E Enjte, 11.26.2020, 01:53am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
TONI BRUNNER KËRKON BASHKIM ME TË GJELBRIT LIBERALË

E Djelë, 08.24.2014, 08:27am (GMT+1)


Toni Brunner gjatë asamblesë së SVP të shtunën (dje)

Voal-online.ch - Zgjedhjet federale të vitit të ardhshëm po afrohen dhe Toni Brunner, president i SVP, synon "të forcojë frontin e djathtë". Prandaj i fton edhe të Gjelbrit Liberalë (GLP - Grünliberale Partei) t'iu bashkohen listave të popullorëve të qendrës, sepse do të jenë më të besueshëm se aleanca midis FDP e PBD dhe sepse kanë interesa të përbashkëta në fushën e politikës financiare, të azilit dhe të jashtme.

"Partneri ynë natyral mbetet gjithsesi Partia e të Gjelbërve Liberalë", saktëson në kolonat e Schweiz am Sonntag Brunner, i cili nuk dëshiron të kalojnë tek e majta "nga katër deri në shtatë vende, siç ka ndodhur në vitin 2011".

Në SonntagsZeitung homologu i tij liberal-radikal Philipp Müller hapet ndaj një aleance të mundshme: "bashkimet e listave janë një çështje e kulluar aritmetike", pohon ai. Nëse SVP do të ngulmojë me iniciativat e saj popullore, gjithsesi, seksionet kantonale duhet ta diskutojnë gjerësisht, sidomos në Romandi".ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHËN GALEN - NJË SHQIPTAR NGA PRESHEVA U VRA BRENDA NJË XHAMIE (08.23.2014)
NEVOJITET RESPEKTIM MË I MIRË I SË DREJTËS HUMANITARE NDËRKOMBËTAREApel nga Zvicra dhe KNKK në përkujtim të 150 vjetorit të Konventës të GjenevësNga DIDIER BURKHALTER & PETER MAURER  (08.22.2014)
ALAIN BERSET - PËR ZVICERANËT E DETYRUESHME NJË GJUHË TË DYTË NACIONALE QË NË SHKOLLËN FILLORE (08.22.2014)
REFERENDUM PËR ORARET E DYQANEVE - QEVERIA ZVICERANE E VENDOSUR (08.20.2014)
FEDERER ARRIN KUOTËN TETËDHJETË TË TITUJVE ATPTriumfon në Cincinnati kundër Ferrerit (08.18.2014)
ANDREA BLATTMAN - VETËM USHQIME ZVICERANE USHTARËVE (08.17.2014)
'LEOPARDIN E ARTË' E MERR REGJISORI LAV DIAZJuria vendos të vlerësojë filmin "Mula Sa Kung Ano Ang Noon" (Nga çfarë ishte dikur) (08.17.2014)
ALAIN BERSET - ZVICRA E PESTË PËR NE ËSHTË SHUMË E RËNDËSISHME, ZVICERANËT NË BOTË JANË AMBASADORËT TANËBerset - 750 000 zviceranët që jetojnë nëpër botë janë ambasadorët më të rëndësishëm të vendit tonë (08.16.2014)
'ZVICRA E PESTË' TAKOHET NË BADEN - NË KONGRESIN NUMËR 92 (08.15.2014)
KËRKESAT PËR AZIL JANË RRITUR 30% (08.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]