E Premte, 09.18.2020, 01:43pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
JALTA - KONFERENCA QË PËRVIJOI EVROPËN - Fotogaleri

E Enjte, 02.05.2015, 11:59am (GMT+1)


Janë bërë 70 vjet që nga mbajtja e konferencës, e cila paracaktoi ndarjen e Evropës dhe Luftën e Ftohtë. Lideri sovjetik, Josef Stalin, ishte nikoqir i presidentit amerikan, Franklin D.Roosevelt dhe kryeministrit britanik, Winston Churchill, në Jaltë të Krimesë, për të diskutuar arranzhimet në Evropë pas mposhtjes së Gjermanisë naziste. Ishte arritur pajtimi që atëherë që Gjermania të ndahet në katër zona të okupimit. Madje, Stalini kishte kërkuar vendosjen e sferës së ndikimit sovjetik në Evropën lindore, duke krijuar kështu shtete satelite komuniste.

1

Ministri i jashtëm sovjetik. Vyacheslav Molotov [në qendër] bisedon me admiralin Nikolai Kuznetsov [në të djathtë], ndërkohë që presin për të përshëndetur delegacionet amerikane dhe britanike në aeroportin Simferopol. 


2

Pallati Livadia, aty ku u mbajtën takimet e konferencës së Jaltës, nga 4 deri më 11 shkurt, 1945. 


3

Dita e parë e konferencës. Zoti Churchill shihet në të majtë, me cigaren e tij karakteristike.


4

Roosevelt dhe sekretari i shtypit, Steve Early, së bashku me Churchillin, 4 shkurt. 


5

Trupat britanike në Krime gjatë punimeve të konferencës.


6

Liderët e “Treshes së Madhe” bëhen gati për njërën prej fotografive më të famshme të konferencës


7

Pjesëmarrësit e konferencës së Jaltës në bulevardin Istorichesky gjatë një shetitjeje nëpër qytet.  


8

Anijet e Marinës Sovjetike të Detit të Zi  nisen drejt anijeve të delegacioneve amerikane dhe britanike në Bosfor. 


9

Oficerë sovjetikë, amerikanë dhe britanikë në Klubin e oficerëve në Jaltë, nën portretet e Stalinit dhe Karl Marksit. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LETER E HAPUR NGA BOSTONI ME PERMBAJTJE SHUME KRITIKUESE PRESIDENTIT RUS VLADIMIR PUTIN (02.01.2015)
EKSPOZITA 'RRUGA DREJT RIBASHKIMIT TË GJERMANISË' (01.30.2015)
ROMANCË DHE IDEALIZËM - PSE GRATË PERËNDIMORE I BASHKOHEN SHTETIT ISLAMIK? (01.29.2015)
KANADEZI QË LUFTON KUNDËR IS-it KTHET NË SHTËPI (01.29.2015)
GOTHAMI NGA LART - QYTETI I NJU JORKUT SIÇ NUK E KENI PARË KURRË (01.26.2015)
'ORA E APOKALIPSIT' - PAS VITIT 1984 NJË PËRSHPEJTIM MARRAMENDËSNga ADRIENNE LAFRANCEJAN, The Atlantic (01.25.2015)
NJË LUFTË MES DY BOTËVENga GEORGE FRIEDMAN, 'Stratfor' (01.25.2015)
FINLANDEZËT DHE SUEDEZËT QË LUFTOJNË PËR IS-in (01.24.2015)
SHTETET E BASHKUARA, IZRAELI DHE IRANI (01.24.2015)
TMERRI I AUSHVICIT - 27 JANARI, DITA PËRKUJTIMORE E VIKTIMAVE TË REGJIMIT NAZIST (01.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]