E Shtunë, 05.30.2020, 03:37pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
ALBIN KURTI LIROHET
E Hënë, 06.14.2010, 09:27pm (GMT+1)

Në Prishtinë Gjykata shpalli vendimin për dënimin me 9 muaj burgim kundër udhëheqësit të lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti. Por zoti Kurti u lirua menjëherë për shkak të kohës që kishte kaluar në gjendje arresti. Ai ishte akuzuar për pjesëmarrje në një turmë që ka kryer vepra penale, për pjesëmarrje në një grup që ka penguar personat zyrtarë në kryerjen e punëve zyrtare dhe për thirrje për rezistencë në lidhje me ngjarjet e 10 shkurtit të vitit 2007. Dy veta patën humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë qenë plagosur gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë një protestë të lëvizjes vetëvendosje.

Prokurori publik kishte hequr dorë nga dy akuza, dhe mbi zotin Kurti rëndonte ajo për pengim të personave zyrtarë në detyrë. Seanca gjyqësore ndaj zotit Kurti filloi herët në mëngjes, pasi u soll në sallën e gjykimit i përcjellë nga forca të mëdha të policisë së Kosovës.

Zoti Kurti u arrestua dy ditë më parë në selinë e lëvizjes së tij, vetëm pak çaste pasi publikoi vendimin për pjesëmarrje në zgjedhjet e përgjithshme që pritet të mbahen në vitin e ardhshëm. Ai u arrestua pasi që kishte refuzuar të paraqitej në procesin gjyqësor kundër tij.

Në fjalën e tij gjatë procesit të sotëm, zoti Kurti, tha se nuk e njihte gjykatën e drejtuar nga Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. (http://www.voanews.com/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GRUPI NDËRKOMBËTAR DREJTUES KUNDËR NDARJES SË KOSOVËS (06.14.2010)
DEPARTAMENTI I SHTETIT: SHQIPËRIA BURIM TRAFIKIMI I QENIEVE NJERËZORE (06.14.2010)
SHBA: KOSOVA BURIM DHE DESTINIM I TRAFIKIMIT (06.14.2010)
KURTI: NUK E NJOH EULEX-in (06.14.2010)
FILLIM SHPRESËMADH I GJERMANISË NË KUPËN E BOTËS (06.13.2010)
GJERMANIA NË DURBAN: TROKET ORA E SË VËRTETËS (06.13.2010)
Haradinaj: Kyçja e "VETËVENDOSJES" në politikë është legjitime (06.13.2010)
SERVER: BALLKANIT I KANOSET NJË DRAMË E RE NË KOSOVË DHE BOSNJE (06.13.2010)
"VETËVENDOSJE" PARALAJMËRON PROTESTA PËR LIRIMIN E ALBIN KURTIT (06.13.2010)
DOLI NUMRI 49 I "NACIONAL", GAZETË JAVORE LETRARE-KULTURORE (06.13.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]