E Mërkurë, 09.23.2020, 11:13am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
SHBA - FITUESE E KUPËS BOTËRORE NË BASKETBOLL

E Hënë, 09.15.2014, 06:54am (GMT+1)


Shtetet e Bashkuara fituan Kupën Botërore në Basketboll FIBA dhe automatikisht, një vend në Lojërat Olimpike, që e sigurojnë fituesit këtij titulli.

Skuadra amerikane mundi atë të Serbisë në ndeshjen që u zhvillua në Madrid, me rezultatin e thellë 129-92.  Kjo është hera e parë që skuadra amerikane e basketbollit për meshkuj siguron dy fitore të kupës botërore njëra pas tjetrës.

22-vjeçari Kyrie Irving, i skuadrës “Cavaliers” të Cleveland-it, organizatori i lojës, ishte lojtari që shënoi më shumë pikë, gjithsej 26.

Ai shënoi në të 6 gjuajtjet tre-pikëshe që pati rastin gjatë lojës, duke siguruar edhe titullin “Lojëtari më i vlefshëm” për turnamentin.  

Fitorja e së dielës i siguron skuadrës amerikane të basketbollit një vend në Lojërat Olimpike Verore të Rio de Janeiro në vitin 2016, në mënyrë automatike, pa qenë e nevojshme të paraqitet në ndeshjet skualifikuese.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BOKS - TAKIMI KLITSCHKO-PULEV SHTYHET PËR 15 NËNTOR (08.28.2014)
MAJLINDA KELMENDI SËRISH KAMPIONE E BOTËS (08.26.2014)
HAMILTON THOTË SE ROSBERG E GODITI ME QËLLIM (08.25.2014)
UEFA - NUK DO TË NJIHEN NDESHJET E EKIPEVE TË KRIMESË NË RUSI (08.23.2014)
KOMERCIALIZIMI I BUNDESLIGËS (08.22.2014)
ADNAN JANUZAJ - E NDJEJ PRESIONIN QË MË JEP FANELLA E TË MADHIT GIGS (08.18.2014)
SHKËLZEN GASHI SHËNON SËRISH PËR BAZELIN - 4 GOLA NË 6 NDESHJE (08.18.2014)
EKIPI I ËNDRRAVE TË BASKETBOLLIT E ANULON VIZITËN NË AFRIKË (08.16.2014)
MUSTAFI KUSHTON 50 MILIONË EURO (08.10.2014)
SHAH - BETEJË E ASHPËR E RUSISË KUNDËR KASPAROVIT (08.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]