhet se Christie, do të duhet të përqëndrohet në një fitore në fillimore në shtetin e New Hampshire, pa humbur kohë, sepse, votuesit konservatorë në Iowa dhe Karolinën e Jugut ka të ngjarë të mos ia japin atij votat dhe përkrahjen financiare.

Ish-Governatori i Floridës Jeb Bush

Me emrin e mirë "ID" dhe me "një prurje" tjetër nga dinastia e famshme e Bush-ve, president, dhe me një qasje në linjat e thella politike dhe ngritjen e fondeve nisur ato qysh prej orgjinës së familjes së tij, Bush, do mendohet se do të mbetet në krye, me shance të mëdha për të dalë i besuari Republikanëve në fillimore, si ai do të jetë në 2016 në Shtëpinë e Bardhë. Mbasi, ai mendohet se mund të ketë sukses për të bindur republikanët, sidomos mbi fushën që ai ka drejtuar atë të governatorit.
"Ka shumë dallime mes politikbërjes së tij dhe vëllait të tij, George W. Bush kur ihste President, "ID" është më i dashur dhe më i pëlqyeshëm në rradhët e Republikanëve," tha një strateg republikan.

I ashtuquajturi :"Grupi Konservator"

Ish- Governatori i Arkanesas Mike Huckabee

Ky grup krysohet nga ish kandidati Maike Huckabee, sipas anlasitëve amerikan të zgjedhjeve partiake."Nëse ai është në fushën e lojës(kandidatë), llogarit duhet bërë ndryshe krejtësisht," tha një strateg. "Ai është në gjendje të tërheqë shuma të mëdha fondesh në mesin e të pasurve konservatorëve qysh në zgjedhjet paraprake."
Mbasi ata mendojnë se kjo është një mbështetje e madhe, sepse Huckabee, gëzon një pasuri të mirë edhe vet por ka edhe një farë popullariteti tek republikanët. Por, vetëm në qoftë se ai është i prirur për të lënë prapa, ato mnagësit e mëparshme, thonë strategët, vetëm kështu, ai mund të bënte edhe më të mirën ngaqë ai e bëri në 2008, sepse vetëm kështu ai do të jetë në gjendje për të mbledhur më shumë para, mbasi tashmë ka një rrjet, dhe është një "mall i njohur" për Republikanët.
Në këtë mënyrë "Ai nuk mund të nënvlerësohet", tha një tjetër strateg.

Senatori Ted Cruz nga Teksasi

Mark Cruz, i përket linjës partiake të konservatorizmit "fanatik". Ai do të luajë kartën simbas strategëve republikan në fillim të fushatës në shtetet më kritike të votimit, të votimeve paraprake, siç quhen këtu disa shtete. Ai duket se gëzon mbështetjen kur "kundërshtarët e tij përdorin në sulmet kundër tij, veçanërisht atë kur përpiqen ta portretizojnë atë si një ekstremist i "ekstremit të djathtë".
Këto atribute ai do t'i shfrytëzojë mirë në se ai i përdor mbledhjen e fondeve duke krijuar një pjesëmarrje të fortë për fushatat e tij veçanërisht, në shtete si Iowa dhe Karolinën e Jugut, që njihen si më konservatoret republikane në SHBA.
Por, këtu ka një problem të madh sepse teksa Huckabee, do të jet në garë, dhe strategët pyesin me të drejtë "në qoftë se ka aq fonde të mjaftueshëm në një "shtëpi" për të dy? në kampin Republikan.

Senatori Marco Rubio i Floridës

Shumica e republikanëve të intervistuar të pyetur për senatorin Rubio në nivelin e kandidatëve të fortë, brenda Partisë Republikane, e rrëzojnë atë nga kjo listë, për shkak se kandidatura e tij simbas tyre është e varur nga ajo e ish Governatorit të Floridës Jeb Bush mbasi emrat e tyre vijnë nga i njëjti shtetet Florida si Republikan.
"Ata të dy kanë nevoja në mbivendosjen për mbledhjen e fondeve," tha një tjetër strateg. "Ka donatorë nga ata të cilët japin për të dy Jeb dhe Rubio, por jo shumë nga ata të cilët japin para vetëm për Rubio."
Megjithatë, republikanët kanë shpresa të mëdha për Rubio, tha një strateg tjetër pra për një "kandidat të gjeneratave" siç e quajti ai përzgjedhjen nga Republikanët, që mund t'a përdorin në zgjedhjet presidenciale 2016.

