E Djelë, 09.21.2014, 11:03am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
Gjithçka gati për nisjen e besimtarëve në Haxh
E Enjte, 11.05.2009, 06:46am (GMT+1)

 

 

Kryesia e BI të Kosovës edhe sivjet ka bërë organizimin për shkuarjen e besimtarëve tanë në Haxh, duke ndërmarrë të gjitha masat e duhura që nga regjistrimi i të interesuarve për Haxh deri tek kryerja e proceduarve administrative.

 

Kryesia e BIK të Kosovës me kohë ka nënshkruar marrëveshjen e Haxhit me Ministrinë e Haxhit të Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ndërsa, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është bërë vaksinimi i besimtarëve tanë që shkojnë në Haxh, sipas dispozitave ligjore.

 

Edhe sivjet haxhinjtë do të udhëtojnë drejt Arabisë Saudite në dy mënyra, në vijë tokësore me autobus, do të udhëtojnë 141, ndërsa në vijë ajrore me aeroplan do të udhëtojnë 563 haxhinjë.

 

Haxhinjtë kosovarë në aranzhmanin me autobus pritet që të nisen për në Arabinë Saudite më 9 nëntor, ndërsa aranzhmanin me aeroplan 12  13 nëntor.

 

Sivjet nga Kosova në organizim të BIK, për të kryer Haxhin do të shkojnë 704 besimtarë duke përfshirë këtu edhe stafin përcjellës. E veçanta e organizimit të Haxhit të sivjetëm është se për të parën herë, vizat e haxhit për besimtarët kosovarë janë kryer në Prishtinë.

 

(http://www.kosova.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Rryma në veri jashtë kontrollit (11.04.2009)
EULEX paralajmërin arrestimet e para të personaliteteve të larta për korrupsion (11.04.2009)
Ka vdekur etnologu dhe filozofi Klod Lévi-Shtraus (11.04.2009)
ANGELA MERKEL NË KONGRESIN AMERIKAN: FALËNDEROJMË SHBA PËR NDIHMËN (11.03.2009)
Majko: Vizita e Metës në Serbi do të ishte e gabuar (11.03.2009)
Maqedonia shndërroi në ambasadë zyrën e saj ndërlidhëse në Prishtinë (11.03.2009)
Vidhen zyrat e Institutit Biblik Shqiptar (11.03.2009)
Pragë: Gjykata e pranon Traktatin e Lisbonës (11.03.2009)
Shembet në mënyrë të dhunshme libraria islame në qendër të TiranësNga Ramiz Zekaj (11.03.2009)
Ditë zie në Kosovë (11.02.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2014  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PAPA FRANÇESKU MBAN MESHËN E SHENJTË: NGA FJALA E ATIT TË SHENJTË: PAQE NË KOMBIN TUAJ:UROJ QË SHQIPONJA T'JU KUJTOJË SHPRESËN
FJALA E PLOTË E PAPA FRENCESKUT NË PRESIDENCË: LIRIA FETARE DHE E SHPREHJES TË MENDIMIT KUSHT PARAPRAK PËR ZHVILLIMIN E VENDIT - BASHKËJETESA FETARE SHEMBULL FRYMËZIMI
E GJITHË SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT E PRESIN ME KRAHË HAPUR PAPA FRANESKUN
SHQIPËRIA PRET PAPA FRANÇESKON: ATI I SHENJTË MBAN FJALËN NË PRESIDENCË: SHQIPËRIA VEND QË FRYMËZON
PRESIDENTI NISHANI PAPA FRANCESKUT: MES NESH NUK KA DISKRIMINIM DHE INTOLERANCË
VIZITA E PAPA FRANÇESKUT NË SHQIPËRI - ATI I SHENJTË PRITET NGA PRESIDENTI I REPUBLIKËS BUJAR NISHANI DHE AUTORITETET SHQIPTARE
SHQIPËRIA PRET PAPA FRANCESKUN - PAPA PREK TOKËN SHQIPTARE - KRYEMINISTRI RAMA I DHURON KUPËN ME DHEUN SHQIPTAR -
SHQIPËRIA PRET SOT PAPA FRANÇESKUN - NË SHESHIN 'NËNË TEREZA' PELEGRINË NGA E GJITHË HAPËSIRA SHQIPTARE NË BALLKAN
SHQIPËRIA GATI PËR TË PRITUR PAPA FRANÇESKUN - JA PËRGATITJET PËR VIZITËN E ATIT TË SHENJTË
VIZITA E PAPËS SHTON KOLONAT NË KUFIRIN KOSOVË-SHQIPËRI

 
VOAL
[Shko lart]