E Mërkurë, 12.02.2020, 11:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Bie diafragma e fundit midis Armstegut dhe Erstfeldit, tunelit më të gjatë të botës
E Martë, 06.16.2009, 02:01pm (GMT+1)

 

 

 

 

Voal-online – Ka rënë në orën 12.00 diafragma (perdja tërthore) e tubit oriental, midis Erstfeld dhe Armsteg, i galerisë së re të bazës së Shën Gotardit.

 

Në 18 muaj janë gërmuar 7,2 kilometra galeri, duke arritur cakun me gjashtë muaj para kohe.

„Kjo është një etapë e rëndësishme, para realizimit përfundimtar të tunelit më të gjatë të botës. Është një fitore qoftë për punëtorët, qoftë për demokracinë,“ ka deklaruar Moritz Leuenberger.

 

Këshilltari federal ka kujtuar faktin se për politikën e trafikut, kjo vepër përfaqëson një arritje të rëndësishme. Populli, ka nënvizuar ai, ka konfirmuar gjithmonë se mallrat duhet të kalojnë nga Shën Gotardi, me anë të trenit. Europa, ka shtuar Leuenberger, e admiron Zvicrën për infrastukturën hekurudhore.

 

AlpTransit San Gottardo është shprehur shumë e kënaqur për mënyrën si kanë vazhduar punimet për galerinë bazë të Shën Gotardit.

 

Të shtunën, më 20 qershor 2009, është dita kur vizitorët e thjeshtë mund të shikojnë drejtpërdrejtë veprën.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Kushpë: Loja e hapur për pasuesin (06.14.2009)
Paskal Kushpë jep dorëheqjen (06.12.2009)
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave (06.11.2009)
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009)
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009)
Nderime në qeverinë dhe Parlamentin Federal për Roxher Federerin (06.08.2009)
Shkalla e papunësisë 5,7%? (06.06.2009)
Dhoma e Kantoneve iu thotë po minareve (06.05.2009)
Kredit Suis heq dorë nga projekti për Hardturm (06.04.2009)
Edhe gratë në pension 65 vjeçe (06.03.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]