Governatori Scott Walker Wisconsin

Zoti Walker, ka një të kaluar të tij të rinisë e cila paraqitet sikonservatore, në atë që mendohet se republikanët kan për ta mbështetur, atë sado pak . Kjo është një dukuri që mendojnë strategët republikan për të mbijetuar në rradhët e tyre, në gara të vështira si kjo për në Shtëpinë e Bardhë. E vetmja gjë e që është për t'a "zbrapsur" atë, është ajo që strategët thonë, se ai nuk është "një yll" apo ka karizmën për të "kalaruar në një fushë si kjo" të mbushur me njerëz e personalitete të mëdha Republikane.
Një mrekulli që mund të vijë nga Iowa Kështu është quajtur konkurrenca e fortë dhe rruga e ngushtë për çdo kandidatë, nëse ata do të jenë në gjendje të depërtojnë qysh në fillim në Iowa.

Goverantoi i Teksasit Rick Perry

"Në garën fillimore republikane të 2012,Goverantoi i Teksasit Rick Perry, vendosi për të kandiduar, dhe kishte një shumë 18 ose 19 milion dollar, në një llogari bankare të fushatës së tij çka konisderohet një pikënisje," tha një strateg.
Por, Perry, simbas tyre mund të ketë një shans të mirë të tij për në Shtëpinë e Bardhë, në 2016, në se ai përfiton nga dobësit e të tjerëve brenda Republikanënve. Strategët republikan thonë se ai nuk është aq popullor sa Huckabee dhe aspak i zjarrtë si një konservator si Cruz.

Dr Ben Carson

Republikanët, thonë se ai nuk do të ketë ndonjë vend për të zgjuar ndonjë vëmendje të veçantë në rradhët e republikanënve. Ai nuk ka lënë ndonjë "respekt", edhe kur ai provojë të hyjë në këtë listë partiake edhe në vitin 2012.
Simbas strategëve republikanë: "Ben Carson është shumë interesantë". "Ai është i rëndësishëm për diskutime ... por është e sigurt se ai nuk do të fitojë, por, ai duhet të jetë në debate, sepse nxit debate brenda partisë Republikane"

Grupi i "të vegjëlve" Republikanë

Governatori Mike Pence i Indianës

Në këtë grup bëjnë pjesë tre guverntaor dhe një Senator .Governatori Mike Pence i Indianës, është përcaktuar në këtë grup si "një konservator social me një rekord të fortë si guvernator. Nëse rradha i vjen një governatori konservator që nuk është në drejtimin e duhur në këtë grupim republikanësh, ndoshta atëhere është Pence që e bën, atë më së miri për President" tha një strateg.

Governatori Bobby Jindal Lousiana

Strategët republikan thonë Jindal, si ai ka një rekord të fortë në politikën republikane, por i mungon karizma për të bërë gjurmë në fushën republikane, si në rang shteti apo edhe këmbëtare."Ai nuk është i preferuar i askujt dhe "rezervë" i të gjithëve," tha një republikan.
Strategët kryesisht besojn se Jindal do të jetë një prani e madhe në fillim të fushatës, por thonë se ai është i mundshëm për një vend të Kabinetit në një administratë të mundshëme republikane.

Senatori Rob Portman nga Ohio

Senatori Republikan Portman ka një reputacion të mirë si një republikan i moderuar, e cila në karateristikat e garuesve nuk është domosdoshmërisht një atribut i mirë në procesin primar, për të fituar, çka i zvogëlon shancet qysh pa nisë gara.

Governatori John Kasich i Ohio

Guvernatori Kasich, me origjinë babën Chek dhe nënën kroate është jo shumë popullor për shkak të të qenit kongresmen në një nga shtetet më kritike të SHBA Ohajos.
"Mirëpo ai mund të jet mjaft i mirë mendojnë ekspertët e këtyr zgjedhjeve mbreda partisë se ai bën shumë për të qenë një zëvendëspresident," tha një strateg.
"Kasich është ende në përgjithësi, politika e Ohajos, pak a shumë vendit ku politika i lihet qendrës çka nuk vlen fare për të përfaqësur një President republikanë," tha një tjetër strateg. "Por politikan si ai sjellin shumë në debatin e Republikanëve në garën brenda partisë së tyre."

BEQIR SINA


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.