E Martë, 12.12.2023, 12:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
LOZANË - DORËZOHEN OFERTAT PËR OLIMPIADËN 2022

E Martë, 01.06.2015, 04:42pm (GMT+1)Pekini dhe Almati, dy qytetet e mbetura në garë për të mirëpritur Lojërat Olimpike Dimërore më 2022, kanë paraqitur formalisht ofertat e tyre para zyratarëve olimpikë në Lozanë të Zvicrës.

Të dyja qytetet kanë dorëzuar të ashtuquajturit "libra të ofertave", me planet për vendin e lojërave, strehimin, transportin dhe projekte të tjera që lidhen me ngjarjen e madhe sportive.

Gara për Olimpiadën 2022 ka nisur me gjashtë qytete garuese, por katër nga to kanë rënë për shkak të kostove të larta.

Rusia, e cila ka mirëpritur Lojërat Olimpike Dimërore më 2014 në Soçi, ka shpenzuar 51 miliardë dollarë, shumë kjo rekorde.

Ajo është akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut dhe korrupsion masiv.

Qyteti nikoqir i Olimpiadës 2002 do të shpallet më 31 korrik.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
2014 - SPORTET DHE DIKTATORËT (01.04.2015)
HAXHI KRASNIQI MBRON TITUJT NË WBO E WBA (12.21.2014)
FENOMENI RONALDO BËN SHQIPONJËN ME DUAR - JA SI E BINDI MAKS ISUFI (12.15.2014)
MESFUSHORI I BAYERNIT PROVOKON SERBËT - BËN SHQIPONJËN ME DUAR (12.06.2014)
FUTBOLL - REKORD I RI I LIONEL MESSIT (11.26.2014)
IOC DËNON SULMIN VETËVRASËS NË TURNEUN E VOLEJBOLLIT NË AFGANISTAN (11.24.2014)
FIFA RISHIKON HETIMET PËR KORRUPSION (11.21.2014)
UEFA PREZANTON MASKOTËN EURO 2016 NË FRANCË (11.18.2014)
UEFA HETON TRAZIRAT NË NDESHJEN ITALI-KROACI (11.17.2014)
KLITSCHKO MBRON TITULLIN E KAMPIONIT TË BOTËS (11.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]