E Djelë, 08.09.2020, 11:34pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
LPK-ja I LUFTOI DHE I SHANTAZHOI INSTITUCIONET LEGJITIME TË SHTETIT TË KOSOVËS
Nga SAIM TAHIRAJ

E Shtunë, 03.07.2015, 08:27am (GMT+1)


Ngjarja në Prekazin Heroik, ku në vitin 1991 krisi pushka e parë për lirinë dhe shtetin e Kosovës, krisi pushka e parë e ushtarëve të parë të Republikës së Kosovës, Adem, Hamëz dhe Rifat Jasharit te shoqëruar nga Sali Çeku në Dukagjin, Zahir Pajaziti në Llap dhe Ahmet Hoxha në rajonin e Ferizajt, është rezultat i gabimeve shumë të rënda që ndodhen nga viti 1991 e deri sot.

Reagimi i Bekim Jasharit ishte plotësisht i drejtë, sepse babai i tij Hamza dhe axha i tij Ademi dhe të gjithë shokët e tyre, me në krye me Sali Çekun, Zahir Pajazitin dhe Ahmet Hoxhën kishin luftuar me flamurin kuq e zi dhe në të gjitha betejat kishin kënduar hymnin kombëtar, i cili ishte forca e shpirtit të tyre për të qëndruar të pamposhtur deri në aktin e tyre sublim të rënies heroike në fushën e nderit, ku u flijuan për të mos vdekur kurrë dhe kështu u bënë gurthemeli i fortë mbi të cilën u ndërtua shteti i Kosovës.

Zanafilla e këtyre gabimeve nisi mu atëhere kur u shpallën të gjitha aktet politike dhe juridike të institucioneve të Republikës të Kosovës, akte të cilat formësuan shtetin e Republikës së Kosovës në aspektin politik dhe juridik, siç ishte deklarata e 2.07 1990, kushtetuta e Kaçanikut 7.09 1990, Referendumi për shtetin e Kosovës 26. 09.1991 dhe përfundimisht me zgjedhjet e para parlamentare të Prillit 1992. Vetëm në referendumin për shtetin e pavarur të Kosovës votuan 87.01% të popullit. Edhe pse pjesa dërmuese e popullit të Kosovës votoi për Shtetin e pavarur dhe Sovran të Kosovës, zgjodhi institucionet e tij dhe iu dha besimi i plotë këtyre institucioneve me në krye presidentin historik të Kosovës, dr.Ibrahim Rugova, një grupacion i vogël politik, një organizatë ilegale që më tepër vepronte në shtetet e perëndimit e që quhej LPK, kurrë nuk i njofti si legjitime, por i luftoi me tërë energjitë e saja.

E tërë veprimtaria e kësaj organizate pothuajse ishte lufta e pakompromis për të penguar dhe shantazhuar institucionet legjitime të shtetit të Kosovës. Kjo luftë e ashpër vazhdoi deri në luftën e hapur në Kosovë. Me fillimin e luftës, ajo, duke pasur përkrahjen e parezervë të qeverisë së shtetit shqiptar, ndërroi kursin e veprimit, dhe filloi me përdorimin e metodave më kriminale deri te likuidimet me motive politike, me qëllim që vija politike institucionale e udhëhequr nga presidenti Rugova të shkatërrohet përfundimisht, dhe kështu çdo gjë të fillonte me fillimin e tyre.

Unë mendoj se këtu duhet kërkuar të gjitha këto të këqija që po i ndodhin shtetit tonë. Të mohosh gjithë ato sakrifica të popullit tonë dhe institucioneve legjitime të tyre për shtetëndertim, vetëm e vetëm për të dominuar ideologjia e tyre e kalbur, është më tepër se krim.

