E Shtunë, 09.23.2023, 03:34pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICËR - FILLOI PROCESI PËR DYSHIME PËR PASTRIM TË PARAVE NË ÇEKI
E Martë, 05.14.2013, 01:00pm (GMT+1)Njëri nga skandalet më të mëdha, që daton nga koha e lulëzimit të privatizimit, pas rënies së komunizmit në Evropën Qendrore, ka arritur dje para një gjykate në Zvicër, disa vite pas dyshimeve për pastrim të parave, që ka shkaktuar bllokimin e afro 500 milionë eurove.

Prokurotë e Zvicrës thonë se gjajshtë të akuzuar, pesë shtetas çekë dhe një belg, kanë bërë konspiracion për ta fituar kontrollin ndaj minierës më të madhe në Çeki, MUS, që tash quhet Czech Coal, ndërmjet viteve 1997 dhe 2003.

Të akuzuarit thonë se nuk kanë bërë asgjë ilegale.

Hetimet e përsëritura në Çeki, lidhur me këtë rast, me involvimin e disa investitorëve të njohur çekë, nuk dhanë kurrfarë rezultatesh. Kjo gjë i kishte shqetësuar autoritetet e Zvicrës dhe i kishte nxitur kritikët të sugjerojnë për pamundësi ose anësim të palës çeke për të vepruar.

Prokurorët zviceranë thonë se të akuzuarit i kishin përdorë paratë e vetë kompanisë MUS, për ta blerë gjysmën e aksioneve të saj, raporton agjencia Reuters.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FRIBURG - VRASJE PËR HAKMARRJE?Kjo vrasje e cila ka tronditur qytetarët e këtij kantoni, për faktin se ekzekutimi ka ndodhur në prani të gruas dhe fëmijëve, duket se gjenezën e ka në Kosovë (05.13.2013)
WAWRINKA NË FINALE ME NADALINNë gjysmëfinale helvetiku mundi Berdychin (05.12.2013)
EVELINE WIDMER SCHLUMPF - MARRËVESHJA PËR SHMANGIEN E EVAZIONIT FISKAL NUK DO TË ARRIHET SË SHPEJTIMinistrja e Financave vë në dyshim thënien e një eksperti të OECD (05.11.2013)
NË ASAMBLENË E BASHKËSISË IZRAELITE ZVICERANE - UELI MAURER KËRKON FALJE PËR ATË QË NUK E THA (05.09.2013)
MYSLIMANËT JANË TË INGTEGRUAR MIRË NË ZVICËR (05.08.2013)
REPORTAZH NGA STRASBURGU NË 50 VJETORIN E ANËTARËSIMIT TË ZVICRËS NË KËSHILLIN E EVROPËS - Nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (05.06.2013)
VATIKAN - ROJAT ZVICERANË BËJNË BETIMINI pranishëm do të jetë edhe presidenti zviceran Ueli Maurer (05.06.2013)
NË GLARUS RIKTHEHET LANDSGEMEINDE - POPULLI VOTON DUKE NGRITUR DORËN (05.05.2013)
SOLAR IMPULSE - AVION KREJTËSISHT ME ENERGJI DIELLORE (05.05.2013)
MBLIDHEN ASAMBLETË E PARTIVE - PËRCAKTOJNË QËNDRIMET PËR REFERENDUMET E 9 QERSHORIT (05.04.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]