E Hënë, 07.06.2020, 03:54am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
NËSE PO ZYRTARIZOHET KOALICIONI LDK-PDK, A THUA PSE U MBAJTËN ZGJEDHJET NË KOSOVË?
Nga ASLLAN DIBRANI

E Enjte, 11.27.2014, 08:58am (GMT+1)


Zgjedhjet në Kosovën e sivjetme ishin dramatike. Nuk ndryshuan nga ato paraprake . Këtu shihet civilizimi ynë se ne ç'shkallë të kulturës jemi dhe sa jemi atdhetar . Monotonia e takimeve të përditshme në fushatën parazgjedhore . U harxhuan me miliona euro në Kosovën e varfër. Liderët karrierist të njëanshëm shanë dhe derdhen gur e dru mbi njeri tjetrin , gjatë fushatës, nga e cila erdhën në ditën e fundi. Pas shumë e streseve dhe manipulimeve u mbajtën ato procese me rezultate monotone me prononcime dhe akuza të ndërsjella për manipulime, vjedhje votash shantazhime dhe keqpërdorime zyrtare!?. Zgjedhjet zgjaten me muaj me "fitimtar"se cili ne vete ma në fund PDK-ja u shpall fituese me njëqind e një pyka në koalicione me pakica e me parti të pa kurrfarë vlere ma shume fetare se sa kombëtare dhe nacionale!!!???...Zgjedhjet nuk sollën fitimtar me të drejt themelimi të qeverisë .U bënë blloqet partiake me njëqind e njëmijë takime zyrtare me kryetaren e Kosovës , me zyrtar të huaj , me njeri tjetrin etj. U takuan në forma të fshehta e gjysmë të fshehta zyrtare e jo zyrtare , në kafe e në hotele rrallë në kuvend. LDK-ja në koalicion me "Vetëvendosjen , Nismen dhe partine e Ramush Haradinajt" lidhen një marrëveshje edhe u betuan në mes veti qe do ta shpëtojmë vendin nga harambashët e "Qeverise Thaqi" siç deklaruan me qindra herë. Lidhen besa-besën me dhjetëra herë që do të jenë unike , por një ditë ajo u thyer nga LDK-ja në krye me Isa Mustafen nga e cila siç duket po zyrtarizohet koalicioni LDK-PDK. Lind pyetja a thua pse u mbajtën zgjedhjet në Kosovë kur një qeverisje të tillë e patëm ? Korrupsioni ,skamja dhe mjerimi vazhdon , Varfëria po rritet. Pasiguria po ashtu?.Kosova po zbrazet edhe në sytë e botës përmes Beogradit!!! Po boshatisen fshatra të tëra për të gjetur një perspektivë ma të mirë . Stallat e Evropës po mbushen me shqiptarët e Kosovës pa kushte ne forma ma të mjerueshme!.. Luftëtarët dhe ish të përndjekurit politik nga regjimi ish jugosllav po zhgënjehen !!!A thua një qeverisje e tillë do të jetë edhe një barrë e re në shpinën e popullit edhe për katër vjet???.Edhe nëse do të bëhet dhe do të formohet qeveria në mes të LDK-së dhe PDK-së s'do të lënë fort përshtypje që do të jetë e qëndrueshme dhe e shëndetshme.

ASLLAN DIBRANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZHVILLIME TË REJA RRETH VRASJES SË VËLLEZËRVE BYTYÇI (11.26.2014)
DO TË NA MUNGOSH, PETRIT I BUSHATLLINJVENga DRITAN HILA (11.24.2014)
'LEK I VJETËR, LEK I RI' - IMAZH A LOJË ME VETEN?Nga BIB LLUSKU (11.23.2014)
NACIONALIZMI SHQIPTAR GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORENga akademik BEQIR META (11.22.2014)
REPRESIONI BULLGAR - LETËRKËMBIMI PËR LIRIMIN E 16 SHQIPTARËVENga VELI HAKLAJ (11.19.2014)
ÇLIRIMI I TIRANËS ÇLIROI SHQIPËRINËNga RRAHMAN PARLLAKU (11.18.2014)
BLEDION GASHI KËRKON NDIHMË (11.16.2014)
PIKA KU NDAHET JETA IME SI PIKTOR DHE JETA IME SI POLITIKANNga EDI RAMA (11.16.2014)
EUROPIANIZIMI I BALLKANIT PËRMES TIRANË-BEOGRADITNga ILIR KALEMAJ (11.14.2014)
Nga blloku i shënimeve:PRESHEVË: ATDHETARIZËM, ETJE PËR ARSIM E KULTURË SHQIPTARE…Nga MURAT GECAJ (11.14.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]