E Shtunë, 09.26.2020, 07:41pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË KRYEQYTETIN ZVICERAN U PËRURUA SHTËPIA E RELIGJIONEVE - PROJEKTI PËR DIALOGUN ËSHTË REALITET

E Djelë, 12.14.2014, 12:17pm (GMT+1)Voal-online.ch - Shtëpia e Religjioneve e Bernës i ka hapur dyert të dielën (sot). Pesë bashkësi fetare janë përfaqësuar në këtë ndërtesë, të gjitha nën të njëjtën çati. Bashkëjetesa është parë e nevojshme për të lehtësuar dialogun mes feve, kulturave dhe për integrimin e emigrantëve.

Në ndërtesë, në afërsi të Europaplatz (Sheshi i Evropës), janë një xhemi një tempull indù e një tempull budist, një sallë për alavitetët dhe një kishë e krishterë. Një hapësirë e përbashkët që i favorizon takimet. Bashkësisë hebreje, sikh dhe bahai janë partnerë, por nuk kanë hapësirë fizike në këtë ndërtesë.

Projekti ka zënë fill më 1998 dhe realizimi i tij ka kushtuar 11 milionë franga, mbi gjysma të cilëve është mbuluar nga dhuruesit privatë dhe fondacionet./ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICËR - SIPAS LIGJIT TË RI, DREJTUESIT E SPORTIT DO T'I NËNSHTROHEN TË NJËJTIT KONTROLL FINANCIAR SI POLITIKANËT (12.13.2014)
MBYLLET SESIONI DIMËROR I PARLAMENTIT ZVICERAN (12.12.2014)
KRYETARJA E FG TË LDK-SË ZVICËR MBËSHTET INICIATIVËN E ALMA LAMËS PËR KUOTËN GJINORE NË QEVERI (12.11.2014)
PENSIONISTËT ZVICERANË JANË TË KËNAQUR (12.10.2014)
SHQIPËRIA E VITIT 1970 NË KUJTIMET E AMBASADORIT TË ZVICRËS (12.07.2014)
NDESHJA SERBI-SHQIPËRI MUND TË LUHET NË ZVICËR (12.07.2014)
FILIPINE - ZVICERANI I RRËMBYER IU IKU EKSTREMISTËVE (12.06.2014)
QEVERIA ZVICERANE DO T'IU JAPË MBËSHTETJE GAZETAVE TË SHTYPURA - ATO NUK DUHET LEJUAR TË VDESIN (12.05.2014)
KLIMKIN - UKRAINA KA NEVOJE PER ARMEPUSHIM TE VERTETE, JO PER DEKLARATA (12.05.2014)
DIDIER BURKHALTER - NE QENDER TE VEMENDJES ESHTE UKRAINA (12.04.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]