Po filloj me radhë me i krahasuar veprimet e këtyre kapadajive dhe veprimet e institucioneve. Fillimisht, sikur të pranoheshin Deklarata e Dy Korrikut dhe aktet tjera juridike si Referendumin Gjithpopullor për pavarësi dhe Kushtetuta e Kaçanikut, nuk kishim nevojë të shpallim pavarësinë e Kosovës me aq pompozitet me 17 shkurt, por ta bëjm një rikonfirmim formal të asaj të Dy Korrikut, siç thoshte presidenti Rugova. Sikur të praktikohej strategjia e planit ushtarak të ministrit të Mbrojtjes kolonel Ahmet Krasniqit, për themelimin e FARK-ut, nuk do të kishim pasur nevojë të themelojmë TMK-në, pastaj FSK-në dhe prap tani, për shkak të inateve shumë të ulta që vetëm kjo kastë kriminale din ti bëjë, e quajnë FAK e jo ashtu siç duhet ta quajnë -  FARK.

Simbolet e shtetit të Kosovës as edhe një shqiptari të Kosovës nuk i pëlqejnë, sepse nuk gjejnë asgjë shqiptare në to. Kjo klasë e ndyrë politike i solli dhe i votoi ato. Sikur të ishin pëkrahur dhe pranuar ato që i themeloi dhe ofroi presidenti Rugova (dhe që për çdo shqiptar që ka gjak shqiptari ishin të pranueshme, sepse kishin ç'do gjë shqiptare në përmbajtjen e tyre), nuk do kishim nevojë për këto që asnjë shqiptar nuk i kupton.

Bandat kriminale që thirren padrejtësisht në emër të luftës, e dogjën Flamurin Dardan në qendër të Prishtinës dhe Pejës, sepse iu pengonin elementet shumë të vjetra shqiptare që nga koha Dardane. Gjaku i prishur shqiptar nuk e duron tradicionalen shqiptare. Sikur ta kishin pranuar hymnin Dardan me tekst dhe muzikë origjinale shqiptare nuk do të kishim nevojë për këtë hymn që asnjë shqiptarë nuk e kupton. Por gjaku i prishur shqiptar nuk ka veshë për hymnin Dardan, prandaj e kemi këtë që e kemi. I përmenda të gjitha këto për të ardhur deri të ngjarja e fundit që ndodhi sot në Prekazin Heroik, në Prekazin e lavdisë Shqiptare, dhe për të treguar se e gjithë kjo gjenezën e ka shumë më parë. Kur nuk ta njofësh dhe ta duash ajo çka është e jotje detyrimisht do ta pranosh ate që nuk është e jotja, por as që e din se e kujt është.

6 mars 2015

SAIM TAHIRAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VIKTIMAT E PARA TË KOMUNIZMIT SHQIPTARNga FRANK SHKRELI (03.05.2015)
KONFUZIONI I PESË ANARKIVE NDËR SHQIPTARËT – ME RASTIN E 50 VJETORIT TË VDEKJES SË  FAN NOLITNga FRANK SHKRELI (03.02.2015)
LARGOJENI BLERAND STAVILECIN SI JABLLANOVIÇIN - DHE BEKUAR QOFSHIN NËNAT E FËMIJËT E KOSOVËSNga ELIDA BUÇPAPAJ (03.01.2015)
SA PËR KUJTESË KANCELARES SË NDERUAR, ZONJËS ANGELA MERKELNga Prof. dr. ESHREF YMERI (03.01.2015)
SHOQËRIA CIVILE TË RINOVOHET - QË SHTETI TË MOS DEHUMANIZOHETNga PËRPARIM KABO (02.27.2015)
VILAJETI I KATËRTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.26.2015)
PSE LDK NË ZVICËR MASHTROI ME EMRIN E TEUTA RUGOVËS  Nga ELIDA BUÇPAPAJ (02.25.2015)
LE TË HAPEN DOSJET!Nga RESHAT KRIPA (02.25.2015)
STRATEGJIA E INVESTIMEVE KINEZE NË EUROPË - MUNDËSI E ZHVILLIMIT TË TROJEVE SHQIPTARENga ARTUR VREKAJ (02.23.2015)
ADHURIM PËR TY PETRO ZHEJI...Nga PËRPARIM KABO (02.23.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]