E Shtunë, 10.24.2020, 06:59pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LEXOJE LOTIN TIM
(rrëfime gurbetçarësh shtigjeve të jetës)
Nga TAHIR BEZHANI

E Enjte, 02.19.2015, 04:52pm (GMT+1)Asnjë fjalë nuk e them
Më dridhen buzët në vajë
Malli më shtërngon fort
Det kujtimesh më vërngëllojnë
Kokës së zhuritur malli
E ti,
Në vend të letres
Lexoi këta lotë të nxehtë
Që burojnë nga zemër e djegur
Pa u pa,
Pos në ëndërr, e pastaj
Statujë e mërdhirë,
Në dhomën e shurdhër
Në burgun e mallit
Duke shprushur zjarrin e zemrës
Deri në ngricën e shpirtit
Lexoje lotin tim nënë
Letër nuk mund të shkruaj
Malli fort më ka marë
Për bukën e duarëve tua
TAHIR BEZHANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MOS MA KUJTONga DRITËRO AGOLLI (02.19.2015)
HESHTJENga SINAN KËRPAÇI (02.17.2015)
LUTJA E NËNËSNga AGIM GASHI (02.17.2015)
KTHIMI I LULEBORËSNga RRUSTEM GECI (02.17.2015)
DHIMBJE DHE MALL(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN (02.17.2015)
ËNDËRR E NGUJUARNga THANI NAQO (02.14.2015)
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM(Në frymën popullore)Nga AGIM GASHI (02.12.2015)
HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ (02.11.2015)
SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI (02.10.2015)
MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ (02.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]