E Enjte, 10.01.2020, 05:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
AUTORËT ME NDIKIM MË TË MADH NË HOLLIVUD

E Djelë, 12.07.2014, 10:54am (GMT+1)

 
Superheronjtë e vërtetë të industrisë dhe që kanë ndikim në Hollywood padyshim janë autorët e librave.

Librat e tyre janë materiale për më se 300 filma e seri televizive, që kanë ndihmuar të mbledhin miliarda dollarë në arkat filmike.

Në krye të kësaj liste qëndron autorja J.K. Rowling, e cila që nga viti 2002 falë mega-serive të librave ‘Harry Potter’ ka një ndikim shumë të madh në gjithë industrinë e filmit, transmeton koha.net.

Rowling përcillet nga Stephen King i cili ende dhuron ngjarje të fuqishme horrori e misteri, ndërsa i treti është George R.R. Martin, i njohur për librat e tij prej të cilëve bazohet seriali ‘Game of Thrones’.

Vend në top pesëshe kanë bërë edhe EL James, libri i të cilës është realizuar në një nga filmat më të pritur të momentit, ‘Fifty Shades of Grey’ dhe autori John Green i cili ka pasur njërin ndër filmat më të suksesshëm të vitit ‘The Fault in our Stars’.

Këta janë dhjetë autorët më të suksesshëm të vitit:

1. J.K. Rowling
2. Stephen King
3. George R.R. Martin
4. EL James
5. John Green
6. Nicholas Sparks
7. Gillian Flynn
8. James Patterson
9. Michael Lewis
10. Laura Hillenbrand

kd
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PUBLIKOHEN NOMINIMET PËR ÇMIMET GRAMMY 2014 (12.06.2014)
'INTERSTELLAR' - NJË FILM QË SFIDON IMAGJINATËN (11.29.2014)
VDES REGJISORI MIKE NICHOLS (11.20.2014)
REVISTA PEOPLE - AKTORI AUSTRALIAN CHRIS HEMSWORTH ËSHTË 'BURRI MË TUNDUES NË BOTË' (11.19.2014)
EKSPOZITË ME KOSTUME FILMASH TË HOLLIVUDIT (11.17.2014)
BOTOHEN FOTOGRAFI TË PAPARA NDONJËHERË TË KURT COBAIN (11.07.2014)
JOLIE BIONDE NË FILMIN E RI ME PITTIN (11.03.2014)
NJË PORTRET INTIM I LEGJENDARIT MUHAMET ALI (11.03.2014)
VDIQ BASISTI LEGJENDAR JACK BRUCE (10.27.2014)
NJË FILM I RI MBI INTEGRITETIN E MEDIAS (10.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]