E Shtunë, 09.23.2023, 07:46am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
FINANCAT - BRUKSELI DËSHIRON TË BISEDOJË ME BERNËN
Dritë jeshile Komisionit Evropian për bisedime të reja

E Martë, 05.14.2013, 05:57pm (GMT+1)
Voal-online - Sot hapet zyrtarisht fronti i ri fiskal me Bashkimin Evropian: njëzëri ministrat e ekonomisë dhe të financave të BE kanë vendosur t'ia besojnë Komisionit Evropian një mandat të bisedimeve me Zvicrën dhe vende të tjera të treta.

Synimi: të rishikohet marrëveshja mbi politikën financiare të kursimeve për të mbushur zbrazëtitë ekzistuese. Austria e Luksemburgu kanë vendosur të heqin veton për hapjen e bisedimeve. Diskutimet do të përqëndrohen kryesisht në shkëmbimin automatik të informacioneve, me qëllim që të ardhurat e kapitalit të mund të jenë të taksueshme në vendet ku banojnë investuesit.

Në kontekstin e direktivës së brendshme për politikën financiare të kursumeve, Vjena dhe Luksemburgu kanë paralajmëruar se nuk do të shfuqizojnë sekretin bankar deri sa të jetë arritur një marrëveshje. Vetëm në Zvicra, San Marino, Andora, Monako e Liechtenstein do të përfshihen në standardin e ri të transparencës fiskale, atëherë edhe Austria e Luksemburgu do të marrin të njëjtat masa.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICËR - FILLOI PROCESI PËR DYSHIME PËR PASTRIM TË PARAVE NË ÇEKI (05.14.2013)
FRIBURG - VRASJE PËR HAKMARRJE?Kjo vrasje e cila ka tronditur qytetarët e këtij kantoni, për faktin se ekzekutimi ka ndodhur në prani të gruas dhe fëmijëve, duket se gjenezën e ka në Kosovë (05.13.2013)
WAWRINKA NË FINALE ME NADALINNë gjysmëfinale helvetiku mundi Berdychin (05.12.2013)
EVELINE WIDMER SCHLUMPF - MARRËVESHJA PËR SHMANGIEN E EVAZIONIT FISKAL NUK DO TË ARRIHET SË SHPEJTIMinistrja e Financave vë në dyshim thënien e një eksperti të OECD (05.11.2013)
NË ASAMBLENË E BASHKËSISË IZRAELITE ZVICERANE - UELI MAURER KËRKON FALJE PËR ATË QË NUK E THA (05.09.2013)
MYSLIMANËT JANË TË INGTEGRUAR MIRË NË ZVICËR (05.08.2013)
REPORTAZH NGA STRASBURGU NË 50 VJETORIN E ANËTARËSIMIT TË ZVICRËS NË KËSHILLIN E EVROPËS - Nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (05.06.2013)
VATIKAN - ROJAT ZVICERANË BËJNË BETIMINI pranishëm do të jetë edhe presidenti zviceran Ueli Maurer (05.06.2013)
NË GLARUS RIKTHEHET LANDSGEMEINDE - POPULLI VOTON DUKE NGRITUR DORËN (05.05.2013)
SOLAR IMPULSE - AVION KREJTËSISHT ME ENERGJI DIELLORE (05.05.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]