E Enjte, 07.09.2020, 06:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Global Wealth Report - ZVICRA, GJITHNJË MË E PASURA

E Martë, 10.14.2014, 05:14pm (GMT+1)Voal-online.ch - Zvicra mbetet gjithnjë vendi më i pasur, me një pasuri mesatare 581'000 dollarë për çdo të rritur. E bën të ditur studimi “Global Wealth Report” publikuar sot, e martë, nga Credit Suisse. Në krahasim me vitin 2013, rritja është 10,5%.

Nga viti 2000 vlera mesatare helvetike është më se dyfishuar: një ecuri e cila në një pjesë të madhe i atribuohet ndikimit të forcimit të frangut ndaj dollarit, shpjegon instituti kreditues. Shprehur në valutën helvetike pasuritë janë rritur shumë në vitin 2001 e në vitin 2002, për të pasur pastaj një rritje të lehtë por të përhershme, para se kjo prirje të ndërpritej nga kriza financiare.

Në nivel botëror, pasuria e ekonomive shtëpiake është gjithsesi në rritje, pavarësisht vështirësive koniunkturore: në mesin e vitit 2014 pasuritë shtëpiake në shkallë globale kushtonin 263'000 miliardë dollarë, me një progresion 8,3% krahasuar me dymbëdhjetë muaj më parë. Vlera për frymë është 56'000 dollarë, maksimalja e regjistruar ndonjëherë. Krahasuar me vitin e shkuar ka pasur një rritje prej 3'450 dollarë: rritja më e fortë që nga shpërthimi i krizës. ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË SUPERKUNGULL HELVETIK - KAMPION EVROPIAN, REKORD BOTËRORPeshon më se një ton dhe ka fituar kampionatin evropian; zyrihasi Meier imponohet për të tretën herë (10.13.2014)
FEDERER FITON SHANGHAI MASTERS - SHËNON REKORDE TË REJA (10.12.2014)
MARRËVESHJE BERNË-UASHINGTON PËR ARSIMIN PROFESIONALPjesëmarrja e madhe e të rinjve në tregun e punës është me rëndësi vendimtare (10.12.2014)
BUKURIA SHQIPTARE SARANDA MALIQI DOLI NË TRESHEN FINALISTE TË MISS ZVICRA (Reportazh dhe fotogaleri) (10.12.2014)
SHANGHAI MASTERS - FEDERER MUND GJOKOVIÇIN DHE ARRIN NË FINALE (10.11.2014)
KLOTEN - KONTROLL BATERIVE, NORMA KUNDËR TERRORIZMIT PËR ATA QË UDHËTOJNË PËR NË KANADA E SHBA (10.11.2014)
QË EMRI DHE MBIEMRI I MISS ZVICRA 2014 TË JEHOJË SHQIP NEVOJITET EDHE VOTA JUAJ - VOTONI (Tekst dhe fotogaleri) (10.10.2014)
EBOLA - ZVICRA ËSHTË GATI (10.10.2014)
GJENEVË - TITANIKU NË NJË EKSPOZITË (Tekst dhe fotogaleri)Ekspozita tregon jetën në bordin e transatlantikut para se të fundosej më 1912 (10.10.2014)
GOTARDI DO TË MBETET VITAL PËR TRANSPORTET EDHE NË TË ARDHMEN (10.08.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]