E Enjte, 09.24.2020, 03:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
GOTHAMI NGA LART - QYTETI I NJU JORKUT SIÇ NUK E KENI PARË KURRË

E Hënë, 01.26.2015, 09:58am (GMT+1)Voal-online.ch - New York City siç nuk e keni parë kurrë, kështu do thënë me plot gojën. Vincent Laforet është një fotograf e filmaker amerikan që kohët e fundit ka botuar fotografi të jashtëzakonshme nokturne të Mollës së Madhe, pamje emocionuese të marra nga një lartësi 7500 këmbë, rreth 2300 metra.

Dritat e Manhattanit dhe të krejt qytetit përvijojnë nga kjo perspektivë një New York City të paparë, pothuaj sikur të ishte një model i vogël prej plastike në miniaturë. Vincenti ka kryer këtë ‘mision’ fotografik falë një helikopteri, një eksperiencë unike të cilën e ka treguar në një artikull të tërë të david Gelfin në Storehouse. Shkrepja nga helikopteri, nga lartësia 2200 metra nuk ka qenë në fakt një lojë fëmijësh, vibrimet dhe era kanë ndikuar në një shmangie të aparateve të tij Canon 1DX e Mamiya Leaf Credo 50 MP (të dyja të afta për një saktësi të një niveli të jashtëzakonshëm deri në 3200 e 6400 ISO).

Vincent e ka quajtur Gotham, me emrin e qytetit fantazi të dritave të Batman, por ky është i vërtetë, është 'thjesht e vetëm’ New York City në gjithë shkëlqimin e tij…/ELIDA BUÇPAPAJ

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'ORA E APOKALIPSIT' - PAS VITIT 1984 NJË PËRSHPEJTIM MARRAMENDËSNga ADRIENNE LAFRANCEJAN, The Atlantic (01.25.2015)
NJË LUFTË MES DY BOTËVENga GEORGE FRIEDMAN, 'Stratfor' (01.25.2015)
FINLANDEZËT DHE SUEDEZËT QË LUFTOJNË PËR IS-in (01.24.2015)
SHTETET E BASHKUARA, IZRAELI DHE IRANI (01.24.2015)
TMERRI I AUSHVICIT - 27 JANARI, DITA PËRKUJTIMORE E VIKTIMAVE TË REGJIMIT NAZIST (01.24.2015)
JETA E MBRETIT ABDULLAH (01.23.2015)
HORRORET E AUSHVICIT - E MBIJETUARA TREGON JETËN NË KAMPIN E VDEKJES (01.23.2015)
FJALIMI I PRESIDENTIT OBAMA DHE TERRORIZMI (01.23.2015)
MISTERI I QABESË - SHOKUES PËR NASAnNeil Armstrong ka dëshmuar se qyteti i Mekës është qendra e planetit Tokë (01.23.2015)
PROJEKTI I SHEKULLIT - ME TUBACIONE NËN DET, UJI I PAQES NGA TURQIA NË QIPRO - Tekst dhe fotogaleri (01.22.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]